Naše babičky kdysi říkávaly, že když pes žere trávu, znamená to, že bude brzo pršet. Bohužel tento mýtus v myslích některých pejskařů přetrvává dodnes. Pes ale není rosnička a jen stěží by dokázal fungovat jako indikátor změny počasí. Důvod, proč pes žere trávu, je naopak zcela prozaický a mnohem jednodušší.
Pravdou je, že existuje rovnou několik důvodů, proč váš pes žere trávu a s ní často i hlínu. Pozorujete-li u svého psa, že trávu doslova „hltá“ bez kousání a nedá se od této zvláštní hostiny odradit, jedná se s největší pravděpodobností o snahu odstranit ze žaludku závadný obsah, který psovi způsobuje zažívací potíže. Požírání dlouhých stébel trávy vyvolává u psa většinou následné dávení, díky čemuž se přirozeným způsobem zbaví toho, co jej trápí.
Pokud tedy váš pes žere trávu a zvrací, není důvod dělat si zbytečné starosti a jakkoliv tuto psí „kratochvíli“ dramatizovat. Tráva pro psa funguje zkrátka jako zcela přirozené a účinné dávidlo.
Vzhledem k tomu, že jak psi, tak některé volně žijící psovité šelmy si na trávě občas doslova pochutnávají, uvádí někteří odborníci také jednoduchý fakt, že psovi šťavnatá tráva prostě chutná. Poznáte to podle leda podle toho, že je okusování trávy pomalé, pes si ji vychutnává a následně po jejím pozření nezvrací. Ačkoli gastrointestinální trakt psa není úplně přizpůsoben k natrávení trávy, je pro psy její požírání zcela přirozené.
Další z příčin, proč se váš pes venku při venčení vrhá na travní porost, bývá spíše dlouhodobějšího charakteru, ale názory na ni se různí. Jednoduše řečeno, pes se pojídáním trávy snaží doplnit živiny, které se mu nedostávají v jeho běžné stravě. Stává se to například v důsledku krmení nekvalitními granulemi, či naopak častým střídáním podávané potravy.
V každém případě tedy určitě stojí za to – pokud se váš pes snaží naládovat trávou pravidelně – zkontrolovat kvalitu podávaného psího krmiva, především pak obsah jednotlivých živin.
V některých případech se však setkáte s tím, že nebude platit nic z výše uvedeného, a požírání trávy se u psa stane zkrátka zlozvykem, podobně jako tomu je s lidským okusováním nehtů. Pes se může zkrátka nudit nebo jej chroustání trávy uklidňuje.
Pokud se pes pase z nudy, může trávu hltat i si ji vychutnávat, s největší pravděpodobností však nedojde k jejímu následnému zvrácení.
Přestože, jak už zaznělo výše, je požírání zeleně pro psa v podstatě přirozené, obezřetnost je ale i v tomto případě namístě. Chodíte-li na místa, kde by tráva mohla být ošetřena herbicidy, pesticidy či jinými chemickými postřiky – zvláště na okrajích polí a luk, rozhodně psovi požírání trávy zatrhněte.
Pokud by se ale i přes vaši opatrnost tak stalo nebo pokud by pes pozřel některou z jedovatých rostlin, okamžitě vyvolejte zvracení. Nejpozději však do 2 hodin po pozření, protože později je už kontaminovaná či jedovatá rostlina natrávená v tenkém střevě, a je proto nutná návštěva veterináře. Od věci v tomto případě nikdy není ani podání detoxikačního gelu, který na sebe váže škodliviny a mělo by tak být součástí každé pejskařské lékárničky.
Až se tedy váš pejsek opět s výrazem labužníka zakousne do trávy, je zcela zbytečné obracet svůj pohled na oblohu a přemýšlet o tom, kde jste nechali deštník.