Celostátní výstava králíků, holubů, drůbeže a drobných hlodavců se konala v pavilonu Z veletržního výstaviště. Tento pavilon je chovatelům dobře zná...
Celostátní výstava králíků, holubů, drůbeže a drobných hlodavců se konala v pavilonu Z veletržního výstaviště. Tento pavilon je chovatelům dobře znám, protože se zde uskutečnila Evropská výstava před dvěma roky. Patří mezi největší, nejhezčí a také nejdražší pavilony veletrhů. Již tradiční termín těchto výstav - letos 17. a 18. listopadu.
Výstava byla obeslána 2242 ks králíků ve čtyřlenných kolekcích, 2323 ks holubů, 1091 ks drůbeže, cca 160 ks kožešinových zvířat, 60 ks morčat a doplňkové expozice poštovních holubů, bažantů, pštrosů a vodního ptactva. Tyto expozice určitě zpestřily výstavu. Učitě všichni čekali daleko větší obeslání této výstavy. Proč tomu tak nebylo lze přičíst několika faktorům. Žel naše finanční situace většiny pracujících je na nízké úrovni a poplatky jsou proto mnohým nedostupné, podobně je to se vstupným, kdy srovnání této akce k divadelnímu představení je smutné. Porovnám např. výstavu počítačů (INVEX), která je v několika pavilonech a vstupné činí 80 Kč!!! Také nesmyslné názory MVDr. Martince publikované... chovatel si dá o pár piv méně je smutné. Opak bude pravdou. Dá si o pár víc a ze svazu odejde a výstavu nenavštíví!!! Kdy už konečně někteří funkcionáři toto pochopí? Na straně druhé je jasné, že náklady na tuto akci budou vysoké i když se dalo jistě hodně ušetřit.
Můj pohled bude především směřovat na vystavování plemena králíků, protože kritiků se vždy najde hodně, ať oprávněných či ne. Přihlášených 2242 králíků v 57 plemenech a k tomu několik barevných rázů, to je jistě pěkná paleta plemen králíků, která se hned tak nevidí. Protože šlo o výstavu podzimní, očekával jsem solidní úroveň vystavených zvířat, i když letošní rozmarné počasí (teplý říjen a listopad) jistě poznamenal kvalitu srsti a u některých plemen i rozbitou či neucelenou barvu. Posuzovalo se ve středu, tak aby se ve čtvrtek dal vytisknout katalog s oceněním. Delegováno bylo 36 posuzovatelů králíků.
Při prohlídce jednotlivých plemen, která jsou sestavena v pořadí dle vzorníku pro posuzování králíků, tedy od největších (obři) po nejmenší (zakrslíci). Belgický obr bylo přihlášeno 81 ks, nedodáno (12 ks). Nejčastěji vystaveni v barvě divoké 48 a železité 21 a jako celek byli pro mě zklamáním. Nejčastější vady tvaru (až příliš velké laloky) a nedostatky ve zbarvení a tomu také odpovídající hodnocení, kdy nejlepší zvířata vystavili př. Filipová v kolekci a př. Obdržálek v jednotlivcích. U železitého zbarvení bylo hodnocení poměrně vyrovnané, kdy solidní zvířata předvedl př. Cihlář. Belgický obr albín 22 (nedod. 4) se představil opět v průměrné kvalitě, kdy mnoho králíků mělo problémy ve tvaru a navíc mnoho zvířat zažloutlých. Německý obrovitý strakáč se představil v počtu 65 ks v barvě černé (50) a modré. Nevyrovnané kolekce, kde kromě problémů kresby, chybí mnoha králíkům klenutá hlava a pokud je, tak jsou široce nasazené uši se sklonem k rozkleslým. Nejlepší kolekci vystavil př. Šťastný. Kolekce francouzských beranů 45 byla poměrně vyrovnaná a na divoké získal č. cenu př. Mouka. Strakáči byli solidní v kresbě a jeden beran siamský byl také pěkný. Moravský modrý 82 má stále silnou základnu v klubu, ale stále přetrvává nejednotný pohled na barvu. Také v typu jsou znatelné rozdíly. Nejlepší králíky vystavili chovatelé Klika, Ježek a Kučera. Anglický beran je vzácností i na velkých výstavách, kdy i zde byla vystavena pouze jedna průměrná kolekce, i tak zpestřila paletu plemen. Velký světlý stříbřitý 172 je stále hojně vystavované plemeno, ale i zde byly vidět rozdíly při pohledu na stříbřitost a také častým problémem jsou měkčí uši. Čestné ceny si odnesli př. Duchoň, Martinec, Louda, Křemeček a Tecl. Také jediná kolekce německých velkých stříbřitých v průměrné kvalitě ukazuje nedostatek chovatelské základny. Činčila velká byla, alespoň pro mě, zklamáním. Také bodové ocenění tomu odpovídalo. Z 52 králíků poměrně hodně zvířat se světlými hrudními končetinami, barva těla neucelená. Nejlepší králíky předvedl př. Šíma, který získal dvě č. ceny i králíci př. Říhy byli vyrovnaní.
Meklenburský strakáč si našel místo na našich výstavách a i hodnocení bylo poměrně vyrovnané. Králíci byli solidní v kresbě i zavalitosti těla. Ze 13 zvířat č. cenu získal chovatel Šalom. Paleta vídeňských králíků v barvě modré (88), kteří byli nevyrovnaní, kdy rozdíly v typu a srsti rozezná i laik. Nejlepší kolekci vystavil př. Zuzka a Král.
Vídeňský černý 20 jakoby ztrácel zájem chovatelů, kdy tento barevný ráz byl vcelku vyrovnaný a č. c. získal chovatel Švíbek. Také vídeňský bílý 43 působil vyrovnaně, i když rozdíly v typu a srsti jsou patrné. Ceny si odnesl př. Macek a Zrzavý. Vídeňský šedý 44 působil vyrovnaně, kdy pozornost chovatelů by měla směřovat k páskům na hrud. končetinám, ale také k mezibarvě. Čestné ceny si odnesli př. Stoupenec a Konečný. Vídeňský modrošedý 11 patří k barevnému rázu, který se objevuje na výstavách teprve v posledních letech a jde o ráz líbivý. Tomu odpovídá vysoké ohodnocení, kdy při rovnosti bodů č. c. získal př. Zuzka.
Hototský králík 26 se představil v různé kvalitě, kdy problémy tvaru u některých chovatelů přetrvávají, kdy nejlepší kolekci představil př. Šíp. Český albín 32 v průměrné kvalitě, kdy zejména rozdíl v délce uší spolu s problémy tvaru stále přetrvávají. Čestnou cenu získal př. Stejskal. Novozélandský červený 73 byl vystaven v dobré kvalitě, v solidní barvě, kde č. c. získal chovatel Koczai a Meluch. Novozélandský bílý 73 působil vyrovnaně, jak by se dle ocenění zdálo. Značné rozdíly byly v délce srsti a struktuře. Čestné ceny získal př. Jiránek a Jaros. Burgundský 18 působil vyrovnaně, i když problémy tvaru i typu jsou. Cenu získal chovatel Troníček. Jedna kolekce kuní velký ukazuje současný stav tohoto plemene.
Siamský velký 26 ukazuje náročnost chovu tohoto rázu. Byla ale vidět kvalitní zvířata, kdy č. cenu získala chovatelka Sklenářová. Kalifornský se ukázal v nevyrovnané kvalitě a potvrzuje slovo o králíků na maso. Problémy s barvou, srsti i typem přetrvávají. Čestnou cenu si odnesl př. Horníček.
Český strakáč stále ukazuje, kam nahlíží chovatelé tohoto králíka. Žel pohled směřuje výhradně na kresbu, ojediněle na typ. Tvarové vlastnosti se přes letité problémy nezlepšují. V barvě černé č. ceny získal chovatel Palounek, Machač a na kolekci př. Pražan. U havanovitých př. Martinec. Černožlutí zůstali za metou. Strakáčů bylo vystaveno 88.
Aljaška 28 působila vyrovnaně a také bodové hodnocení tomu odpovídalo. Některým králíkům však chyběl lepší lesk. Cenu získal př. Vajner. Havana 24 ukazuje zlepšení v typu, ale ve zbarvení jsou rozdíly. Čestnou cenu získal př. Novák. Durynský 40 byli nevyrovnaní a takto i hodnoceni. Problémy jsou ve tvaru, ale i ve zbarvení, nutno dbát i na barvu podsady. Bílopesíkatý 8 svědčí o náročnosti tohoto plemene. Vystavení králíci byli vyrovnaní a cenu získal chovatel Provazník. Podobné je tu u moravských bílých hnědookých. Barevně vyrovnaní, ale značné problémy v tvaru, nicméně chovatelská základna se pomalu rozrůstá.
Králík zaječí 24 byl vystaven ve dvou rázech: divoce ohnivě zbarvený a tříslově černý, kdy tento byl níže bodově hodnocen. Ohnivý působil vyrovnaně a čestnou cenu získal chovatel Popek.
•pokračování příště