Celostátní výstava králíků, holubů, drůbeže a nyní již i morčat tradičně rozšířená o ukázkové expozice okrasného ptactva, kožešinových zvířat, poštovních holubů a dalších zvířat je pro české holubáře bezpochyby nejvýznamnější letošní domácí akcí. Blížící se CV přichází v tradičním termínu 17.-18. listopadu 2000 i v tradičním prostředí, kterým je osvědčené veletržní výstaviště v Brně.
Výstava se uskuteční po dlouhé - 4leté pauze, neboť perioda CV je dvouletá a v roce 1998, kdy se měla předchozí výstava uskutečnit, pořádal ČSCH, rovněž na veletržním výstavišti v Brně, jubilejní 25. evropskou výstavu drobného zvířectva. Podobně jako při EV budou holubi umístěni v nejkrásnějším pavilonu celého výstaviště - kruhovém pavilonu Z (bohužel však se všemi ostatními zvířaty, i poněkud hlučnou drůbeží).
Nadcházející CV bude mít jako každá velká akce jistá specifika. Oproti minulým CV bude pro veřejnost otevřena jen 2 dny, a to v pátek 17. listopadu od 8.00 do 18.00 hod. a v sobotu 18. listopadu od 8.00 do 16.00 hod. Nepříjemnou specifikou jsou opětovně zvýšené výstavní poplatky, které byly stanoveny takto:
Klecné: 100 Kč/holub
Správní poplatek: 100 Kč/vystavovatel
Vstupné: 120 Kč/dospělí, děti do 15 let jsou od vstupného osvobozeni
Bezpochyby pozitivem je plánovaný katalog tentokrát již s oceněním (jako na CV holubů 1999 v Plačicích), který bude stát 100 Kč. Holubi budou prezentováni výhradně v klecích a to nejprve 1,0 a poté 0,1 daného plemene a barevného rázu. Vedle věcných čestných cen bude udělován na více zastoupená plemena i titul Šampion. Mladí holubáři, tedy ročník 1982 a mladší, jsou osvobozeni od placení správního poplatku a klecného za tři přihlášené holuby. Každý vystavovatel holubů musí v období mezi 14 dny a 6 měsíci před termínem výstavy naočkovat své holuby proti paramyxoviroze (pozn.: mezi vhodné vakcíny patří: Colinac NH, Pharmavac columbi, Avipest, Nobivac). V blízkosti výstavní haly bude opět povolena burza holubů (i jiných zvířat), ovšem až po zaplacení poplatku a za dodržení veterinárních podmínek platných pro CV.
Určitým vodítkem by nám mohly být předchozí CV Brno 1996 a aktuálnější IV. celostátní výstava holubů Hradec Králové - Plačice 1999. Podle katalogu z CV Brno 1996, která se uskutečnila ve dnech 15.-17. listopadu, bylo na tuto výstavu přihlášeno 2738 holubů v české expozici a 288 v expozici slovenské, celkem tedy počet přihlášených holubů mírně překonal 3 tisíce. Na výstavu bylo přihlášeno mnoho v naší oblasti neobvyklých, či vzácnějších plemen, jmenujme např. jednobarevné racky, arabské bubláky, durynské běloocasé, durynské bubláky, čejky a kaňky, dále voorburské, bavorské a hesenské voláče. Zajímavá paleta plemen se nacházela ve slovenské expozici, kde nechyběli ani staroholandští kapucíni, maďarští a piesťanští obři, modéni, němečtí a afričtí racci, mookee, dánští, staroholandští a němečtí dlouhozobí rejdiči a také anglický longfaced.
Na loňské IV. celostátní výstavě holubů, rozšířené o XIII. výstavu plemenných chovů bylo přihlášeno 1757 holubů. I zde byla paleta plemen rozšířena o několik novinek, či vzácnějších plemen, jmenujme rumunské holokrké rejdiče, berlínské rejdiče, východopruské kotrláky, stralsundské a gdaňské vysokoletce, hedvábné pávíky a durynské voláče. Z těchto řádků vyplývá, že po otevření hranic a stále častějších návštěvách za hranicemi se nám dostalo nejen potřebných vědomostí a rozhledu, ale rozšířila se i řada u nás vystavovaných plemen holubů. Nových plemen je skutečně již mnoho, a to jsem neuvedl např. gierské holuby, jihoněmecké barevnohlávky, schöneberského pruhového rejdiče, varšavského motýla a moderní španělské voláče, tedy plemena se kterými se setkáváme na oblastních a speciálních výstavách, nebo zatím jen na holubnících.
O úspěchu CV Brno 2000 rozhodne nejen kvalita vystavených zvířat, která by měla být „zabezpečena“ skutečně vysokými výstavními poplatky a jak jsem již uvedl mimořádně atraktivním prostředím pavilonu Z brněnského výstaviště, ale také ochotou importérů a chovatelů pro nás nových plemen a barevných rázů vystavovat a zpestřit tak naši největší letošní chovatelskou akci.
Listopadová CV uvítá v Brně nejen mnoho českých chovatelů, ale jak je již pevně zavedeným zvykem i mnoho návštěvníků ze zahraničí a díky naší poloze z různých světových stran. Bylo by určitě vynikající, kdyby chovatelé našich národních plemen, např. čejek - kropenek, bagdet, českých rejdičů, rakovnických kotrláků, moravských a slezských voláčů, siváků, českých lysek, bubláků a dalších českých plemen využili této příležitosti k důstojné propagaci těchto krásných plemen.
Podle aktuálních informací se na letošní CV počítá se třemi tisíci vystavenými holuby a rovněž s účastí slovenských chovatelů, jejichž holubi by měli být začleněni společně s našimi v jedné expozici.