Zvláště pozdě z jara, když jsou dospělí ptáci ve svatebním šatu, je to nádherně barevný pták. Délka těla je 30–32 cm, rozpětí křídel dosahuje 52–57 cm a váží 103–160 gramů. České jméno mandelík vychází z faktu, že tento pták číhá na kořist na vyvýšených místech, jako jsou stromy, dráty, sloupy nebo mandele obilí.
Od poloviny května do června snáší většinou 2–7 bílých vajec, oba rodiče sedí 17–20 dní. Mláďata hnízdo opouštějí ve věku 25–30 dní a jsou ještě nějakou dobu krmena v okolí. Dožívají se 10 let. Mláďatům nenarůstá prachové peří, ale rovnou špičatá brka, která se posléze rozevřou.
V Zoo Hodonín v současné době chováme 2 páry mandelíků hajních. Jeden pár, který je umístěn v expoziční voliéře v pavilonu ptáků, bohužel zatím nehnízdí. Druhý pár byl umístěn do klidné části zahrady, do chovatelského zázemí. Samec tohoto páru se narodil v roce 2005 v Zoo Praha a k nám přišel v roce 2013. Samici jsme přivezli od soukromého chovatele v roce 2014, jako roční. Tento pár poprvé zahnízdil v roce 2015. Voliéra, ve které jsou umístěni, je poměrně prostorná. Rozměry jsou přibližně 10 × 5 metrů. Pár zahnízdil v polovině května, kdy samice snesla 5 vajec do hnízdní dutiny. Při kontrole 20. 6. 2015 bylo v dutině objeveno jedno vylíhnuté mládě a jedno vejce. Ostatní vejce nejspíš samice z hnízdní dutiny vyhodila. Mládě jsme kontrolovali pouze jednou týdně, abychom chovný pár co nejméně rušili. Dne 17. 7. 2015 mládě vyletělo z hnízdní dutiny. Několik týdnů o ně ještě oba rodiče pečovali až do úplné samostatnosti. Toto mládě se stalo historicky prvním odchovaným mládětem tohoto druhu v naší zoo. Během podzimu bylo přesunuto do zoo v Hluboké nad Vltavou.
Hlavní složku krmné dávky mandelíků tvoří hmyz – cvrček, saranče, moučný červ, zophobas. Během hnízdění denně podáváme také holátka. Mandelíci mají stále k dispozici také různé druhy ovoce, ale většinou o toto krmivo nejeví větší zájem a dávají přednost hmyzu. Z komerčně vyráběných krmiv podáváme granule NutriBird T 16 a Insect Patee.