Již od dob, kdy se začali chovat papoušci, existují různé názory na to, jak by se měly páry připravovat na nové hnízdní období, aby se docílily co nejlepší odchovy. Zde je jeden nápad.
V okamžiku, kdy „stará“ sezóna končí, vlastně již nová začíná. Přibližně koncem října, začátkem listopadu opouštějí poslední mláďata hnízda. Z voliér se odstraní hnízdní budky, provede se jejich důkladné očištění a dezinfekce, poté se uskladní na vhodném místě. Samozřejmě se také dokonale vyčistí celé chovatelské zařízení s následnou dezinfekcí. Dosavadní složení krmiva nahradí tzv. „zimní krmení“.
Ptáci se podrobují zdravotním prohlídkám, které sledují stav opeření /možný výskyt parazitů, zlomená nebo poškozená pera/, ověření výživného stavu, prohlídka partií peří okolo kloaky /možné znečištění v důsledku průjmu/, důkladná prohlídka zobáku, dutiny zobáku a nosních otvorů. S použitím vatového tamponu se provede výtěr kloaky, který se zašle do specielní laboratoře k bakteriologickému vyšetření. Na závěr vyšetření se pták zváží na elektronické váze. Materiál uvádí tato data:
Korela 100 g, amazoňan zelenolící 360 g, amaz. modročelý 432 g, amaz. fialovotemenný 360 g, amaz. žlutokrký 560 g, ararauna 1039 g, ara kaninda 752 g, ara vojenský 925 g, ara hyacintový 1335 g, ara zelenokřídlý 1194 g, kakadu molucký 853 g, kakadu růžový 403 g, kakadu gofin 255 g, kakadu bílý 577 g, kakadu žlutočečelatý 357 g. Uvedená hmotnost platí pro ptáky dospělé a zdravé. K odbornému zhodnocení získaných výsledků se doporučuje konzultace se zkušeným veterinárním lékařem.
Krmení v zimním období je zaměřeno na doplnění tělesných rezerv, které musejí být zajištěny během cca 5 měsíců. Zvláštní pozornost je třeba věnovat dotaci minerálií u samic. Pohublí jedinci dostanou krmení bohaté na energetické látky, naopak u ptáků s nadváhou bude zavedena dieta. Zdravé ptáky krmíme směsí drobných semen s nízkým obsahem tuku a s přídavkem vitaminů a minerálií, popřípadě s přípravkem zn. Korvimin ZVT /15 g na 1 kg krmení/. Je možno také v malém množství přidat granule /rozhodně nesmí to být hlavní krmení/.
Směs semen pro zimní krmení obsahuje: 3% lesknice, 2% bílé proso, 6% bezpluchý oves, 3% pšenice, 12% pohanka, 2% milo /drobnozrnný čirok/, 19% dari /druh prosa, čeleď lipnicovitých/, 47% kardi /druh bodláku/, 6% neloupaná rýže Paddy. Potom dáváme papouškům směs jablek, hrušek, mrkve, pomerančů, banánů, broskví, melounů, paprik, hroznů, švestek, mango i trochu kedluben. V zimním období chovatel naklíčené zrní nedává, místo toho nechybí různé ořechy. Pohublí papoušci dostávají v zásadě totéž krmení, jak bylo uvedeno, ale s vyšším obsahem slunečnice, kardi nebo ovsa /energeticky bohatá semena/.
Příliš tuční papoušci dostávají shodné krmení, ale s vyšším obsahem drobných semen. Vhodná je směs, kterou nabízí obchod pro andulky, ale jen v omezeném množství.
Po celou dobu zimy se papoušci sprchují. Úzkostlivě se dbá na to, aby byl v chovných prostorách naprostý klid.
Koncem února se opravují hnízdní budky a naplňují vrstvou pilin. Prodlužuje se světelný režim, zvyšuje se teplota a stimuluje se období dešťů. Dosavadní krmení se nahradí směsmi k rozmnožování, jejichž základem je zrní nabobtnalé, případně naklíčené. Směs má toto složení:
16% boby katjang, 10% hrášek zelený a žlutý, 10% čočka, 10% polní boby, 10% vikev, 14% bezpluchý oves, 14% pšenice, 16% spec. hrách. Proč se uvádí nabobtnalé nebo naklíčené? Dvě denní dávky se zalijí vodou a za 24 hodin se po důkladném propláchnutí zkrmí první polovina namočeného /nabobtnalého/ zrní, druhá polovina se zkrmí další den a to je již „skutečně“ naklíčené zrní. Do namočeného i naklíčeného zrní se přidává již zmíněný přípravek Korvimin, obsahující vitaminy, minerálie, stopové prvky v optimálním poměru, k tomu se přimíchá kelímek bílého jogurtu nebo tvarohu. Toto vlhké krmení je třeba podávat v takovém množství, které by ptáci pokud možno bezezbytku zkonzumovali. Za ideální se považuje odstranění misek se zbytky vlhkého zrní navečer, aby je nemohli ptáci ráno zkažené konzumovat. Po celou hnízdní sezónu se podává ovoce a zelenina různých druhů a v různých kombinacích. K dispozici mají ptáci také suché zrniny, ale jen polovinu „zimní“ dávky. Nechybí také suchá vaječná směs. Dvakrát v týdnu je ptákům podáván tvrdý sýr nebo salám, které se nakrájí na kostky 10 x 10 mm. Dávka na týden a jednoho ptáka činí dvě kostky. Dále se dává jednou v týdnu na tvrdo vařené vejce /1 kus na 1 pár/. V nepravidelných intervalech se podávají různé bylinky a traviny, které je nutno sbírat na lokalitách neznečištěných výfukovými plyny nebo postřikovými látkami.
Záměrně podává chovatel krmné doplňky v různém složení a nepravidelně, protože ani v přírodě nejsou veškeré druhy potravy trvale k dispozici. Zvláště je třeba připomenout, že je naprostou samozřejmostí, aby k základnímu krmení byl v dostatečném množství přidáván vápenný kámen a grit.
Koncem března, tedy asi čtyři týdny od začátku příprav na hnízdní období se zavěšují hnízdní budky. Příliš časné zavěšování budek bývá obvykle příčinou většího počtu neoplozených vajec, což by bylo možno vysvětlit tím, že samice přicházejí do toku obvykle dříve než samci.