Naše zahrada v tomto chovatelském záměru velmi úzce spolupracuje ze Zoo Praha, která je v současnosti největším a nejvýznamnějším chovatelem těchto ptáků v Evropě. Odtud jsme také přivezli první jedince pro založení našeho chovu. V současné době naše zahrada chová 2 samce sojkovce lesního (Ianthocincla ocellata artemisiae) a 2 páry sojkovce popelavého (Ianthocincla cineracea cineracea). V budoucnu se budeme snažit chov těchto ptáků maximálně rozšířit i za cenu toho, že budeme nuceni z kapacitních důvodů vzdát se některých běžných druhů ptáků, které chováme. Bohužel je v současné době velmi problematické získat jedince této velmi vzácné skupiny ptáků. Pevně věříme, že i přesto se nám podaří během několika let vytvořit kolekci těchto krásných a velmi ohrožených ptáků a budeme dělat maximum pro to, abychom se tyto ptáky naučili chovat a úspěšně rozmnožovat.
Sojkovec lesní (Ianthocincla ocellata artemisiae)
Délka těla sojkovce lesního je 31 cm a hmotnost 90–100 g. Od ostatních druhů sojkovců se liší poměrně výrazným zbarvením. Bílé skvrny jsou rozseté na hnědošedém podkladě, ocas je bíle lemovaný. Obě pohlaví tohoto druhu vypadají stejně.
Žije v několika poddruzích v jihozápadní Číně. Vyhledává subtropické a tropické vlhké lesy do výšky 4 600 m n. m. Potrava tohoto druhu je tvořena rostlinami i živočichy. Sojkovci lesní se v přírodě zdržují v malých skupinkách v hustém podrostu, kde vyhledávají potravu – využívají přitom výborného krycího zbarvení.
Sojkovec popelavý (Ianthocincla cineracea cineracea)
Délka těla sojkovce popelavého je 21–24 cm a hmotnost 43–55 g. Zbarvení je pískově hnědé. Má černé temeno, vous a špičku ocasu, tváře jsou šedobílé. Žije v Asii (severovýchodní Indie a západní Myanmar), další 2 poddruhy se vyskytují od severovýchodního Myanmaru po Čínu. Vyhledávají křovinaté podrosty listnatých i smíšených lesů a bambusové porosty od středních poloh po 2 745 m n. m. Potravu, kterou tvoří drobný hmyz, semena, bobule a drobné plody, vyhledávají tito sojkovci na zemi.