(Ptilinopus melanospila) Na podzim loňského roku jsem získal do svého chovu plodožravé holuby černotemenné. Jsou to menší ptáci velikostně srovn...
Na podzim loňského roku jsem získal do svého chovu plodožravé holuby černotemenné.
Jsou to menší ptáci velikostně srovnatelní s holoubkem zelenokřídlým s výrazným pohlavním dimorfismem. Samec je zelený, hlavu má šedou, temeno a záhlaví černé, hrdlo a oblast kloaky je žlutá, ocas zespodu fialový, břicho s modrozeleným nádechem, zobák je nažloutlý. Samice je zelená, hlava, prsa a břicho má s nádechem do modra. Ocas zespodu fialový. Zdařilá fotografie holuba je v knize „Kapesní atlas exotických ptáků“ (M. Smrček) str. 101.
Ptáky jsem umístil v suterénu RD do klece 1x1x1 m, kde při teplotě 17-18 st. C přečkali zimu. Na dně klece jsou pro snadnější úklid rozprostřené noviny, které každý den měním. V průběhu zimních měsíců jsem musel ptáky z důvodu samcovy značné agresivity od sebe 3x oddělit, vždy na 1-2 týdny.
24.4. 2000 holubice snesla 1 vejce do košíčku, ale nezasedla. 3.5. jsem ptáky přemístil do venkovní voliéry o rozměrech 4 x 2 x 2 m, kde holubice po týdnu snesla 1 vejce z bidla na zem. Třetí vejce holubice snesla 30.5. do košíčku o prům. 15 cm. V sezení se oba ptáci střídali a 19.6. se po 20 dnech inkubace vylíhlo holoubě. Při kontrole 24.6., tedy ve věku 5 dní, mělo holoubě otevřené oči, šedé prachové peří a na křídlech šedočerná brčka se žlutými konci. Ve věku 8 dní jsem holoubě okroužkoval kroužkem o prům. 7 mm. 1.7. holoubě poprvé opustilo hnízdo (12 den). Bylo velice malé, velikostně asi jako rýžovník a váhavě létalo po voliéře. Holoubě se na hnízdo již nevrátilo a nocovalo na bidle, obvykle mezi rodiči. Ve věku 34 dní jsem poprvé uviděl holoubě samostatně přijímat potravu. 5.8. ve věku 47 dní jsem mládě od rodičů odstavil. Ve zbarvení bylo téměř k nerozeznání od holubice.
11.8. snesla holubice další vejce, které jsem po 6denní inkubaci našel na zemi rozbité. 24.8. snesla holubice opět 1 vejce, ale již druhý den jsem ho našel vyhozené z hnízda. Toto přisuzuji značnému hluku ze sousedství, kde v těchto dnech probíhaly stavební práce.
KRMENÍ: granule pro tukany a turaka (1 polévková lžíce), granule pro hmyzožravé ptáky (1 čajová lžička), suchá míchanice pro hmyzožravé ptáky (1 čajová lžička) a glukopur (1 čajová lžička). Tyto čtyři komponenty rozmočím ve vodě a přidám na malé kostičky nakrájené nejrůznější ovoce. Banány, pomeranče, jablka, kiwi, meruňky, broskve, salátové okurky a podle sezónní nabídky hroznové víno, třešně, borůvky, bezinky, plody přísavníku (Parhenocycus tricuspirátu wetchii), špendlíky, hrušky. Dále drobně sekané zelené krmení - ptačinec žabinec, smetánka lékařská, listy topinambur.
Denní krmná dávka je vždy asi o 1/3 větší než mohou ptáci spotřebovat, abych zabránil případnému přijímání zbytků krmiva ze dna voliéry.
Vzhledem k malé rozšířenosti plodožravých holubů v našich chovech, lze považovat úspěšný odchov černotemenných holubů jistě za zajímavý.