Holoubek žlutozobý (Columbina cruziana) patří do skupiny malých holoubků. V průměru dosahuje délky kolem 18 - 20 cm. Jeho domovem jsou suchá a polosuchá místa na pobřeží jižní Ameriky (Ekvador, Peru a Chile).
U nás bývá nesprávně označován jako holoubek peruánský. Holoubek má hlavu modrošedou, prsa a spodní část těla jsou fialově narůžovělá. Shora je šedohnědý, křídla má růžovošedá a na nich jsou tmavě purpurové nebo modročerné lesklé skvrny, z nichž první je podlouhlá a velká. Oko má červenohnědé, nohy růžově červené. Nápadný je zobák, který je od poloviny oranžový a druhá část ke špičce je černá. Podle zbarvení zobáku pochází jeho název. Holubička se u dospělých vybarvených ptáků dá poměrně snadno od holoubka odlišit. Je celkově světlejší a kořen zobáku má na rozdíl od holoubka žlutý. Mláďata jsou po vylétnutí z hnízda celkově tmavší než dospělí ptáci a nemají vybarven zobák. Holoubci žlutozobí mají sklon k melanismu a to zejména v zimních měsících, pokud jim chybí sluneční paprsky.
Holoubci žlutozobí jsou temperamentní ptáci a jsou převážnou část dne v pohybu. V zajetí se mohou chovat v prostornější kleci, ale vzhledem k jejich temperamentu je lépe, když jsou chováni ve voliérce. Zde se také snáze odchovávají. Když jsou holoubci žlutozobí v toku, je holoubek k jiným holoubkům nesnášenlivý a proto by neměli být chováni s jinými holoubky. Snad ve větší voliérce s některým z větších druhů holubů. Já jsem je pro nedostatek chovného prostoru často choval např. s holuby zeleno křídlými, bronzovo křídlými, krvavými nebo zlatoprsými a až na malé výjimky se jejich chov dařil.
Pokud jim zajistíme základní zoohygienické podmínky, tak nám holoubci žlutozobí poměrně snadno zahnízdí. Důležité je, a to nejen u tohoto druhu, sestavit harmonizující pár.
Na hnízdění předkládám holoubkům malý košíček o průměru 10 - 15 cm a umísťuji ho do vzdálenějšího rohu voliérky asi 20 cm od stropu. Abych zajistil holoubkům klid při hnízdění, před hnízdo dávám laťku, za kterou je hnízdo ukryto. Svůj účel splní i hustší borovicová větev. Jako hnízdní materiál používám nakrátko nastříhané seno.
Po spáření snáší holubička za týden až 10 dnů obden 2 bíle zbarvená vajíčka, na kterých se v sezení střídá s holoubkem 13 - 14 dnů. Holubička sedí většinu doby, pouze přes den, přibližně od 9 - 10 hod a od 16 - 17 hod. ji střídá holoubek. Jeden až dva dny před líhnutím mladých sedí na hnízdě společně často oba rodiče. O mláďata se rodiče vzorně starají a ta jsou v hnízdě přibližně 12 - 14 dnů. Prvních 5 - 7 dnů je rodiče krmí tzv. holubí kaší a potom přechází na krmení natrávenou potravou z volátka. Po opuštění hnízda se rodiče o mladé starají přibližně dalších 14 dnů a po této době jsou mladí zcela samostatní a je dobré je oddělit, poněvadž je často začnou rodiče pronásledovat.
Holoubky žlutozobé krmím prosem (několika druhy), řepkou, lesknicí, loupaným ovsem a vaječnou míchanicí. Tou zejména při odchovu mladých. Důležité jsou vitamíny (A+D3, E,B - komplex) a minerální látky. Čerstvá nezávadná voda je samozřejmostí. Nesmíme zapomínat na čistý písek, je důležitý nejen na trávení, ale holoubci si o něj obrušují zobáčky. Na chladné počasí nejsou hákliví, ovšem na zimu musí být umístěni v místnosti s minimální teplotou kolem 5 st.C.