Co je to discovering?
„Discovering je sportem, který jsme vymysleli a který vylepšuje spolupráci člověka a psa,“ informuje Pavel Bradáč, který se svou ženou Evou Školu pracovní a zábavné kynologie vlastní. „Psovod by měl práci psa řídit, organizovat a odměňovat, aby se posiloval jejich vzájemný vztah. Aktivita je založena na pachové práci speciálního typu, kdy pejsek vyhledává napachovaný předmět v různých prostředích a na různých površích. Náročnost se postupně mění, i např. tím, že předmět je méně napachovaný. Discovering je výbornou činností k unavení psa a je koncipován tak, aby ho bylo možno realizovat venku i doma. Dnes již má jasně definovaná pravidla – může být realizován v různých prostředích – např. louka, simulovaná sutinka, zeď či cesta, na které jsou umístěny kbelíky (v jednom z nich je ukrytý předmět). Discovering je koncipován tak, aby nedocházelo ke kolizi s jinými zkušebními řády a disciplínami. Pro psy je to práce i relax.“
„Discovering je kynologický sport založený na pachové práci – pes hledá pach psovoda,“ objasňuje trenérka a rozhodčí závodu Pavlína Jelínková. „Nejprve hledá třeba pánovu ponožku, poté přecházíme na předměty o menších velikostech. Pes vyhledává předmět ve složitém terénu. Discovering lze trénovat všude – na zahradě, v lese i doma v obýváku. Při závodě by měli pracovat psi na volno, ale když se pes nesoustředí, může být veden na vodítku. Výhodou disciplíny je, že pes vnímá prostor a rozličné povrchy. Postupně se přestane neznámých povrchů obávat a soustředí se na práci. Nalezený předmět musí pes označit zalehnutím, vsedě nebo vestoje – čili neměl by mít problém zaujmout polohu na jakémkoliv materiálu.“
V Herolticích psi pracovali v simulované sutince, kterou tvořila změť igelitů, převrácený trakař, drátěnky, plachty, cívky, hadice, desky…
V discoveringu se soutěží ve třech kategoriích, podle úrovně předchozího výcviku. Každý tým provádí dvě hledání vždy pouze jediného předmětu ve vymezeném prostoru. Velikost a materiál předmětu je zvolen podle příslušné soutěžní kategorie. Hodnotí se rychlost nalezení, taktika a spolupráce psovoda, označení psa – jeho přesnost a rychlost. Jako chyba se hodnotí přílišné hrabání psa, aportování předmětu a samozřejmě i výrazná pomoc ze strany psovoda.
Manželé Jitka a Radek Židkovi závodili se čtyřapůlletým hovawartem Benem. „Ben je nalezenec, neznáme jeho minulost,“ svěřuje se paní Jitka. „Je to pohodový a celkem vyrovnaný pes, který má ovšem problém se socializací s jinými velkými psy. Ben rád čichá, a tak jsme chtěli vyzkoušet discovering.“ Pan Radek dodává: „Ben je dnes trochu rozrušený, ale zvyká si a pochopil, co se od něj očekává. Je hodně citlivý na přítomnost jiných psů, je sice vášnivý čichač, ale psi jej vždy rozptýlí a rozhodí.“
Mladičký psovod Lukáš Tölg se představil s čínským naháčem Vaškem. „Můj pes potřebuje nějakou zábavu, aby se zklidnil,“ svěřuje se Lukáš, „a tak jsme hledali odpovídající činnost, která ho zaujme. Do Heroltic jezdíme často a pokaždé je to tu skvělé.“
Božena Šprynarová se účastnila s landseerem Apollem. „Do Heroltic jezdíme na vodu, ale chtěli jsme vyzkoušet i discovering,“ vypráví paní Božena. „Apollo je při této disciplíně až nezvykle klidný. Užili jsme si to a určitě si to také zopakujeme.“
Dvouapůlletého Dobrmana Sida vedla Jitka Řiháčková. „Dobrmana sama nemám šanci fyzicky unavit, takže musím vybírat sporty, kde ho unavit lze, a to zejména psychicky,“ směje se paní Jitka. „Jinak se věnujeme hlavně shapingu. Sid rád čichá, je hyperaktivní a vyhledávání ho baví, takže je to pro nás zábava a pro pejska uklidnění.“
Hana Novotná vedla při discoveringu dvouletou boxerku Fabianu. „V Herolticích zkouším všechny kynologické sporty, které nabízejí,“ přiznává paní Hana. „Discovering je pro nás premiérou a velmi nás zaujal. Už máme za sebou nácvik sportovních stop, záchranařinu – vyhledávání v sutinách i na ploše, rozlišení předmětů, takže Fabiana má dobrý trénink. Musím přiznat, že asi proto byl discovering pro Fabianu docela snadný.“
Šikovnou fenku Křížence Angee měla na povel Lucie Romaňáková. „Zatím jsme se s Angee věnovaly hlavně hlavolamům, ale v Herolticích mě přesvědčili, že Angee půjdou i ostatní pachové práce,“ vysvětluje slečna Lucka. „Angee moc ráda čichá a discovering je jí šitý jako na míru.“
Přestože šlo o závod, výsledková listina pro nás nebyla vůbec důležitá. Šlo nám o nadšení psů a lidí zkusit něco nového. Výkony byly pochopitelně rozdílné: mezi účastníky byli úplní začátečníci i zkušení a ostřílení čichači. Někteří pejsci měli problémy se soustředěním, jiní pracovali jako zkušení mazáci. Teprve budoucnost ukáže, zda se discovering uchytí jako nový kynologický sport, nebo bude vhodným tréninkem, který obohatí práci se psy.