Konjunktivitida neboli zánět spojivek u psa je jedno z nejčastějších onemocnění očí, se kterým se u svého čtyřnohého kamaráda setkáte. Spojivka, která pokrývá povrch oka a vnitřní stranu víček, tvoří hlen chránící oko, je totiž velmi prokrvená a citlivá. Zánět očí u psa může mít různé příčiny – od mechanického či chemického poškození a infekčních patogenů až po psí alergii. Jak tedy tento nepříjemný stav efektivně řešit?
Zánět spojivek může postihnout obě oči najednou i jedno oko samostatně. Příznaky zánětu spojivek jsou podobné jako u lidí. Zaregistrovat tedy můžete červené oči u psa, výtok z očí, který může být vodnatý, hlenovitý, hnisavý i krvavý. Pes může přivírat oči a více mrkat. Postižené oko a oční okolí je bolavé, může svědit a pes má často tendenci si oko drbat packami, čímž se zánět zhoršuje, hrozí zavlečení druhotné infekce a rozšíření do druhého oka v případě, že bylo dosud postiženo pouze jedno oko.
Zánět spojivek u psa navíc může být doprovodnou komplikací dalších onemocnění – typicky například nemoci víček (ektropium, entropium) nebo syndromu suchého oka.
Má-li váš pes zánět spojivek, za jeho vznikem může stát rovnou několik příčin. Například:
Pokud začervenání očí vašeho mazlíka nevymizí po vypláchnutí zklidňujícími kapkami či borovou vodou, je správnou volbou návštěva veterinárního lékaře. Ten oko podrobně prohlédne, zjistí, zda se v něm nenachází cizí těleso (například velmi nebezpečné osiny), vyšetří víčka včetně víčka třetího a oko důkladně vyčistí.
Může provést fluoresceinový test ke zjištění, zda není poškozená rohovka, a Schirmerův test, kterým ověří, zda se v psím oku tvoří dostatek slz.
Při potvrzeném zánětu spojivek následuje léčba antivirotickými či antibiotickými kapkami. Majitel musí dodržovat hygienu očí a očního okolí a musí důsledně zamezit drbání očí psem. Pokud má pes snahu si oči drbat, je více než namístě použití ochranného límce.
U citlivějších psů je vhodné například po procházkách v prašném prostředí nebo při silném větru přistoupit k pravidelnému otírání – očistě očního okolí, a to třeba bylinnými prostředky obsahujícími heřmánek, světlík lékařský či chrpu, a někdy může pomoci i otírání vychladlým nálevem černého čaje.
Velmi známá borová voda naopak není pro prevenci příliš vhodná, jelikož zbytečně vysušuje. V žádném případě pak jako prevenci nepoužívejte kapky léčebné, antibiotické či antivirotické. Jejich použití je správné jen v případě, že vám je doporučí zvěrolékař. Jejich neopodstatněnou aplikací byste totiž mohli psímu oku naopak více ublížit.