Nadměrné slinění je nejčastější při stresu, při změně prostředí, v ambulanci veterináře. Nepříjemné je po příjezdu na výstavu, náhle je z krásně upravené kočky uslintané, upatlané zvíře. Některá kočka to předvede až při posuzování na stole. Po pominutí stresu, umístění kočky do výstavní klece, okamžitě přestane slintat. Také po podání některých léčiv nebo olíznutí hořkých látek kočky přímo pění. Po odstranění příčiny slinění zmizí. Přetrvává-li, případně se přidruží další příznaky, je nutno uvažovat o kinetóze (cestování), otřesu mozku při úrazu, zánětu mozku.
Pokud kočka nadměrně sliní, má bolesti při kousání a příjmu potravy, může mít zánět dásní nebo sliznic dutiny ústní, zaklíněné cizí těleso, případně angínu, nádorové bujení v dutině ústní, absces, zubní kámen nebo kazy, zánět či ucpání slinné žlázy, zánět žaludku nebo jiná onemocnění, jejichž léčení patří do kompetence zvěrolékaře.
Zánět dásní a sliznice dutiny ústní se projevují zpočátku jako zarudnutí dásní, které nacházíme u mnoha koček někdy zcela náhodně, přestože jiné příznaky nemají. Výrazné zarudnutí, až otok dásní jsou zcela fyziologické při výměně mléčných zubů za trvalé, po výměně mizí. Jinou příčinou může být pozření nebo olízání dráždivých látek a poškození sliznice. Také při celkových infekčních onemocněních, alergii nebo sepsi dochází k uplatnění specifických nebo podmíněně patogenních zárodků v dutině ústní s následnou zánětlivou reakcí. Kočce je z dutiny ústní cítit, jazyk a dásně jsou pokryty sekrety, až pablánami. Snaží se přijímat krmivo, ale kvůli bolestivosti sousta vyplivuje. Také nemůže dobře pohybovat jazykem a přijímat tekutiny.
Nejprve je nutno se přesvědčit, jestli není v dutině ústní zaklíněno cizí těleso (kost vzpříčená nebo zaklíněná mezi zuby, provázek, gumička, prstenec průdušnice navlečený na jazyku). Někdy se podaří pinzetou předmět vytáhnout, někdy je nutný zákrok, případně v narkóze. Bez důkladného vyšetření veterinářem nelze odlišit, jestli jsou zarudlé dásně jen jejich zánět, nebo jsou příznakem jiného onemocnění. Každé zarudnutí dásní dospělých koček je nutno zavčas řešit, zjistit příčinu zánětu a léčit skryté onemocnění.
Chronický zánět nereagující na terapii může být způsoben nevhodným jednostranným krmením nebo nedostatkem vitaminů. Pokud lze odstranit vyvolávající příčinu, při dobré péči se kočka rychle uzdraví. Je nutno podávat pestrou stravu se správným poměrem minerálií, ne jen měkkou a namletou, ale i v kusech, aby kočka mohla kousat a tím odstraňovat zubní plak i usazující se kámen. Velmi dobře splní tento úkol suché krmivo, granule, keksy. Kočce lze také čistit zuby speciálními zubními kartáčky a pastami s oblíbenými příchutěmi. Je-li zubní kámen rozsáhlejší, je nutné mechanické odstranění, lépe ošetření ultrazvukem v narkóze.
Větším problémem je silné zarudnutí dásní, sliznic i krku s krvácením, až zvředovatěním – chronická gingivostomatitis (FCGS). Příčina není zcela jasná, předpokládá se narušení imunitního systému kočky a působení bakterií zubního plaku nebo virů jako kalicivirus, herpesvirus, FIV, FeLV.
Zbytňující zánět dásní a zánět tkáně okolí zubů mladých koček (juvenilní hyperplastická gingivitida/parodontitida) působí rudé, snadno krvácející dásně, které často přerůstají zuby. Zpočátku postihuje řezáky, které se uvolňují a vypadávají, pokud není včasná terapie, zánět přechází i na závěsný aparát zubů. Příčina není zcela známá.
K dutině ústní patří i pysky. Méně často (oproti psům) dochází k zánětům pysků způsobeným kontaktem s dráždivým materiálem, chemikáliemi, dráždivými rostlinami, častěji při hojení poškození úrazem. U koček se může vyskytnout na pyscích eozinofilní granulom – uzlíkovitý útvar podobný nádoru. Je nepřenosný a příčinou je pravděpodobně autoimunitní reakce, případně potravní alergie, není vyloučeno ani infekční agens.
Rozštěpy pysků jsou většinou doprovázeny i rozštěpem čelisti i patra a při větším rozsahu jsou neslučitelné se životem (novorozená koťata).
Zarudlé dásně a změny v tlamce jsou často jen příznakem jiných, závažných onemocnění. Kočce je zapotřebí pravidelně kontrolovat stav dutiny ústní, při včasném vyšetření a diagnostice bývá léčba úspěšná.