Jorkšír, nebo vlkodav – v poslušnosti se nedělají rozdíly a pes by zkrátka poslouchat měl. Není proto divu, že právě poslušnost psa patří mezi základní prvky, které si se svým parťákem můžete oficiálně otestovat v rámci kynologického sportu. Ať už máte, či nemáte větší sportovní ambice, ovladatelnost psa a jeho reakce na podněty, se kterými se můžete denně setkat, si můžete hravě nechat posoudit formou zkoušky ZZO.
ZZO zkouška – zkouška základní ovladatelnosti psa – je nejnižší zkouška v rámci sportovní kynologie, která má za úkol prověření ovladatelnosti psa a jeho předpokladů k následnému výcviku. Zkouška probíhá dle Národního zkušebního řádu vydaného Českomoravskou kynologickou unií (ČMKU). Pes během zkoušky plní předepsané cviky, za něž je bodovou stupnicí hodnocen. Součet těchto bodů a schopnost provedení cviků stanovuje, zda pes zkouškou prošel, či ne.
Zkouška ZZO je přístupná všem psům od 10 měsíců věku, a to i těm bez průkazu původu. Účast není vázána na splnění jiných výkonnostních zkoušek, může tedy jít i o vaši první i poslední složenou zkoušku.
Nastoupit je možno pouze s předepsaným vybavením, mezi které patří hladký nestahovací řetízkový obojek, vodítko a náhubek. Stahovací, kožené a textilní obojky je při zkoušce zakázáno používat.
Konkrétní cviky ZZO, tedy povely, které by měl pes s psovodem během zkoušky předvést, jsou přesně stanoveny a rozděleny do dvou kategorií:
A. Poslušnost
B. Speciální cviky
Povely k jednotlivým cvikům je možné dávat zvukové nebo posunkové, popřípadě i oba současně. Metodika včetně popisu jednotlivých povelů je detailně sepsána ve zkušebním řádu ZZO.
Povely jsou hodnoceny na bodové stupnici 0–10 bodů za každý cvik. Za první část může tedy cvičící dvojice získat maximálně 60 bodů. Speciální cviky jsou hodnoceny pouze slovně, zda byl povel splněn, či ne.
Pro úspěšné absolvování zkoušky je třeba, aby psovod a pes dosáhli minimálně 42 bodů z poslušnosti a ze tří speciálních cviků alespoň 2x prospěli.
Dle celkového počtu bodů je poté tým ohodnocen na stupnici jako prospěl výborně, prospěl a nedostatečně.
První zkouškou poslušnosti pro úspěšnou dvojici nemusí nic končit. Kromě základní zkoušky ZZO 1 můžete se svým parťákem pokračovat dále k ZZO 2 a ZZO 3.Opět se jedná o zkoušky základní poslušnosti, které jsou však doplněny o další povely. Mezi nimi je například chůze bez vodítka, štěkání, plížení a na nejvyšší úrovni také aport šplhem nebo dlouhodobé odložení.