Nejspíš to znáte. Ráno nevíte, kam dřív skočit, zatímco váš pes si spokojeně chrápe. Vracíte se domů, očekáváte bujaré vítání, ale musíte psa napřed vzbudit. S obdivuhodnou rychlostí vyráží na krmení nebo na procházku, po návratu ale opět zařezává a večer, kdy se zíváním finišujete s přípravami na další den, váš čtyřnohý kamarád opět zabírá v pelechu. Je vůbec možné, že by byl pořád tak unavený? A jak dlouho spí pes?
Těžká otázka, ještě těžší odpověď. I výzkumy ohledně lidského spánku jsou víceméně dohady a výsledky individuální, a ani u psího spánku nelze říct, jaká by měla být jeho přesná doba, kolik ho který chlupatý jedinec opravdu potřebuje a kdy už pes spí přes míru. Doba psího spánku se obecně pohybuje v rozmezí mezi 10 a 16 hodinami. 12 až 14 hodin je považováno za základní dobu spánku psa v průměrném věku.
Psí škvrňata potřebují přirozeně velké množství kvalitního spánku– správný štěněcí vývoj se bez něj neobejde, takže u nich není výjimkou ani 18 hodin denně, někdy i více. Jak pes stárne, potřeba spánku se snižuje, přesto ho bude potřebovat pořád podstatně více než vy. Psí senior pak obvykle zase spí déle a odpočívá více, než když byl na vrcholu svých sil.
Přímá úměra říká, že čím větší plemeno, tím delší spánek obvykle pes potřebuje. Mezi vydatné spáče ale patří i některá malá plemena, například buldočci, mopsi nebo pekinézové. Obvykle je pro psa spánek nejlépe využitým volným časem. Pokud se vám přesto zdá nadměrný, poradou s veterinářem jistě nic nezkazíte.
Ani lidský, ani psí spánek však není po celou dobu trvání stejný. Všem nejspíš dobře známá REM (Rapid Eye Movement) fáze tvoří u psů zhruba 10 % spánku, zatímco u lidí je to víc než dvojnásobek. Psi tedy spí déle než my, ale více prospaného času se nachází v různých fázích NREM (Non Rapid Eye Movement) spánku, které jsou čtyři. Zejména v té čtvrté a nejhlubší může být obtížné psa vzbudit. Naopak v REM fázi můžeme pozorovat jeho aktivní spánek, kdy se psům mohou zdát sny, ze spaní občas poštěkávají, pohybují končetinami, očima, zrychleně dýchají a podobně.
Zbytek spánku psa bývá lehký odpočinek, polehávání a pospávání během dne, kdy je částečně stále ve střehu a očekává možnou aktivitu.
Pes má obdivuhodnou schopnost usnout prakticky kdykoliv a kdekoliv, za světla i za hluku. Nejlépe se mu samozřejmě bude spát v jeho pelíšku, ve tmě a tichu. Místo na spaní si každopádně vybírá dle pohodlí i vůní, nemusí to být jen psí pelech či bouda, ale i další místa, kde se cítí příjemně.
Zejména chundelatí jedinci se pak k překvapení svých majitelů místo svého teplého místečka mnohem raději vyvalí na dlažbu v chodbě a nejlépe přímo u dveří, odkud na ně táhne chladný vzduch.
Někteří páníčci vítají psa i ve své posteli. Pokud jste zvážili všechna pro a proti, jste srozuměni s hygienickými podmínkami i tím, že kvalita spánku se pravděpodobně sníží, protože jak vy, tak pes během spánku vystřídáte množství poloh a budete si překážet, můžete ze spaní se psem v posteli vyvodit i různé zajímavé věci.
Přemýšlíte třeba, proč pes spí u hlavy? Nejspíš je mu zkrátka příjemný kontakt s vámi a chce vám být co nejblíž, popřípadě prostě odhalil kouzlo měkkého polštáře. Pes spí v posteli s vámi už roky, měli jste postel sami pro sebe, a najednou by vedle vás mělo být místo i pro vašeho nového partnera? Pes se může snažit zaujmout jeho místo a lehat si mezi vás dva. Je to pochopitelné a dá se říct, že jde o příznak jakéhosi přirozeného majetnictví.
Nebo se ptáte, proč pes spí u nohou? Důvodem může být jeho ostražitost, ale také fakt, že jej ruší váš pohyb při spánku a takto může postel opustit, kdykoliv ho vaše vrtění přestane bavit. Také mu může být nepříjemná vyšší teplota a chce mít možnost se chladit.
Opakem je však spaní v úkrytu. Proč pes spí pod peřinou? Skrýš mohou vyhledávat jednak bázliví psi, ale také ti, kterým je příjemné extrémní teplo a upřednostňují intenzivní vůni svého spoluspáče.
Spaní se psem se může zvrtnout ve chvíli, kdy se rozhodne část (polštář, přikrývku) nebo celou postel považovat za svůj majetek. V téhle chvíli bude už velice těžké psa odnaučit spát v posteli nebo mu dokázat, že postel je pořád ještě vaše.