První procházky se svým štěnětem máte za sebou a jeho opatrné zkoumání všeho neznámého se pomalu mění v pravou psí zvědavost. A tak bezmocně pozorujete, jak se malý čipera vesele vrhá do každého křoví či do nevábně vypadající louže, čumákem pečlivě prozkoumá tlející hromádku listí a nakonec se s blaženým výrazem správného požitkáře vyválí v tom, co na trávníku zanechal pes jdoucí před vámi. Nejen v zájmu zachování čistoty vašeho domova, ale také v zájmu zdraví vašeho štěněte možná začínáte přemýšlet o tom, zda už není ten správný čas, kdy koupat štěně.
Nejen v zájmu zachování čistoty vašeho domova, ale také v zájmu zdraví vašeho štěněte možná začínáte přemýšlet o tom, zda už není ten správný čas, kdy koupat štěně.
Je až s podivem, kolik mýtů a názorů na téma, od kdy se může koupat štěně, panuje. Názory se tedy různí. Někdo tvrdí, že ne dříve než v jednom roce, druzí udávají věk šesti měsíců, a dokonce občas zazní i tvrzení, že pes není člověk a nemá se koupat vůbec.
Odpověď na otázku, od kdy koupat štěně, je velmi jednoduchá – jakmile to situace vyžaduje. Zkušení kynologové vám řeknou, že nejdříve mezi 2–3 měsíci věku štěněte.
Zejména u bázlivějších jedinců se ale stává, že strachem či nejistotou po příchodu do nového prostředí štěně močí pod sebe a je samozřejmé, že pouze navlhčeným hadříkem tuto nehodu nevyřešíte. Teplá voda je mnohem účinnější a pozor, šampon není vždy nutný. Ten totiž u úplně malých štěňat může působit dráždivě.
Je-li ale srst štěněte z nějakého důvodu znečištěná natolik, že to bez šamponu dolů nepůjde, začínejte vždy malým nánosem. Pozornost také věnujte správnému výběru psího šamponu a nebojte se poradit ve specializované prodejně.
Každý pes může ale reagovat na různá složení šamponu jinak, a tak pečlivě sledujte, zda se po koupání zvíře více nedrbe, či dokonce nemá alergickou reakci.
Nezapomínejte přitom, že pes není člověk, a není tedy vhodné k jeho koupání používat lidské šampony. Lidská kůže i vlasy jsou jiné, lidské šampony bývají parfémované a jejich složení by zvířecí kůži nemuselo zrovna sednout.
Jak už to bývá, také v této otázce se názory liší. Nejpravdivější odpověď – dle potřeby – si ovšem může každý vyložit po svém. Někomu stačí jako důvod ke koupání psa i sebemenší, byť zcela přirozený psí „zápach“. U chovných psů je pak koupel samozřejmou součástí přípravy na výstavu a naopak u psů služebních či loveckých majitelé přistupují ke koupání štěněte zcela sporadicky.
Obecně platí, že všeho s mírou. Psa určitě není třeba šamponovat každé dva týdny. I bláto nebo prach z procházky snadno smyjete vodou a často stačí osprchovat pouze „podvozek“, tedy nohy a břicho. Na druhou stranu štěně, které se během procházky vyválelo v kupě hnoje, nejspíše nenecháte běhat po bytě bez pořádného vykoupání.
Kdy vykoupat štěně a jak často tedy záleží na několika faktorech. Určitou roli hraje i plemeno psa. Psům s tvrdou srstí není nutné dopřávat koupel příliš často a třeba u zvířat se srstí jemnou bývá důležitý výběr šamponu.
Ať už se však rozhodnete ke koupání štěněte kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu, dbejte především na to, abyste to nepřeháněli a aby štěně po koupání nenastydlo.