Zvěrolékařský průvodce exotickým chovem. Pokračování z FAUNY č. 19.
Čápi, volavky, pelikáni, kormoráni, jeřábi, ale i plameňáci se chytají do ruky rychlým, zmatem fixujícím zobák. Přenášejí se tak, že jedna ruka stále zobák drží, druhá objímá v podpaží tělo ptáka se složenými křídly a v dlani drží obě končetiny.
Draví ptáci a sovy se chytají do podběráku nebo ruky, oblečené do silné rukavice. Přenášejí se obvykle v transportkách.
Papoušci se chytají do podběráků, zhotovených z jemné, průhledné tkaniny s malými oky (silného tylu). Přes stěnu podběráku je vidět hlavu ptáka a přitom se do něj papoušek nemůže zamotat. Po fixaci hlavy prsty jedné ruky nebývá problém přesunout ptáka do transportky. Technika práce s ostatními ptáky nebývá složitá, neboť nehrozí poranění chovatele. Drobní pěvci by neměli být příliš dlouho fixováni, hrozí nebezpečí šoku.
Při odchytu savců záleží na jejich velikosti, možnosti útěku nebo účinné obrany. Lze je chytat do ruky, případně ukryté v rukavici o něco většího čísla. Jiná zvířata chytáme do podběráků, což je kovový kruh na rukojeti, ukončený pytlem ze síťoviny. Po odchycení je nutné pytel přehodit přes okraj kruhu, aby zvíře opět neuniklo. U dalších zvířat se neobejdeme bez jistého technického vybavení - fixační klece, kterou přistavíme k východu ze stálého obydlí svého chovance a zvíře do ní přeženeme. Ve fixační kleci pak posunutím stěny nebo stropu zmenšíme prostor tak, abychom mohli se zvířetem manipulovat (ošetřit ho) bez nebezpečí poranění.
Použít můžeme také pohyblivé zábrany, pomocí kterých zvíře obklopíme a ze vzniklého malého prostoru snáze přeženeme. Jindy nezbude než postavit menší dvorek nebo přeháněcí uličku se zábranami. A konečně mohou nastat případy, kdy nezbude než obrátit se na veterinárního lékaře, vybaveného narkotizační zbraní a požádat ho o intervenci. Je nutné si však uvědomit, že ani narkotizační zbraň není všemocná. Stříli zpravidla na malou vzdálenost a lehkou střelu odchýlí sebemenší překážka. Střela letí pomalu, aby zvířeti neublížila a to často jednoduše stihne z cílového místa odejít. Účinek seberychleji působících narkotik nastupuje až za několik minut (3, 5 ale i 10 podle místa zásahu) a zvíře ve velkém prostoru dokáže utéci daleko. Bývá problém ho pak vůbec najít. Narkotika mají určitou kontraindikaci, například nejsou vhodná pro březí zvířata. Toto vše je třeba zvážit již při budování chovatelského zařízení a nespoléhat pouze na možnost řešení problémů pomocí narkotizační zbraně.
•pokračování ve Fauně č. 21
(Výňatek z knihy Naučte se o nás starat, připravované k vydání v nakladatelství DONA.