Přinesete si domů malý chlupatý uzlíček a společně s ním i radostnou představu o společných hrách a vůbec objevování nového světa přátelství mezi člověkem a psem. Hned v prvních dnech přitom nejspíš narazíte na to, že místo raubíře, který vyžaduje hodiny hraní a dovádění, jste si domů donesli vášnivého spáče. Je tedy dobré se připravit na to, jak často spí štěně a jak vám oběma tento sladký odpočinek zpříjemnit.
Pro začátek je dobré si uvědomit, jak dlouho spí štěně. Je totiž naprosto přirozené, že si několik týdnů staré štěně spánek dopřává i 18–20 hodin denně. Stejně tak jako dokáže rychle usnout – například hned vedle misky s krmením, uprostřed hry, na vašich nohou, mezi dveřmi do kuchyně nebo na tašce, kterou zrovna v tu chvíli akutně potřebujete – dokáže být po probuzení ihned velmi aktivní a připraveno k dovádění.
Protože při pohledu na spící štěně taje nejedno srdce, nebývá výjimkou, že prvních několik nocí usíná drobek v posteli svých majitelů. Ti tak často řeší také to, že ze začátku štěně v noci kňučí, což je po odloučení od feny a sourozenců přirozené. Ne vždy a pro každého je to však ideální. Zejména pokud nechcete, aby s vámi postel sdílel i dospělý pes, je nutné i spánek štěněte směřovat do jeho vlastního pelíšku
V prvních okamžicích budete pravděpodobně s tím, jak naučit štěně spát samo, trochu bojovat. Důležitá je především důslednost. Do pelíšku dejte štěněti jeho oblíbené hračky a zpočátku pomůže i třeba nějaké vaše oblečení, ze kterého vás štěně ucítí.
Kdykoli štěně přes den jeví známky únavy, odložte ho do pelíšku a trpělivě vyčkejte, až tam usne. S pelíškem můžete postupně začít spojovat povel – například „místo“ – a když štěně časem projeví snahu jít do svého pelíšku právě na povel či ukázání, vždy ho hlasitě chvalte a nezapomeňte je také odměnit. Na noc pelíšek můžete umístit v blízkosti své postele, a jestliže bude štěně neklidné, pomůže i konejšivé hlazení, které štěně spolehlivě uspí.
Pokud jste si pořídili psa, který by měl pobývat primárně venku na zahradě, připravte se na poněkud těžší úkol a obrňte se trpělivostí. V prvních dnech samozřejmě musíte štěně nechat doma společně s vámi a na pobyt na zahradě či v kotci je teprve pomalu zvykat.
Nejdříve je potřeba štěně s jeho novým příbytkem seznámit. V kotci a jeho okolí si se štěnětem hrajte, ale vždy je vezměte na noc zase domů. Podaří-li se vám, že uprostřed hry štěně v kotci, či dokonce v boudě usne, máte napůl vyhráno. Snažte se mu ale být nablízku, až se probudí.
Postupem času bude štěněti připadat pobyt v kotci a na zahradě zcela přirozený a bude jej s největší pravděpodobností dokonce vyžadovat. Minimálně do věku 4 měsíců ale berte štěně na noc domů.
Postupně pobyt na zahradě a v kotci prodlužujte a zkoušejte štěně do kotce i na chvíli „odložit,“ bez vaší přítomnosti. Jakmile si štěně vybuduje ve svém kotci své teritorium a nebude mít pocit opuštěnosti, můžete je tam ponechat i na noc. Pamatujte ale na to, že ne každé plemeno se hodí do kotce na zahradu. A to nejen vzhledem ke svému vzrůstu. Jsou plemena, která ke spokojenému životu potřebují mít svou lidskou smečku neustále u sebe.
Více o tom, kdy dát štěně do kotce, si můžete přečíst v našem dřívějším článku.