Ačkoliv jeden pes v autě nemá nejmenší problém, pro druhého to může být velmi stresová situace, se kterou se musí chlupáč i jeho majitel vypořádat. Způsobů, jak cestovat se psem autem, je přitom hned několik. Ale který z nich je správný a pro všechny zúčastněné nejpřijatelnější?
V právních předpisech České republiky nejsou pravidla pro cestování autem se psem úplně přesně stanovena. Zákon o provozu na pozemních komunikacích pouze udává, že „při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích“. Interpretace zůstává na každém z nás.
V případě kontroly policejní hlídky nebo dopravní nehody je ovšem nejlepší mít štěně v autě dobře zabezpečené. Nejenže tím jasně ukazujete, že není ohrožena ničí bezpečnost, ale vyhnete se také případným potížím, jež mohou při nehodě nastat. Nezabezpečené štěně je totiž v jedoucím autě velmi zranitelné, navíc může v případě nehody zranit i ostatní pasažéry.
Časté dilema při cestování se psem autem je, zda psa vozit v kufru, nebo na sedadlech. Roli zde hraje mnoho faktorů.
Velikost auta
Máte velké rodinné auto s prostorným kufrem, nebo naopak autíčko, se kterým zaparkujete téměř všude? Zatímco u velkých automobilů nebývá problém převážet psa v kufru auta, v případě těch menších je to na pováženou. Stísněný prostor nebude pro psa to pravé ořechové. V obou případech však platí, že v kufru je pes poměrně na ráně.
Vzdálenost
Pokud potřebujete přejet pouze z jedné vesnice do druhé, asi vás už napadlo, že „je to jen 5 minut, dám si psa jen na sedadlo“. I za pouhou minutu se však může stát něco neočekávaného, a je tedy vhodné mít psa v autě řádně zabezpečeného i na tu nejkratší chvíli.
Preference
Samozřejmě záleží na preferencích řidiče/majitele psa. Pokud máte rádi svého psa celou jízdu pod kontrolou ve zpětném zrcátku, volíte při cestování se štěnětem v autě častěji přepravu v pásech na sedadlech. V opačném případě umístíte psa do kufru.
Pokud si stále nejste jisti volbou způsobu, jak převážet štěně v autě, možná pomůže porovnat si jednotlivé možnosti přepravy.
Bezpečnostní postroj a pásy
Ať už převážíte psa na sedadlech, nebo „na volno“ v kufru, měl by být vždy připoutaný pásem za postroj. Bezpečnostní pás pro psa pořídíte za pár stovek korun, na co je ale důležité se zaměřit, je postroj do auta. Obyčejný psí postroj totiž se svými plastovými sponami při nehodě s největší pravděpodobností neustojí. Jedinou jistotou je proto postroj, který prošel crash testem (tedy má „certifikát“ bezpečnosti při nárazu).
V případě cestování se psem v autě na sedadlech budou mít někteří řidiči na mysli také interiér vozidla, zejména kvůli línání či drápkům na kožených sedadlech.
Klec
Nejnákladnější způsob převozu štěněte v autě, ovšem často označovaný jako jeden z nejbezpečnějších. Pes je od posádky oddělen kufrem, kde je zabezpečen vhodnou klecí. Výběr její velikosti volíte dle plemene a váhy psa. Měl by v ní mít možnost si lehnout, bez zbytečně volného místa okolo. Také v případě klece pro psy do auta platí, že by měla být testována v crash testech.
Dělicí mříž
Pes cestuje na volno v kufru a od ostatních členů posádky jej odděluje kovová mříž. Její výhodou je časová i finanční nenáročnost, spousta automobilů navíc mříž v kufru již má. Nevýhodou je volnost pohybu, kdy se pes může pohybovat po celém kufru, což může mít negativní dopady při autonehodách.
Ať už se tedy rozhodnete přepravu štěněte v autě řešit jakkoliv, vždy mějte na paměti jeho maximální bezpečí.
Možná už máte způsob přepravy štěněte vyřešený, ale zjistili jste, že váš pes v autě zvrací. Aby bylo cestování příjemným zážitkem pro všechny zúčastněné strany, bude nutné eliminovat možné příčiny psí nevolnosti.
Usoudíte-li, že jste již vyzkoušeli vše možné, a váš pes v autě přesto stále trpí, po konzultaci s veterinářem je možné využít léky či některé doplňky stravy pomáhající proti nevolnosti a určené speciálně pro psy.