Možná, že si někteří z našich čtenářů vzpomenou, že první pojednání o bakterióze jsme uveřejnili na stránkách zpravodaje Fauna již v č. 17/98 s. 15....
Možná, že si někteří z našich čtenářů vzpomenou, že první pojednání o bakterióze jsme uveřejnili na stránkách zpravodaje Fauna již v č. 17/98 s. 15. Jednalo se o materiál, který jsme převzali z časopidu „Der Vogelfreund“ č. V/98 (autor P. G. Geldermann).
Všimněme si dnes další informace z časopisu AZN č. 1/2000 od autorů dr. G. Werquina a dr. P. Ghyselse.
Megabakterie jsou velké tyčkovité bakterie, které v posledních letech stále více a více napadají žláznaté žaludky okrasných ptáků. Provedením pitvy různých pěvců (Passeriformes - kanáři a pěnkavovití) bylo zjištěno, že 46 % jedinců je postiženo megabakteriózou, u papoušků to bylo 10 % pozitivních jedinců. V mnoha případech to byla jediná zjištěná příčina úhynu. Přibližně u poloviny vyšetřených ptáků byly zjištěny klinické symptomy. Průvodní jevy dosvědčují špatnou funkci žláznatého žaludku: snížený příjem potravy, poruchy trávení, ztrátu hmotnosti, zvracení hlenů, přítomnost nestráveného zrní v trusu. Z toho vycházejí přirozeně i další všeobecné symptomy: špatná kondice, netečnost, přikrčené sedění.
Důsledkem úhynů ptáků jsou rovněž stresové situace v chovu, jako transporty, začleňování nových jedinců do stavu, změny ve složení krmení, náročnost v průběhu chovu. Přítomnost myší nebo roztočů v chovu může vyvolat klinické symptomy nebo přivodit jejich zhoršení.
Poruchy trávení při megabakterióze lze přičíst na vrub snížené produkce kyselin v žláznatém žaludku. Megabakterie se rozmnožují ve sliznici žláznatého žaludku a znemožňují vylučování kyselin buňkami ve stěně žaludku. Obsah žaludku tím postrádá potřebné množství kyselin, které by měly zajišťovat plynulé trávení semen.
Megabakterie jsou vůči běžným druhům antibiotik necitlivé a proto je účinné ošetření postiženého jedince antibiotiky problematické. Prof. Ducatell oznámil, že byly docíleny dobré výsledky s okyselením pitné vody. Firma ORLUX vyvinula za tím účelem speciální produkt s názvem MEGA-cid, který je sestaven z přirozených organických kyselin, které se při korektním dávkování starají o dosažení optimálního stupně kyselosti. Při tom dochází k útlumu megabakterií, k podpoře trávení a k vytvoření prostředí nepříznivého pro nárůst jiných choroboplodných bakterií.