Státní veterinární správa nadále sleduje situaci kolem aviární influenzy, tzv. ptačí chřipky. Původcem letošní ptačí chřipky je virus vysocepatogenního subtypu H5N8. Ohroženy jsou především chovy drůbeže, a to nejen při možném kontaktu s vodním ptactvem. Divoce žijící vodní ptactvo je sice přirozeným rezervoárem nákazy, avšak do většiny chovů bývá virus zavlečen nepřímo, prostřednictvím kontaminované obuvi či předmětů (vozíky, kolečka, nádoby), případně krmiva a podestýlky. Zdrojem kontaminace bývá trus nakažených zvířat, případně půda jím promořená.
18.1. 2020 bylo potvrzeno ohnisko nákazy na trojmezí krajů Pardubického, Jihomoravského a Vysočiny, aktuální přehled nákazové situace můžete sledovat na webu SVS: https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/ptaci-chripka-influenza-drubeze/ptaci-chripka-v-cr/
Komora veterinárních lékařů uvádí, že k 31.1.2020 nebyla v ČR potvrzena nákaza ptačí chřipkou u exotického ptactva v zájmových chovech. Zejména papoušci jsou oproti drůbeži výrazně méně vnímaví vůči virům aviární influenzy, navíc v čistě bytovém zájmovém chovu (bez venkovních voliér) je při dodržování základních hygienických opatření kontakt s patogenem velice nepravděpodobný.
U ptactva umístěného ve venkovních voliérách (např. australští papoušci) je riziko nákazy o něco větší. Jako preventivní opatření doporučuje státní veterinární správa pečlivé zastřešení a zakrytí voliér, aby se zamezilo přímému kontaktu s okolím.
Komora veterinárních lékařů uklidňuje, že není důvod k panice, pouze k rozumné opatrnosti. Při výskytu příznaků (např. malátnost, poruchy koordinace pohybu, překrvení sliznic nebo výtok z očí) však je na místě zajistit vyšetření veterinárním lékařem v co nejkratším termínu.
Zdroje informací - Státní veterinární správa, Komora veterinárních lékařů.