Ideálním druhem pohybu a zároveň i zábavou je pro psy coursing. Tedy běhání psů v přirozeném terénu za umělou návnadou. Ideálním druhem pohybu a zároveň i zábavou je pro psy coursing. Tedy běhání psů v přirozeném terénu za umělou návnadou.
Řekněte si, co je to za směšnou zábavu běhat po louce za kusem igelitu. Potom je ještě směšnější úporné běhání dvaadvaceti chlapů za koženou koulí po předem preparované louce nazývající se kopaná. Při běhu na nerovném terénu, kdy je nutné navíc měnit nečekaně směr běhu a překonávat překážky se velmi posiluje a rozvíjí organismus psa. Podle některých autorů je coursing jedním z důvodů úspěšnosti irských greyhoundů. Coursingová práce po generace udržela tyto greyhoundy zdravé. Mnoho jiných plemen, trpí množstvím dědičných deformací. Coursing má i další výhodu, běhají jej ochotně nejen anglická plemena chrtů, pro které je dostih životním posláním, ale i všechna ostatní plemena chrtů a i naprosto "nezávodní" plemena psů. V roce 2000 jste mohli na trénincích CCC vidět běhat coursing s nadšením rhodeské ridgebacky, Pumi, trpasličí pinče, novofundlandské psy, skotské teriéry, jezevčíky, Basenji, gordonsetry a další plemena a to nejen plemena neuznávaná, ale i plemena dosud nepojmenovaná.
Coursing je historickým předchůdcem obecně známých dostihů. Běhá se ve volné přírodě se vším co příroda přináší, s příkopy, nerovnostmi a kličkováním. O vítězi rozhoduje kvalitní proběhnutí jednotlivých úseků, nasazení, obratnost a v neposlední řadě inteligence, lišáctví i schopnost se znovu vydat do boje. Každý pes absolvuje dva rozběhy, a počet bodů z obou běhů se sčítá. Při druhém rozběhu se mění trať (buď se běží opačně, nebo se přestavuje dráha), neboť psi si pamatují, jak běželi první běh. Jak už bylo uvedeno, oproti dostihům je trať coursingu nepravidelná, což dává možnost uplatnit se psům inteligentním. Coursing má ještě jednu obrovskou výhodu nepotřebuje dostihovou dráhu, na kterou se obtížně hledají a získávají pozemky odpovídajících parametrů, a jejíž stavba je finančně velmi náročná. Zvolí-li se pro coursing vhodné místo, není třeba žádných věží pro rozhodčí a obsluhu navijáku, startovních boxů.
Když se někdy před více než dvěma tisíci lety sešli dva majitelé psů, ne proto, aby díky spolupráci svých psů ulovili zvěř pro maso, ale aby si dokázali, který pes je lepší, tak tehdy vznikl coursing a tím i dostihy psů vůbec. Protože na začátku všech dostihů byl coursing a to coursing za živou návnadou. A je pozoruhodné, že se za dva tisíce let změnila prakticky jen návnada. Římský spisovatel Flovius Arianus (95-175) psal o etice lovu zcela v duchu moderních názorů toto: "Cílem skutečného sportovce není zajíce chytit, ale přimět jej k závodu či souboji a pak se radovat, pokud se zvířeti podaří uniknout".
Dostihy chrtů se vyskytovaly snad už v klasickém starověku. Římský básník Ovidius (43 před n. l. - 18 před n. l.) se zmiňuje o takových událostech.
Dnes všeobecně známé dostihy chrtů jsou jen jistým zdokonalením coursingu, který byl oblíben v mnoha zemích a v Británii byl nejstarším z tzv. polních sportů. První pravidla coursingu vznikla tak jako u většiny sportů v Británii. Sepsal je pro Alžbětu I. lord Norfolk. Tato pravidla byla později převzata klubem "National Coursing Club" založeným v roce 1858 a to jen s nepodstatnými změnami a dodnes zůstávají platná. Nejslavnějším coursingem je "Waterloo Cup", který se běží jako "Open Coursing" s živými zajíci od roku 1836 u Liverpoolu. Původně se jej zúčastnilo 8, následující rok 16 a o rok později 32 psů, nyní startuje 64 psů. Dnes se již ve většině zemí běhá za umělou návnadou. Moderní historie coursingu a i dostihů mimo Británii není tak dlouhá, vždyť např. do Spojených států pronikly dostihy až roku 1920.
Bez zajímavosti by jistě nebylo "zmapovat" historii coursingu na našem území. Snad se o to někdo pokusí.
Český coursing club vznikl jako ostatně většina věcí na světě z nespokojenosti. Z nespokojenosti několika majitelů "velkých plemen" se sportovními možnosti jejich psů. Klub vznikl nejen proto, aby organizoval coursingové soutěže, ale i proto aby zajistil propagaci coursingu, vzdělávání členů a rozhodčích a vůbec pomáhal všem zájemcům o sportování psů.
Cílem není uzavřená spolková činnost, ale vytvoření základu, základu na němž by bylo možné organizovat coursing kdekoliv.
Klub proto nabízí chovatelským klubům a i jiným společenstvím pomoc při konání takovýchto soutěží.
Proto pokud někde existuje parta nadšenců, která má zájem strávit den v přírodě za každého počasí, je možné se obrátit na adresu zde uvedenou, kde se dozvíte podrobnosti.
Jde jen o to podílet se na organizaci coursingu a nenechat se odradit. Že Váš pes nepoběží poprvé, podruhé, potřetí. Nevadí řada členů již naběhala při přípravě tolik kilometrů, co jejich psi a jsou snad i proto spokojenější.
Klub byl založen v prosinci roku 1999 a to po prvním pokusném tréninku na podzim roku 1999.
V roce 2000 si klub určil za cíl vytvořit technické a organizační předpoklady pro coursingové soutěže. Byl zpracován coursingový řád, započato s učením rozhodčích i psů.
Některé akce již proběhly, další budou v říjnu ve Volyni a v listopadu ve Třech Dvorech.
Takže, kdo chce zlepšit tělesnou a duševní kondici svého psa a trochu potrápit svoji tělesnou schránku, má k tomu možnosti na těchto zábavných přátelských soutěžích neboť není důležité zvítězit ale zúčastnit se. Informace na www.coursing.cz nebo E-mail: hbodbennyho@razdva.cz.