•pokračování z FAUNY č. 22 Příklady funkcí některých prvků v organismu Vápník (Ca) a fosfor (P) Tyto dva prvky mají rozhodující vliv na utváření...
•pokračování z FAUNY č. 22
Příklady funkcí některých prvků v organismu
Vápník (Ca) a fosfor (P)
Tyto dva prvky mají rozhodující vliv na utváření kostní tkáně a celé kosterní soustavy. Jejich přísun je zajišťován zejména potravou. Je důležité, aby v ní byl obsažen správný poměr Ca:P, který by měl být u rostoucích psů přibližně 2:1, u dospělých 1,2:1. Nevyrovnaný poměr, nedostatek, nebo naopak nadbytek některého z obou prvků způsobují typické problémy, jako jsou prošlápnutá zápěstí, měkké, otevřené tlapky, málo klenuté prsty, nerovné postavení končetin, slabé nebo křivé kosti, celkově slabá konstituce, nepevné klouby, defekty zubní skloviny, pohybové problémy, bolestivost při chůzi a kulhání.
Horčík
Podílí se na energetickém metabolismu, je důležitý pro správnou funkci srdce, svalů a nervů. Má též význam pro tvorbu kostní tkáně.
Vitamin A (karoten)
Má důležitý význam pro správné zrakové funkce a podílí se na mnoha dalších fyziologických funkcích.
Vitamin D
Podílí se významnou měrou na metabolismu Ca a P v těle. Jeho nedostatek zapříčiňuje špatné ukládání vápníku a fosforu, mnohem nebezpečnější je však jeho předávkování, které může způsobit až smrt.
Vitamin E
Má význam pro správné reprodukční funkce. Nedostatek způsobuje poruchy plodnosti fen, svalovou dystrofii.
Vitamin K
Nedostatek vitaminu K způsobuje krevní poruchy, je však velmi vzácný, protože si tělo vytváří vitamin K bakteriální syntézou ve střevech.
Vitaminy A, D, E, K
Jsou rozpustné v tucích, mají schopnost hromadit se v organismu a lze je tudíž předávkovat. S dřívějším preventivním podáváním vitaminu D mladým, rostoucím psům naprosto nelze souhlasit a při růstových problémech je nejdříve nutná konzultace s veterinářem, nejlépe specialistou na výživu velkých plemen psů.
Oproti tomu vitaminy rozpustné ve vodě nemají takovou schopnost ukládat se v těle a je možné je doplňovat ke stravě.
Vitamin C
Dříve se obecně tvrdilo, že pes syntetizuje tento vitamin z glukózy a není proto nutné jej přidávat ke stravě. Novější výzkumy tuto teorii nepodporují. Vitamin C je nutný k produkování kolagenu, který je potřebný pro správnou stavbu a funkci kloubů, šlach a chrupavek. Štěňata obřích plemen neprodukují takové množství vitaminu C, které by pokrylo obrovskou potřebu kolagenu potřebného pro jejich klouby. Je také dokázána určitá souvislost mezi nedostatkem vitaminu C a dysplazií kyčelního kloubu.
Thiamin
Je důležitý pro metabolismus sacharidů. Nedostatek se projevuje nechutenstvím, slabostí, neurologickými poruchami.
Riboflavin
Vitamin nezbytný pro růst buněk. Nedostatek způsobuje poškození očí, kožní poruchy, poruchy růstu u štěňat.
Kyselina pantotenová
Vitamin působící při sacharidové, tukové a aminokyselinové přeměně látkové. Nedostatek se projevuje zpomalením nebo zastavením růstu, trávicími poruchami.
Niacin
Je nutný pro využití většiny živin. Jeho nedostatek se projevuje silně zapáchajícím dechem, tvorbou vředů v ústní dutině spojenou s produkcí krvavých slin.
Pyridoxin
Vitamin působící při dusíkovém a aminokyselinovém metabolismu. Nedostatek se projevuje úbytkem hmotnosti a specifickým druhem anemie, velmi často také kožními problémy
Biotin
Účinkuje při metabolismu CO2 skupiny. Nedostatek se projeví tvorbou šupinek, lupů na pokožce a dalšími kožními problémy
Kyselina listová
Je potřebná pro správnou krvetvorbu. Její nedostatek způsobuje anémii.
Vitamin B12
Podílí se na přenosu jednoduchých uhlíkových části, jeho funkce je úzce spojena s funkcí kyseliny listové. Deficit se projevuje neurologickým poškozením a anémií.
Cholin
Je zdrojem jednoduchých uhlíkových částic, potřebných pro metabolismus. Je obsažen v rostlinných a živočišných produktech, proto je jeho deficit v organismu psa nepravděpodobný.
Při přípravě krmné dávky pro štěňata vycházíme ze základního poměru 2/3 masa a 1/3 příloh. V dospělosti je tento poměr obrácený. Stravu podáváme vlažnou, ne horkou a ne studenou, v konzistenci tužší, hrudkovité kaše s kousky masa. Nevhodné je krmení malých štěňat pouze řídkou kašovitou stravou. Pro správnou funkci trávicího ústrojí je nutné zařadit do jídelníčku i pevné části potravy (masa, sýrů atd.). Krmíme vždy ve stejnou dobu a na stejném místě. U velkých plemen psů umístíme misku na vyvýšené místo, přibližně v úrovni hrudníku psa. Pes by měl krmení pozřít přibližně během dvaceti minut. Nesnědené zbytky potravy ihned odklízíme. Pes si musí zvyknout, že jídlo dostane ve stanovený čas a ne tehdy, kdy on bude chtít.
Četnost krmných dávek se řídí věkem štěněte.
Tabulka frekvence krmení:
věk |
počet dávek krmení za den |
4-8 týdnů |
5-6 |
8-16 týdnů |
4-5 |
4-6 měsíců |
3-4 |
6-12 měsíců |
2-3 |
od jednoho roku |
1-2 |
Nikdy nezapomínáme na dostatek čerstvé pitné vody. Přibližně potřebuje pes cca 70 ml vody na 1 kg živé váhy denně.
Při krmení suchým krmivem se potřeba vody zvyšuje. Pes musí mít přístup k vodě po celý den.
Zásady správného krmení
Množství, kvalita a frekvence krmení se řídí věkem, zátěží a momentální kondicí psa.
Po celý den musí mít pes zajištěn přístup k pitné vodě.
Misku s krmením pokládáme vždy na stejné místo. U velkých plemen psů umístíme misky s vodou a krmením na vyvýšené místo, přibližně v úrovni hrudníku psa.
Krmení podáváme vlažné. Ne horké, ne studené.
Každou změnu diety provádíme pozvolna. Náhlé přechody na jiný druh krmení způsobují trávicí problémy.
Krmíme vždy ve stejnou dobu.
Nesnědené zbytky potravy ihned odklízíme.
Po krmení necháme psa alespoň dvě hodiny v klidu.
Domácí kuchařka
Třený tvaroh
Kostka měkkého tvarohu, žloutek, mléko, med
Tvaroh rozetřeme s mlékem a medem. Do směsi můžeme přidat ještě dětské piškoty. Podáváme k snídani nebo jako svačinku.
Instantní krupicová kaše
Dětská instantní krupicová nebo rýžová kaše, mléko, žloutek, med nebo glukopur, máslo
Instatní kaši připravíme podle návodu, přidáme lžičku másla, žloutek a osladíme medem nebo glukopurem. Pozor, velmi malá štěňata kaši nejen ráda jí, ale také do ní strkají nožičky, případně když už mají bříška plná zevnitř, obalí je kaší ještě zvenku. Spoušť po krmení ihned uklidíme.
Masové kuličky
Libové hovězí nebo telecí maso, žloutek, máslo
Maso uvaříme a naškrabeme nebo rozemeleme. Hmotu smícháme s vařeným žloutkem a máslem a tvoříme z ní malé kuličky. Krmě je vhodná i pro psí batolata od třetího týdne věku.
Maso s přílohou
Libové kuřecí, krůtí, hovězí nebo jehněčí maso, ovesné vločky, zelenina
Maso uvaříme v tlakovém hrnci, vyjmeme a nakrájíme na malé kousky. Horkým vývarem spaříme vločky. Maso a vločky smícháme s jemně nastrouhanou zeleninou a přidáme lžičku minerálního přípravku, např. Irish cal.
Ryby
Různé druhy sladkovodních i mořských ryb, zelenina, rýže
Ryby rozvaříme v tlakovém hrnci, zbavíme je tvrdých kostí a smícháme s vařenou rýží a zeleninou. Podáváme jako hlavní jídlo.
Sardinková pomazánka s olomouckými tvarůžky
Sardinky v rostlinném oleji, tvaroh, 1 balíček olomouckých tvarůžků
Sardinky i s olejem rozetřeme s tvarohem. Olomoucké tvarůžky rozmačkáme vidličkou a smícháme se směsí tvarohu a sardinek. Všem pejskům bude jistě voňavé papání moc chutnat. Pomazánku můžeme udělat i bez olomouckých tvarůžků.
Ovocný mix
Různé druhy ovoce, dětské piškoty, mléko
Do mističky nakrájíme banány, jablka, kiwi, jahody či jiné druhy ovoce. Přidáme hrst piškotů namočených v mléce a podáváme jako lehkou dietu. Ovoce by nemělo chybět v jídelníčku našich pejsků. Také pro něj jsou různé druhy ovoce báječným zdrojem vitaminů, a to v přirozené formě, bez chemie. Ostatně vy, kteří vlastníte zahrádky, sami dobře víte, jak moc rádi pejsci otrhávají ty nejčervenější jahody, nejsladší angrešt a rybíz a jak spodní větve ovocných stromů zejí prázdnotou dávno před tím, než se odhodláte ke sklizni. Pejsci jsou prostě rození zahradníci a ví, co je to dělba práce. Vy sázíte, zaléváte, plejete a staráte se a pejsci sklízí.
Tatarský biftek
Syrové libové hovězí maso, 1 žloutek
Libové zadní hovězí naškrabeme a smícháme se žloutkem. Podáváme s bílým pečivem. Tatarák se brzy stane jednoznačným favoritem vašeho mazlíčka mezi ostatními pokrmy. Pokud váš pejsek již odmítá jinou stravu, zkuste občas nahradit milovaný „tatarák“ pravým kaviárem, který bude jistě vašemu miláčkovi také chutnat.
(Upozornění pro vdané majitelky pejsků. Tyto pochoutky raději dávejte svým pejskům v době, kdy je manžel z dohledu. Možná by mohl vašemu pejskovi závidět a vám vyčítat ten chleba se sádlem, který měl včera a mnohokrát před tím k večeři. Někteří zvlášť odporní a pejskům nepřející jedinci by dokonce mohli nebohému psíkovi jídlo sníst. V případě, že budete přes veškerou opatrnost přistižena, jak krmíte štěňátko biftečkama, zvolte osvědčenou mužskou taktiku - zapírat, zapírat a zapírat. Účty z řeznictví ihned po nákupu svíčkové zničte a doma tvrďte, jak je těžké sehnat ve výseku alespoň kousek předního hovězího s kostí pro pejska. Alespoň v tomto tvrzení budete mít pravdu. Navrch ještě můžete žalostně podotknout: „Já jsem si měla vzít řezníka. Ten by mi ten kousek flaxy nevyčítal.“)
Ovesná kaše
Mléko, tvaroh, ovesné vločky, ovoce, žloutek, med
Ovesné vločky uvaříme v mléce a necháme vychladnout. Do vlažné kaše vmícháme žloutek, tvaroh, kousky ovoce a osladíme medem. Tuto pochoutku naopak můžeme podávat pejskovi v přítomnosti celé rodiny. Nebojte se, manžel mu jistě nebude ujídat.
• ilustrační foto: Český fousek
• foto: Vladimír Doležal
Játra
Hovězí nebo vepřová játra, rýže
Játra uvaříme, nebo syrová naškrábeme a smícháme s vařenou rýží. Pokrm ozdobíme čerstvou zeleninou a podáváme jako hlavní jídlo.
Kuřecí krky
Krky, zeleniny, těstoviny
Kuřecí krky rozvaříme v tlakovém hrnci tak, abychom drobné kostičky mohli rozemnout mezi prsty. Ve vývaru uvaříme těstoviny a zeleninu. Vše smícháme dohromady.
Tuto pochoutku bychom neměli podávat velmi často, neboť větší množství kostí v nich obsažených by mohlo způsobit trávicí potíže. Jinak je ale tento pokrm výborným zdrojem přírodního vápníku a fosforu.
Palačinky Roberta Buriana
Vejce, mléko, polohrubá mouku, tvaroh nebo sýr
Z vajec, mléka a mouky připravíme běžné těsto, ze kterého upečeme palačinky. Ty pak plníme tvarohem, sýrem, nebo masovou směsí. Necháme vychladnout, nakrájíme na malé kousky a podáváme jako svačinku.
Převzato z knihy nakladatelsví DONA Štěňata.