Při stavbě nebo přestavbě stájí pro koně je nutné splnit řadu požadavků , které vychází z poznatků o požadavcích na optimální prostředí, které neb...
Technika krmení:
Krmný žlab - mušle má být ve výšce loketního kloubu koně 0,65 - 0,90 m , u velkých plemen koní až ve výšce 1 m , šířka 0,65 m podezděný šikmo vzhůru. Žlaby ,mušle by měly být z kameniny, hrana zahnutá dovnitř, aby koně nevyhazovali jadrné krmivo. Hloubka 0,4 m šířka 0,4 m. Nejlépe tyto požadavky splňují kameninové mušle vyráběné keramickým závodem v Poštorné. Je možno je také nahradit zahraničními výrobky z plastu. Do volných stájí instalujeme k obvodovým stěnám žlaby, jejichž délka se odvíjí od počtu chovaných koní. Na jedno odstavené hříbě musíme počítat s minimálně 0,6m, na ročka 0,7 m a na dospělého koně 0,8 m. Objemné krmivo podávat lehce natřesené na čistou podestýlku u krmného žlabu nebo doprostřed volné stáje na krmný stůl nebo zase na podestýlku . Jako nový systém se objevil síťový vak, který se používá hlavně v boxech. Tento systém má některé přednosti, ale také nedostatky. Jako přednost vidím snížení ztrát podávaného sena zašlapáním nebo rozhrabáním , zamezení znečištění od podestýlky a hlavně zamezení při stlaní hoblin nebo pilin jejich příjmu společně se senem. Jako negativa lze uvést pracnost při dávkování sena do sítě, potlačení selektivní vlastnosti při výběru a upřednosťování příjmu některých rostlin koněm. Rovněž příjem sena při nesehnutí hlavy k zemi je zvláště nevhodný pro rostoucí kategorie koní, protože nedochází k přirozenému vývinu hřbetního svalstva a páteře. Z těchto důvodů je nutno odmítat podáváni sena do jeslí umístěných nad krmnými žlaby, jak tomu bylo velmi často ve starých zemědělských usedlostech.
Napájení - potřeba pitné vody se pohybuje v rozmezí 20-50 l. Zajištění zdroje vody zřejmě bude řešeno připojením se na vodovodní síť, ve které je garantována její nezávadnost i celoroční dostatečné množství. Tuto vodu budeme koním zabezpečovat automatickými miskovými napáječkami. Tyto napáječky by měly mít každá samostatný kohout a přívod vody z akumulační nádržky ( stačí WC splachovací nádržka), abychom zabezpečili teplotu odražené vody (8 -12oC). Tyto napáječky umisťujeme 1,2 - 1,5 m nad podlahu do nejteplejšího místa. Ve volných stájích se mohou budovat napájecí žlaby buď s regulačním plovákem nebo stálým průtokem. Druhý způsob se buduje hlavně v pastevních areálech při možnosti využití přirozené nezávadné vodoteče ( potůčku apod.). Pro pastevní areály k celoročnímu využití doporučuji tzv. balonové napáječky, které jsou nezamrzající a zabezpečují hygienickou nezávadnost vody. Tento požadavek nesplňují vodní žlaby, ve kterých při vysokých letních teplotách dochází rychle k pomnožování bakterií a patogenů. V zimním období zase k zamrzání vody.
•pokračování ve Fauně č. 24