Všimli jste si, že se váš pes v poslední době nezvykle často drbe? Příčin tohoto urputného chování může být mnoho, od blech až po psychické problémy. Ať je důvod jakýkoliv, pro zvíře to vždy představuje určitý diskomfort, který může přerůst v závažnější zánět kůže, nebo dokonce v cílené sebepoškozování. Pes se škrábe často také v noci, takže přichází o potřebnou dobu spánku nejen on, ale i jeho majitel. Se zvyšující se únavou se hromadí také stres, což může vést k mnoha dalším potížím.
Na prvním místě ve zjišťování možného původu potíží se nabízí pečlivá kontrola srsti. A to i tehdy, pokud je ošetřená kvalitními antiparazitiky. Pes se neustále škrábe v případě masivního zablešení. Dráždí ho nejen jejich zakousnutí, ale i pohyb mezi chlupy. Velmi častá je také alergie na bleší kousnutí, která stojí za ještě úpornější svědivostí. Blechy se rády zdržují v teplejších místech se snadným přístupem ke kůži. Důkladně tedy prohlédněte okolí uší, břicha a pohlavních orgánů.
Pokud jste neobjevili žádnou blechu ani známky trusu v podobě černých teček na kůži a v srsti, musíte pátrat dál, nejlépe s pomocí veterinárního lékaře.
Vašeho mazlíka totiž může potrápit i jiný, často i mnohem menší psí parazit, jako jsou například zákožka svrabová, strupovka ušní (ušní svrab), dravčík, sametka nebo trudník psí (demodex). Tito původci mnohdy zapříčiní, že postižený pes se škrábe do krve a drobnými poraněními si zanese do kůže sekundární infekci. Naštěstí moderní veterinární medicína nabízí systémová antiparazitika, která jsou v léčbě velmi rychlá a efektivní.
Proč se pes škrábe, tedy nejlépe určí zkušený zvěrolékař. Urputná svědivost se totiž pojí i s mnohými dalšími, zdánlivě nesouvisejícími diagnózami.
V ordinaci vás jistě nemine otázka, jak se staráte o srst svého čtyřnožce. Nedostatečná, nebo naopak přehnaná péče o psí srst kůži nikterak neprospívá a může být i příčinou drbání a vykusování v místech, kam pes dosáhne. Ukazateli toho, že to s péčí přeháníte, nebo ji zanedbáváte, je kvalita chlupů, intenzivní znečištění nebo množství suchých lupů.
Veterináři se vždy snažte sdělit veškeré podrobnosti o průběhu svědění. Mnohé informace mohou být klíčem k úspěšné léčbě.
Váš pes se pořád škrábe? Může to mít i další příčiny:
Přesný mechanismus svědění není dosud znám. Spouštěč zapříčiní tvorbu vzruchů v nervových zakončeních v kůži a ty se dále přenášejí míchou do mozkové kůry. Takovým spouštěčem může být i náhlá změna teploty, vlhkost nebo naopak sucho, mechanický či chemický podnět.
Proto je důležité vzpomenout si i na to, co předcházelo celé situaci. Pes se škrábe a kouše z mnoha důvodů a abyste mu mohli rychle pomoci, je třeba včas odhalit původce problémů.