Zobák papoušků se skládá z horní a spodní čelisti, je tvořen rohovinou, podobnou jako třeba lidské nehty. Papouščí zobák má neukončený růst, to znamená, že roste po celý papouškův život. Zobák, který je u papoušků velmi tvrdý, se neustále opotřebovává při příjmu potravy, při okusování větví a neustále papouškům dorůstá. Starší ptáci větších papouščích druhů mají zobák na mnoha místech oloupaný, boční strany hlavně horní části se při okusování větví a při příjmu potravy olamují. Mladí ptáci mívají zobák podstatně hladší na povrchu, bez tzv. šupin.
Stav a vzhled zobáku a nohou může napovědět přibližné stáří papouška. Do horní i spodní části zobáku vedou citlivá nervová zakončení a cévky zásobující živinami a kyslíkem i přerůstající části – když zobák přeroste, prodlouží se částečně také cévy. Proto je zapotřebí při zakracování zobáku dostatek zkušeností a opatrnost je zde také namístě.
Estetická vada?
Poslední dobou přibývá na různých chovatelských serverech inzerátů na prodej papoušků (vesměs ručně dokrmovaných), kde je sice problém s přerůstajícím a vykřiveným zobákem uveden, ale s poznámkou na slevu ceny daného postiženého jedince a s doplněním, že to papouškovi v ničem nevadí, že se jedná pouze o estetickou vadu. Je tomu tak? Papouškům zobák neustále dorůstá, a když je z nějakého důvodu i vykřivený, tak se spodní část neopotřebovává a přerůstá, vykřivení čelisti se zvětšuje. Vykřivení zobáku může být způsobeno nevhodnou manipulací při dokrmování – největší riziko různých deformací hrozí při dokrmování od vylíhnutí mláděte z vejce, zobáček je opravdu velmi měkký a riziko při nesprávném způsobu dokrmování je velké. Snad mohou hrát určitou roli u tohoto problému i genetické dispozice daného jedince. Přerůstající zobák je tedy zapotřebí neustále v různých časových intervalech zastřihávat a obrušovat – podle velikosti papouška nůžkami nebo kleštičkami na manikúru.
První případ
Měl jsem ve svém chovu jen dva případy vykřiveného a přerůstajícího zobáku – tedy jeho spodní části. Před léty po úhynu chovného samce Papouška konžského jsem nemohl nikde narazit na věkem a zbarvením odpovídajícího samečka. Až mně byl nabídnut ke koupi samec – aktuálně po úpravě zobáku zastřihnutím. Byl jsem na tuto skutečnost upozorněn a bylo mi řečeno, že občas, zcela nepravidelně, je nutné zobák upravovat. Asi po dvou měsících začal být stav spodní čelisti mého nově zakoupeného samečka neúnosný – spodní přerůstající čelist již byla vyosena a do horní části nezapadala. Rozhodl jsem se tedy k zastřižení spodní části. Vlastní zákrok probíhal za asistence dalšího zkušeného chovatele, který papouška držel, já nechal papouška zakousnout do kulatého bidla odpovídajícího průměru a spodní část jsem odstřihával malými kleštičkami určenými na manikúru nehtů na nohou. O tom, jak stresová situace je to pro obě zúčastněné strany, svědčí fakt, že papoušek po čtvrtém zákroku na zobáku uhynul na stres. Musel jsem jej zastřihávat každé čtyři měsíce a po každé úpravě zobák dorostl do původního patvaru.
Podruhé
Druhý případ s přerůstajícím zobákem nastal letos na přelomu roku, po vyhnízdění (opět u papoušků konžských) jsem zaznamenal menší vyosení a přerůstání opět spodní části zobáku u chovné samičky. Po úpravě prováděné stejně jako v předchozím případě se ale po několika měsících zdálo, že jsou obě čelisti zobáku v normálu. Ale asi po půl roce se celá situace opakovala – spodní část přerostla a nepatrně se i vyosila. Navíc druhý případ byl nepatrně snazší, protože samička byla ručně odchovaná, nebyla tak ve stresu, ale stejně z takového zákroku nebyla nadšená. Samička je osmiletá a do této doby neměla s přerůstáním zobáku problém. Nyní jsem nějak nestihl upravit zobák samičky v plánovaném termínu a začalo období dozrávání, a tedy i dodávávání plodů hlohu, který předkládám všem svým papouškům ad libido až do zimy. A když přijel kamarád, se kterým tento nepříjemný zákrok provádím – drží mi samičku při zákroku – zjistil jsem, že úprava není zapotřebí. Neustálým louskáním tvrdých pecek hlohu se tento samiččin nástroj upravil sám! Poslední úpravu jsem provedl v prosinci loňského roku opět za asistence kamaráda chovatele – spodní část zobáku byla asi o 5 mm přerostlá, ale na rozdíl od předchozích případů stále zapadala do horní čelisti. Tady bylo zastřižení o něco jednodušší – viz foto.
Je to problém!
Přerůstání zobáku je nutné věnovat dostatečnou pozornost a při abnormálním nárůstu bychom jej měli co nejdříve upravit, okamžitě po úpravě mohou papoušci přijímat potravu a obvykle si upravenou část začnou obrušovat o dřevěné nebo brusné bidlo. Zastřižený zobák nezabrušuji, nepokládám to za nutné, myslím, že zabrušováním bych jen zvyšoval stres postiženého jedince.
Co způsobuje přerůstání zobáku? Důvodů asi může být celá řada, snad i dispozice nebo denní činnost mohou ovlivňovat jeho růst. Mnoho chovatelů radí do klecí či voliér přidávat více větví na okus, kusy omítky, nemáčená tvrdá semena a ořechy ve slupkách… Jistě to může pomoci.
Pokud bych měl pravdivě odpovědět na otázku v nadpisu, zda je to problém, tak z mého pohledu to problém je, a velký. Navíc většina chovatelů, kteří si takto handicapovaného jedince pořídí jako domácího mazlíčka, bude muset s touto vadou absolvovat pravidelné návštěvy u veterináře. Zákrok totiž není pro laika jednoduchý a je vítána nějaká předchozí praxe s tímto problémem. Snad může celý problém s narůstajícím zobákem usnadnit včasné podchycení vady a přiměřená a opakovaná úprava. Přerůstání zobáku je častější u některých druhů papoušků. Mláďata papoušků jsou náchylnější k tzv. nůžkovému vykřivení zobáku. Příčiny těchto poruch nejsou dostatečně známy.
Takže shrnuto: je to problém – a je jistě lepší do koupě takto postiženého jedince dobrovolně nejít, těch pár korun ušetřených na slevě při koupi postiženého jedince za to opravdu nestojí.