Škytavka u psa může zpočátku působit vcelku roztomile, ale za úsměvnou situací může stát i vážnější problém. Kdy je psí škytavka nebezpečná? Co ji vyvolává a jak můžete svému mazlíčkovi od škytavky ulevit?
Psí škytavka patří k běžným projevům a lze ji bez nadsázky přirovnat k té lidské. Štěně škytá oproti dospělému psu častěji a ve valné většině případů škytání přirozeně odezní. Častou škytavku u štěněte však mohou vyvolat také psí paraziti, a je proto vhodné tento jev konzultovat s veterinárním lékařem.
Škytavka u psů většinou samovolně odezní a kolikrát se stane, že si jí u svého psa ani nevšimnete. Někdy trvá pár sekund, jindy několik minut a občas i pár hodin.
Z fyziologického hlediska jde o jev způsobený samovolnými stahy bránice, kdy při prudkém nasátí vzduchu do plic dochází k uzavření hrtanové příklopky. Za pomoci hlasivek se pak tyto stahy projeví právě jako škyt.
Důvodů, proč dospělý pes či štěně škytají, může být několik. Obvykle se nejedná o nic vážného, ale například výskyt škrkavek může častější škytání podporovat.
Další příčinou může být špatně zvolená psí strava. Je-li například hodně kořeněná, může u psa škytavku vyvolat. Občas se však škytavka projeví i takřka bez důvodu.
Co dalšího může škytavku u psů způsobit:
Někdy může za škytavkou stát i onemocnění, které je vhodné řešit s veterinářem. Zpravidla je však škytavka pouze jedním symptomem z mnoha. Pokud váš mazlíček žádné jiné příznaky onemocnění nevykazuje, pravděpodobně se o nic vážného nejedná.
Onemocnění, která mohou u psa škytavku vyvolat:
Chcete svému čtyřnohému mazlíkovi od škytavky pomoci? Je-li pes podchlazený, přesuňte jej do teplejšího prostředí. Zkuste mu dát napít a poskytněte mu vše pro to, aby se cítil v bezpečí a klidu. Jestliže ani po několika hodinách škytání nepřestane, kontaktujte veterináře.