Závěrečný díl „seriálu“ o největší české chovatelské akci minulého roku začíná hodnocením expozice holubů - slepičáků. Tu zahajovala 13-ti členná s...
Závěrečný díl „seriálu“ o největší české chovatelské akci minulého roku začíná hodnocením expozice holubů - slepičáků.
Tu zahajovala 13-ti členná skupina modenek v rázech černý a modrý pruhový gazzi. Kvalitnější, a to především v postavách, byly modré gazzi př. Zábrany O., nejlepšímu jedinci pak bylo uděleno 95 b. a čestná cena.
Skupinu 21 moden posuzoval spolu s modenkami a maltézany př. Moravec. Modeny byly vystaveny v rázech modrý kapratý, gazzi bronzový, modrý pruhový, schietti modrý pruhový a kapratý a schietti bronzový. Jedince slušné kvality předvedli př. Beran J. a př. Lukášek, nejlepší modeny však vystavil př. Ludvík F. - jednalo se o modré pruhové schietty, kde lepšímu z vystavených holubů bylo uděleno 95 b. a čestná cena.
Z větších slepičáků se předvedli maltézani, které vystavovali 2 chovatelé v souhrném počtu 10 jedinců. Kvalita modrých holubů př. Zábranského Z. i bílých př. Kopeckého Z. byla vyrovnaná, čestnou cenu získal př. Kopecký na bílého maltézana oc. 94 b.
Vídeňských slepičáků- plemene s unikátní kresbou hlavy a utvářením postavy bylo vystaveno 10, rovněž dvěmi chovateli. „Vídeňáky“ v rázech červeném a modrém posuzoval př. Petrovský. Ocenění 95 b. získal červený jedinec př. Toncara B., modré vystavoval př. Kožíšek L. a úspěšně, neboť dvěma jeho slepičákům bylo uděleno 95 b., lepšímu pak i čestná cena a pohár pro nejlepšího slepičáka věnovaný ÚOK chovatelů okrasných holubů.
Třetím nejvíce zastoupeným plemenem výstavy a nejvíce vystavovaným plemenem holubů cizího původu byl king. Posouzení 132 kingů se zhostili př. Wieder a př. Nosál ze Slovenska. (Slovenský posuzovatel uděloval našim kingům průměrné hodnocení kolem 90 bodů a byl zde patrný trochu jiný pohled na toto plemeno, než mají někteří čeští chovatelé - ovšem skutečnost je taková, že na Slovensku jsou dnes chováni jedni z nejlepších kingů v Evropě a prosazuje se zde výhradně tzv. „americký“ typ...) Kingové byli vystaveni v mnoha rázech. Kromě moderního zbarvení indigo(či andalusian), které známe mnoho let od pávíků, byli kingové předvedeni v rázech bílém, černém, modrém pruhovém i kapratém, černě stříkaném, žlutém, dominantně červeném, červeně stříkaném, hnědopruhém a červenopruhém. Líbili se bílí jedinci př. Filipčíka Z. a př. Komárka V.(oba 95 b. a čestná cena) i vyrovnaná kolekce př. Hály. Z ostatních jedinců získali 95 b. a rovněž i čestnou cenu modrý kapratý king př. Fukaly J. a žlutý holub př. Picka O.
Další z velmi zajímavých skupin holubů byli bradavičnatí holubi, jejichž expozice začínala sporadickou ukázkou kariérů. Vystavovaná tří členná kolekce bílých př. Záborského se líbila, nejlepší jedinec obdržel nejen 95 b., ale i čestnou cenu a pohár pro nejlepšího bradavičnatého holuba věnovaný ÚOK chovatelů okrasných holubů.
Dragouni, vystavovaní čtyřmi chovateli v celkovém počtu 17 ks byli posouzeni př. Míkou, který posuzoval i indiány a kariéry. Byly vystaveny rázy modrý pruhový, černý tygr a bílý. Ocenění 94 bodů získali modří holubi př. Nováka M. a př. Janíčka J. a bílý jedinec př. Bajera Z.
Slušné zastoupení měli indiáni, kteří byli vystaveni v rázech černém, červeném, žlutém a šedohnědém - a právě šedohnědí indiáni př. Jabůrka P. nejvíce zaujali. Měli slušně utvářené bradavičnaté ozdoby zobáku i obočnic, ale i postavu.
Česká bradavičnatá plemena( i damascény) posuzoval př. Lorenc a je třeba konstatovat, že tentokrát se zde předvedly naše bagdety jak ve slušné kvalitě, tak až na moravskou bagdetu i ve slušném zastoupení.
České bagdety v počtu 20 ks byly vystaveny v rázech černý, modrý kapratý, černo a bělopruhý, bílý a červený. Nejen posuzovatele, ale i mnohé návštěvníky zaujaly především červené české bagdety, kde měli kvalitní jedince př. Kropáček J., Uher M. a př. Holeček J., jehož bagdeta obdržela za 94 b. čestnou cenu a titul národní šampion. Z ostatních rázů se líbili černí př. Uhera M. a bílí př. Zdražily J.
I v malém zastoupení moravských bagdet(15 ks) byly předvedeny atraktivní červené straky (př. Boháček F.), kvalitou však tuto kolekci předčili bílí jedinci. Př. Spáčil S. obdržel na bílou moravskou bagdetu 95 b., čestnou cenu a titul národní šampion, př. Opavský obdržel na stejně oceněného bílého jedince pohár pro nejlepší bagdetu věnovaný Ing. Maškem.
Modré pruhové i kapraté, červené, červeně kapraté, červenopruhé a červené bělohroté ostravské bagdety vystavovalo pět chovatelů v počtu 18 jedinců. Pohár pro nejlepší holubici ostravské bagdety věnovaný Bohumilem Sztukou zíkala červená holubice př. Neuwirtha oceněná 94 b. Titul národní šampion a čestnou cenu pak obdržel jediný zástupce plemene, který obdržel 95 b. chovatele př. Sedláka A.
U stále oblíbenějších německých výstavních holubů, které posuzovali př. Suchomel a př. Moravec, nepotěšil malý počet vystavených jedinců. V Brně bylo předvedeno jen 70 jedinců, což je pouhých 10 % počtu NVH na speciální výstavě! Potěšitelné však již bylo, že kromě několika drobnějších jedinců (především bílých) kvalita plemene stále stoupá. Vystaveni byli NVH v rázech bílém, modrém pruhovém i bezpruhém, stříbřití pruhoví, černí tygři, červenopruzí, červení, žlutí a žlutopruzí. Mezi bílými posuzovatele nejvíce zaujal jedinec př. Dvořáka F., který obdržel 95 b. a čestnou cenu. Dále zaujali 95 bodoví jedinci - modrý holub př. Procházky B. a červenopruhý př. Studýnky J. a rovněž i žlutí NVH tohoto chovatele. 95 bodů a čestnou cenu obdrželi černý tygr př. Vidnera M. a červený jedinec př. Suchomela O.
Posledním představitelem skupiny bradavičnatých plemen holubů byl lalůčkový holub - damascén. O jeho stoupající oblibě svědčí, že ho vystavovali již tři chovatelé v celkovém počtu 15 ks. Mezi vyrovnanými kolekcemi př. Grünera E., Ciryna K. a Stehlíka A. se prosadil 94 bodový jedinec př. Stehlíka, kterému byla udělena i čestná cena.
Nádhernou expozicí bylo možno nazvat 73 brněnských voláčů, které posuzoval slovenský posuzovatel Ing. Demeter a která byla doplněna o ukázkovou voliéru holubů tohoto plemene. „Brňáci“ byli vystaveni v rázech bílém, černém, červeném, modrém pruhovém i kapratém, žlutě plavém, černém bělopruhém i sedlatém, červeném sedlatém, černí čápci, červení bělouši, modří tygři, žlutí a isabely. Bylo zde vidět mnoho jedinců špičkových postav, utváření nohou i volatosti, stejně jako jedinci s prvotřídní drezurou. Ocenění 95 bodů získalo těchto devět brněnských voláčů: bílí př. Smíška J. a př. Ludvíka J.(čestná cena), černý př. Baláše J., červený př. Křiváka A., žlutě plavý př. Ludvíka J.(obdržel pohár pro nejlepšího brněnského voláče ročníku 2000, věnovaný Jiřím Holaněm), černý bělopruhý př. Veltruského J.(národní šampion a čestná cena), dále černý sedlatý př. Svozila J.(pohár pro nejlepšího brněnského voláče věnovaný Ing. Ladislavem Zimou), žlutý př. Svozila(čestná cena) a isabela př. Svatušky.
Slabé zastoupení měli voorburští voláči, které vystavoval v černém rázu a počtu 3 ks př. Wieder P. Jedná se však o líbivé plemeno, které si u nás získalo již několik zapálených chovatelů a je zřejmé, že na příští CV bude vystavených jedinců (i rázů) „vorburáků“ mnohem více.
Skupinu velkých voláčů posuzovali př. Lukovský, Holaň a Machálek. U osmi vystavených anglických voláčů velkých v černém rázů, které vystavoval př. Holaň J. zvolil posuzovatel nepříliš kritický způsob posouzení a tak bylo uděleno 5 x 94 b., 2 x 95 b. a 1 x 96 b. Nejlepší jedinec, který vykazoval velmi slušnou volatost i tělesné tvary, obdržel čestnou cenu, pohár pro nejlepšího anglického voláče velkého věnovaný redakcí svazového časopisu Chovatel a v neposlední řadě i pohár pro nejúspěšnějšího vystavovatele holubů - stal se jím tedy chovatel anglických voláčů velkých, posuzovatel holubů př. Holaň Jiří ze Šilhéřovic.
Úplně jinou skupinu holubů z hlediska kvality představovali angličtí voláči zakrslí vystavovaní v počtu 5 jedinců v rázech červeném, červeně plavém a bílém. Nejlepší jedinec vyst. př. Kopeckého přesto získal slušných 93 b. Zajímavostí bylo, že i „angličani“ s téměř nezapeřenými běháky od posuzovatele obdrželi velmi dobré ohodnocení.
Mezi osmnácti (českými) voláči sedlatými rousnými tradičně dominovali žlutí holubi př. Svozila J., vynikající v postavách, utváření ocasu, volatosti, s velmi slušnou kresbou. Ze čtyř žlutých, které tento chovatel předvedl bylo třem uděleno 95 b., nejlepší obdržel titul národní šampion a čestnou cenu. Kvalitní jedince bylo možno nalézt i mezi černými př. Javorka M. a mezi červenými př. Hána J., jehož nejlepší ČVSR obdržel zaslouženě ocenění 95 bodu.
Dalším z národních plemen voláčů, které jsme v Brně obdivovali byl hanácký voláč dodaný v počtu 25 jedinců v rázech černém, černém šupinatém, modrém pruhovém, bělopruhém i bezpruhém a červeném. Expozici „hanáků“ zahajoval černý holub př. Lukovského L., kterému posuzovatel př. Holaň udělil 95 b. Výraznější konkurence(tří chovatelů) se dočkal ráz černý šupinatý, kde vedle holubů s menší volatostí a nedostatky v kresbě i typu vynikl volatý jedinec př. Pospíšila M., oceněný 95 b. a čestnou cenou. Posuzovatele (a nejen jeho) zaujala tradičně špičková ukázka modrých pruhových jedinců př. Lukovského L., jehož tři vystavovaní jedinci obdrželi 95,96 a 96 bodů. Jediným chovatelem, kterému bylo na CV Brno 2000 uděleno 2 x 96 bodů( a titul národní šampion + pohár pro nejlepšího voláče věnovaný ÚOK okrasných holubů) se tedy stal předseda ÚOK chovatelů okrasných holubů, posuzovatel holubů př. Lukovský Leo. Z dalších holubů posuzovatele zaujali vzácný modrý bezpruhý chovatele Lukovského (opět 95 b.) a vyrovnaná kolekce červených př. Dorazila F.(4 x 94 b.).
Velmi uspokojivého zastoupení se dočkali pomořanští voláči, kterých bylo vystaveno 22 v rázech bílém, atraktivním modrém kapratém i pruhovém. Někteří holubi měli problémy s postavami a utvářením rousů, volatost některých jedinců však byla slušná. Mezi bílými vynikli holubi př. Javorka M., ocenění 95 body se však dočkali až modří kapratí př. Ďuržy I. a př. Dinky J., jehož 1,0 získal čestnou cenu.
Naprostou novinkou našich CV se stal saský voláč vystavovaný př. Veselým A. v počtu 3 ks v černém rázů(obdrželi 95,94,94 b.). Jedná se o vysokoného voláče s bohatě vyvinutými rousy, který se chová jen jako jednobarevný, atraktivní je však jeho bělopruhá verze a isabelový ráz. Z hlediska typu je nutné vyzvednout jeho ušlechtilé jemné tělesné proporce a vynikající volatost i u holubic.
Obrovským voletem opět zaujali norvičtí voláči dodaní v počtu 42 jedinců v rázech bílém, modrém, černém, červeném, hnědém, žlutém , hnědě plavém a žlutě plavém. Stále se však objevovali i holubi s příliš mohutnou hrudní partií, nižších nohou a nedostatečné klecové drezury. Králem mezi vystavovateli „norvičů“ zůstává př. Fila M. ze Starovic, jehož jedinci obdrželi 4 x 95 b. Jednalo se o holuby v rázech modrém, hnědém a černém, na kterého obdržel př. Fila jako jediný vystavovatel norvičských voláčů i čestnou cenu.
Hesenský voláč vystavovaný ve třech jedincích v bílém rázu obohatil naši CV zásluhou př. Pechy L. Nejlepší z jeho holubů, kteří se vyznačují mohutnou postavou i dobrou volatostí, obdržel 95 b.
Slovenský voláč(17 ks) předvedený v rázu modrém pruhovém, žlutém, červeném a černém se bohužel ukázal jako nepříliš drezurovaný a snad jen holubi př. Goceliaka V. v černé barvě ukazovali jak slušný typ plemene, tak i jeho charakteristickou pěknou volatost. Nejlepší jedinec tohoto chovatele získal 95 b. a čestnou cenu.
Expozice moravských moráků(22 ks) se v porovnání se slovenskými projevovala naprosto odlišně, neboť se jednalo vesměs o holuby slušně fouklé. Tři z předvedených holubů, kteří dosáhli vytouženého ocenění 95 b. patřili př. Vyhlídalovi A., Hasmanovi B. a Záborskému J., neztratili se však ani holubi př. Kelbla V. Čestnou cenu a titul národní šampion obdržel př. Záborský J.
Slezský voláč, posuzovaný př. Gásem, předvedený v počtu 37 jedinců v rázech bílém, žlutém bělopruhém, jako červený a žlutý bělouš opět bohužel dokazoval, kam až může dosáhnout úroveň kvality našeho národního plemene v zemi původu a v holubářsky vyspělejších zemích Evropy. Na rozdíl od zahraničí, kde vidíme holuby udivující volatostí a jednotného typu ve všech chovaných rázech, se naší slezští voláči předvedli jako nejednotní, nevolatí holubi s dalšími nedostatky. I zde však byla kolekce, které snesla přísné měřítko - jednalo se o žluté bělouše př. Vajdy K., jehož nejlepší jedinec zcela zaslouženě obdržel 95 b. a čestnou cenu. U tohoto plemene by našim chovatelům prospěl dovoz zahraničních zvířat, tak jak to již delší dobu činí chovatelé ČVSR, brněnských voláčů a dalších původních českých plemen.
Ještě horší situace postihla původně slezské plemeno - bělokřídlého voláče, který byl vystaven v nepotěšitelném počtu 3 jedinců v černém rázu př. Klimkem J. Nejlepší jedinec obdržel slušných 94 b., jednalo se však o holuby nevolaté a drobné.(Na Evropské výstavě Wels 2000 jsme viděli toto naše plemeno v trochu odlišné kvalitě . . .)
Ostudu neudělal moravský voláč sedlatý vystavovaný v počtu 40 jedinců v rázech černém, modrém, červeném a stříbřitém, posuzovaný dlouholetým chovatelem tohoto plemene př. Hejralem. Zaujali černí holubi př. Káninského F. a stříbřití př. Ráčka V., největší ocenění se však dostalo holubům držitele jediného plemenného chovu v tomto plemeni - př. Svozilovi L., jehož modrý jedinec obdržel 95 b. a titul národní šampion a čestnou cenu.
Moravský bělohlávek na CV Brno 2000 zastoupení bohužel neměl, nahradil ho však velmi podobný durýnský voláč. Tento převážně velmi dobře volatý holub byl vystaven v počtu 20 jedinců v rázech bílém, červenopruhém a modrém kapratém. Posuzovatele př. Gáse nejvíce zaujali bílí holubi př. Čičmanského J. a především červenopruzí př. Benny W., když nejlepší holub z vystavené čtyřčlenné kolekce obdržel 95 b.
Český voláč sivý dokázal upoutat volatostí holubů i zbarvením, i když kresba mnohých jedinců nebyla ideální. Mezi 36 vystavenými jedinci v rázu kapratém tmavohrotém a pruhovém tmavohrotém vynikli pruhoví jedinci př. Holuba V., Cika J., Pinkase V a Dragona Z., jehož holub získal čestnou cenu a titul národní šampion. Z kapratých se nejvíce líbil „sivák“ př. Piláta J.
Český stavák potvrdil původní předpoklad - se 221 holuby představoval co do počtu druhé nejvíce zastoupené plemeno CV a co se týče barevných a kresebných rázů dokonce zvítězil. Byl vystaven jako černý, modrý, červený, žlutý a v těchto barvách i v sedlaté verzi, dále žlutopruhý, „plch“, bílý, stříbřitý sedlatý, červený bělopruhý, bělohrotý v černé,červené a modré barvě, lysý v černé a modré, plamínek v černé a červené a konečně i mramorovaný v modré a červené barvě. Přestože se značná část naší špičky v tomto plemeni výstavy neúčastnila a viděli jsme i mnoho nefouklých, drobných holubů s krátkým krkem, bylo zde vystaveno 17 staváků, kteří zaujali utvářením hlavy, nohou a postavy a tak obdrželi od posuzovatelů př. Krůty, př.Beka, a př. Máčka ocenění 95 body. V těžké konkurenci titul národní šampion a čestnou cenu získal na černé bělohroté př. Smola K., pohár pro nejlepšího českého staváka věnovaný Ing. Kratochvílem obdržel na modrého jedince př. Žáček J. Nadchli i držitelé čestných cen - stříbřití sedlatí př. Krůty Z., modří mramorovaní př. Tihelky K., červení plamínci př. Puchty V. a černí sedlatí př. Chrastiny J.
Štarvický(chocholatý) stavák v Brně opět vystavovaný rodinným klanem Cigánů (Tomášem a Eduardem) byl vystaven v počtu 12 jedinců převážně v bělohroté formě ve zbarvení černém, žlutém a červeném a v této barvě i jako plnobarevný. Čestnou cenu na jedince červeného bělohrotého oceněného 95 body obdržel př. Cigán T.
Expozici okrasného holubářství zakončovali amsterodamští balónoví voláči, které ve žlutém rázu představil př. Svozil J. I když nezískali vyšší ohodnocení, jednalo se o slušné výletky, kteří trochu doplatili na svoji „nevyfoukanost“.
Ceny prodejných holubů se pohybovaly v rozpětí mezi 165,- až 3.300,- Kč, prodej zvířat probíhal po oba výstavní dny rovněž na burze, která byla umístěna na samotném výstavišti, přímo u vchodu do pavilu Z. Již v průběhu výstavy byly slyšet časté diskuse o udělování poměrně nízkého ocenění - většina šampionů na CV dosáhla pouze 95 bodů, ohodnocení 96 body se dostalo jen velkým plemenům - jednomu římanu a třem velkým voláčům, i když i mezi plemeny menšího vzrůstu byla vystavena špičková zvířata, která by si toto prestižní ocenění jistě zasloužila. V zahraničí je šampionům udělováno 97 bodů - u nás 95 bodů, myslím, že by si naši nejlepší jedinci v mnoha plemenech oněch 96 bodů zasloužili, obzvláště na výstavě, která je konána jednou za dva roky. A mimochodem, obdivuji um našich posuzovatelů, kteří jsou tímto systémem nuceni téměř dokonalému jedinci strhnout pět bodů... I přes drobné nedostatky, např. udělování titulu národní šampion jen na plemena českého původu, nedostatečné klece pro římany, nevytápěné prostory výstavní haly apod. bylo v Brně vidět mnoho spokojených tváří našich přátel, tedy těch z nás, pro které je chov holubů životním koníčkem a pro které představovala povedená Celostátní výstava Brno 2000 více než důstojné rozloučení s druhým tisíciletím.