Chovatel, který má přístup k zahraniční literatuře (nám je nejbližší německá) jistě nepřehlédne inzeráty nabízející různý hmyz ke krmení ptáků. Pro příklad uvedu: moučné červy (larvy brouka potemníka moučného), larvy Buffalo a larvy černého brouka s vědeckým názvem Zophobas morio. O tento poslední druh jsem se začal zajímat, ale marně jsem hledal potřebné informace. Na začátku 90. let mi pomohl p. Dr. Pavel Pecina. Sdělil mi, že zkoušel černé brouky chovat, ale jejich chov je velmi náročný a výsledky jsou prakticky nulové. V červnovém čísle německého časopisu Gefiederte Welt jsem našel podrobný návod, co vše je zapotřebí udělat, aby byl chov těchto brouků úspěšný. Hlavní údaje bych zde chtěl uvést.
Brouci Zophobas morio (české jméno, jak mi sdělil dr. Pecina, údajně nemají) jsou neotropičtí potemníci, poněkud podobní střevlíkům. Jejich larvy dorůstají délky asi 6 cm a vypadají úplně jako velcí mouční červi. Dospělí brouci dosahují délky 2,5 až 3 cm, mají hrubší skulpturu krovek a štítu a protáhlejší oválný zadeček. Cena, která se na trhu za tyto larvy požaduje, obnáší u nás 5 až 6 Kč za kus! Podle dr. Peciny odpovídá tato cena náročnosti chovu. V Německu se prodává 1 kg za 38 až 42,5 DM (pro doplnění: larvy potemníka moučného (normální) za 1 kg 18 DM až 29,90 DM, od 5 kg výše 15 DM za 1 kg, malá velikost 37 DM, 1 litr larev Buffalo za 27 až 38,50 (ceny jsou včetně dopravy).
Chovatel H.N. má chov černých brouků umístěný ve sklepní místnosti ústředně vytápěné, která měří 3,3 x 2,9 x 2,1 (dxšxv). Po obou delších stranách jsou umístěny regály. Nejníže položený je 60 cm nad podlahou a je 50 cm hluboký, kde jsou umístěné nádoby na kladení vajíček. Na výše umístěných regálech jsou nádoby na odchov larev a lahve pro zakuklování. Teplota v odchovně je stále cca 28 stupňů C při relativní vlhkosti cca 80 %. Prostor je osvětlován jednou zářivkou o výkonu 40 W. Udržování relativní vlhkosti zajišťuje vlhký substrát v odchovných bednách a speciální zavěšené odpařovací nádrže.
Ze sklovitě bílých vajíček vylíhnuté larvy dosáhnou za cca 3 měsíce po několikerém svlékání přibližné délky 60 mm a tloušťky 7 mm. Larvy jsou nejdříve sněhově bíle zbarvené a pro ptáky jsou zvláště oblíbenou pochoutkou. Kůže larev Zophobas je velice měkká a proto jsou tyto larvy oblíbenější než více používané larvy potemníka moučného.
Nádoby na kladení vajíček jsou z umělé hmoty a měří 500 x 350 x 300 mm (dxšxv) a jsou vyplněny do výšky 50 mm vlhkou směsí rašeliny a mulčovací kůry, přikryté kousky stromové kůry. Zde jsou umístěni chovní brouci v počtu asi 200 kusů různého stáří. Jejich životnost je 12-14 měsíců a každý měsíc se do chovné nádoby přidává 20 mladých brouků. Brouci snášejí vajíčka mezi navrstvenou kůru.
Ke krmení dostávají brouci různé druhy moučných produktů předkládané na miskách, dále ještě vlhké krmivo připravené z ovoce a zeleniny nastouhané na kuchyňském strojku. Moučná směs se připravuje z pšeničné mouky, ovesných vloček, sójové mouky, otrub, krmiva pro psy a pivovarských kvasnic.
Každý třetí týden jsou oddělovány malé larvy z těchto nádob do odchovných krabic z umělé hmoty 400 x 320 x 240 mm. Krabice jsou naplněny několika centimetrovou vrstvou vlhké drobivé rašeliny a mulčovací kůry. Po uplynutí 3-4 měsíců je nutno náplň znovu náležitě zvlhčit. Jakmile tato náplň znovu zcela vyschne, musí být vyměněna za novou. Brouci, kteří byli před výměnou náplně vysbíráni, mohou být znovu do nádoby vráceni.
Larvy se obvykle ve společné nádobě nezakuklují a pokud by k tomu došlo, larvy kukly sežerou. Je proto nutné vlhké larvy vysbírat a k zakuklení je přemístit do skleněných nádob. Tyto nádoby se musí uzavírat plechovým víkem, do kterého je vyvrtáno více větracích otvorů. Uvedené skleněné nádoby jsou vyplněné vlhkou směsí rašeliny a kaktusové hlíny. Do jedné sklenice lze dát pouze 4 larvy. Během 10-14 dnů se larvy zakuklí a za dalších 11 dnů se z kukly vylíhne brouk. Ten se opět přemístí do chovné krabice a tím se rozmnožovací cyklus uzavírá.