Potřebujete se poradit s veterinářem, ale jste daleko a telefon to nevyřeší? V minulém článku jsme vám představili online poradenství. Dneska na úvodní text navážeme a podíváme se na to, jak taková konzultace na dálku vlastně probíhá.
Veterináři v řadě zemí řeší přes internet tisíce drobných případů a konzultací měsíčně. Můžou na dálku zkontrolovat stav vašeho mazlíčka po zákroku, dají vám druhý názor k předchozí diagnóze anebo poradí, jak řešit jiné, menší potíže.
Spojit se s nimi můžete třemi způsoby: přes videohovor, chat a e-mail.
Postup je vždy podobný a začíná v mobilní aplikaci nebo u formuláře na webových stránkách veterinární ordinace:
Poradenství na dálku bývá jednodušší i pro veterináře. A protože ho mohou nabízet mimo svou ordinaci, mají častokrát taky delší ordinační dobu — u služeb s velkým týmem to bývá dokonce 24 hodin 7 dní v týdnu.
Někdy se s vámi veterinář spojí v nejbližší možné chvíli, třeba i během několika málo minut, jindy si dopředu vybíráte volný blok pro daný den. Potvrzení o rezervaci vám obvykle přijde obratem na e-mail.
Americká společnost AirVet nabízí kombinaci obou těchto způsobů. Její aplikaci využívají tisíce veterinářů po celé zemi a volající si tak může vybrat, jestli potřebuje rychlou radu a chce mluvit s prvním dostupným odborníkem, nebo si počká, až bude mít čas jeho veterinář.
Ke spojení nepotřebujete víc než počítač s kamerou nebo chytrý telefon připojený k internetu. Když ale chcete ukázat nějaké konkrétní potíže vašeho mazlíčka, je hlavně pro videokonzultace lepší vybrat si telefon. Dá se s ním snadněji manipulovat.
V jakých případech se poradit s veterinářem na dálku?
Jak už jsme naznačili v úvodu, online spojení je vhodné hlavně pro neakutní potíže, kdy např. není potřeba, aby veterinář zvířátko prohmatal. Mohou to být záněty očí, nachlazení či kašel, problémy se srstí a kůží, drobné rány, infekce, alergie, zvracení, a jiné.
Lékař zvíře prohlédne, poradí, co dělat a jak mu doma můžete pomoci, ujistí vás, že nejde o nic vážného, anebo naopak doporučí, abyste dorazili osobně — pak bývá konzultace na dálku zdarma a platíte jen za osobní ošetření.
Videokonzultace ani chat rozhodně nemají sloužit jako náhrada za klasické vyšetření. Je to každopádně velmi dobrý doplněk ve chvílích, kdy se chcete ujistit o vážnosti problému a cesta do ordinace by pro mazlíčka byla stresující.
Některé služby a veterinární ordinace takto nabízí i specializované poradenství, třeba v oblasti výchovy psů a koček nebo cestování se zvířaty.
Oblíbené jsou známé nástroje jako Skype a WhatsApp, řada ordinací má ale taky specializované služby, vyvinuté přímo pro volání se zvířecími pacienty. V zahraničí mezi takové patří VetNow nebo TeleVet, které mají své vlastní aplikace pro komunikaci.
Umožňují volat a mají spoustu dalších funkcí, jako je např. systém rezervací a správy pacientů, kalendář schůzek — jsou nastavené tak, aby veterinářům hlavně usnadňovaly každodenní práci. A výhody přináší taky pro volající, protože se jim do těchto aplikací rovnou ukládají údaje z konzultací a mají i možnost nastavit si různá upozornění, třeba na další fyzickou kontrolu, dávkování léků apod.
Klasická konzultace na dálku trvá v průměru kolem 15 minut a její cena se v každé zemi liší. V přepočtu částky začínají zhruba na 400 Kč za jeden online hovor. Společné mají to, že jsou ve většině případů podstatně levnější, než kdyby majitel se svým zvířetem vyrazil na osobní prohlídku.
A velká je taky úspora času a stresu z dopravy nebo čekání v ordinaci.
V Česku podobná nabídka pro zvířata sice zatím chybí, v rámci srovnání ale můžeme uvést např. projekt uLékaře.cz, který nabízí poradenství na dálku pro lidi. Cena za odpověď praktického lékaře je tady 249 Kč.
Platba se většinou řeší až po skončení hovoru, přes PayPal, převodem nebo kreditní kartou. Některé služby si ale můžete předplatit na měsíc dopředu, podobně jako Spotify nebo Netflix. Za pravidelnou částku od 100 do 200 Kč získáte klidně i neomezený počet konzultací s veterinářem na dálku.
Ve Švédsku, ale i některých dalších státech, se online konzultace staly dokonce součástí pojištění pro zvířata — pro klienty vybraných pojišťoven je tak služba zahrnuta v ceně. Právě pojištění mazlíčků se budeme podrobněji věnovat v jednom z dalších článků.