Pokud má kočka dostatek možností si drápy obrušovat sama, to znamená, že buďto chodí ven nebo má výborné škrabátko, stříhat je nemusíme. Máme-li však kočku, která si dostatečně drápy sama neobrousí, musíme s touto procedurou počítat. Velmi často musíme stříhat drápy starým kočkám, které již nemají dostatek síly na jejich obrušování, dále pak kočkám, které mají pro zranění zafixovanou končetinu na dlaze nebo malým koťatům, které zraňují při kojení struk. Také kočka, která jde na výstavu, musí mít podle našich předpisů zkrácené drápy. Pokud drápy přerostou, kočka se jimi zachycuje o tkaniny, někdy se mohou až zapichovat do polštářků tlapek. Drápy zkracujeme pouze o jejich hrot - nesmíme stříhnout do růžového lůžka - je to bolestivé a krvácející zranění. Nehtové lůžko je dobře vidět, protože prosvítá drápem. Při stříhání kočku dobře fixujeme a dráp vysuneme jemným zatlačením prstu na poslední prstový článek. Používáme speciální kleštičky, které mají otvor jen tak veliký, abychom dráp nemohli poškodit. Použít lze i obyčejné kleštičky na nehty, avšak musíme být velmi opatrní.
I ve zdravém uchu se tvoří medově zbarvený ušní maz. Je-li zbarven tmavě, bude to znamenat nějaký problém. Uši pravidelně kontrolujeme a nadbytečný maz jemně odstraňujeme tamponkem vaty, který držíme v prstech. Tamponek nejdříve namočíme v dětském oleji, na každé ucho použijeme čistý. Čištění uší do hloubky přenecháme veterináři.
Oči kočky jsou za normálních okolností suché, jen výjimečně najdeme v očním koutku malý ospalek, který odstraníme kouskem vaty namočeném v převařené vodě. Plemena s krátkou lebkou - hlavně perské a exotické kočky - mají sklon k nadměrnému slzení očí, což je způsobeno deformacemi slzných kanálků. Okolí očí je třeba čistit pravidelně, jinak se zde srst zbarví dožluta až hněda, což působí neesteticky. Takovým kočkám musíme čistit oči i vícekrát denně. Osvědčuje se teplá voda, případně dětský olej, ovšem jen na okolní srst. Každé oko čistíme jiným kouskem vaty či mulu.
Čištění zubů je prevencí proti tvorbě zubního kamene, kterým kočky trpí poměrně často. Ideální je čistit zuby alespoň jednou týdně. Také suché krmení pomáhá odstranit zubní povlak, který je základem pro tvorbu zubního kamene. Zuby můžeme čistit buďto speciálním zubním kartáčkem nebo prstem obaleným v mulu nebo kousku hrubého plátna. K čištění používáme zubní pastu pro zvířata, nikoli pro lidi, protože kočka by ji nesnesla. Můžeme použít také jen slanou vodu. Na čištění zubů je nutno kočku pomalu zvykat. Čistíme při sevřených čelistech na zevních ploškách zubů, protože tam ústí slinné žlázy a usazeniny jsou zde největší. Pokud se však již vytvořil zubní kámen, musíme jej nechat odstranit u veterináře a potom začít s čištěním, aby se žádný nový kámen neusadil.
Převzato z knihy nakladatelství DONA Chováme kočky.