Hodiny odbíjejí poslední chvíle do půlnoci a vy s nadšením vítáte příchod nového roku. Někdo slaví jen přiťuknutím šampaňského a chlebíčkem, jiní mají v oblibě mohutné ohňostroje a hlučné petardy. Pro nás většinou den plný úsměvů a radosti, ale co takový pes a silvestr? Aby šlo vše hladce a váš parťák nestrávil oslavy zalezlý v koupelně, je ideální se připravit dopředu. Nejen vybavenou lékárničkou, ale i tréninkem.
Máte-li psa, který i přes všechen hluk v klidu oddychuje v pelíšku, máte to štěstí, že nemusíte víceméně nic řešit a můžete celou noc vesele slavit, jak je vám libo. Pokud však vašeho psa bujaré oslavy se zábavní pyrotechnikou stresují, váš vstup do nového roku se nejspíš přetaví ve snahu zajistit chlupatému příteli klidnou společnost a místo, kde se bude cítit bezpečně.
Pravidlo číslo jedna pro ty, jejichž chlupatí přátelé bujarý vstup do nového roku úplně nezvládají, je nenechávat psa přes silvestrovskou noc o samotě. Jelikož je sluch psa mnohem citlivější než lidský, velmi snadno ho silné zvuky pyrotechniky vyděsí. Se psem proto buďte na jeho oblíbeném místě, a to ať už to je obývák, nebo třeba koupelna. Zkrátka tam, kde se v tuto pro něj stresující chvíli cítí nejlépe.
V rámci příprav na možná dlouhou noc je ideální vzít psa přes den na dlouhou vycházku, kde se unaví a třeba celý večer prospí. Samozřejmě ideálně někam za město, protože jak je známo, spousta lidí hází oslavné petardy po ulicích už od Štědrého dne.
Zejména je-li váš pes lidumil, další možností, jak jej na silvestra zabavit, může být jeho zapojení do samotných oslav a vašeho večerního programu. Společnost vašich dobře naladěných přátel může někdy pomoct odvést pozornost od hluku a uklidnit psa ve stresu.
Zůstáváte-li však přece jen raději doma se psem sami, je vhodné pustit aspoň rádio nebo televizi, jejichž zvuk může opět pomoct zmírnit psí reakci na náhlé výbuchy rachejtlí. Dejte však pozor na hlasitost, aby sluch vašeho psa více než ohňostrojem neutrpěl burácením domácích reproduktorů.
V každém případě nikdy nic nepokazíte ani koupí nové, zajímavé psí hračky, kterou váš chlupáč ještě nezná a na chvíli se s ní třeba i zabaví.
Pokud jste vyzkoušeli možné i nemožné, nabízí se využití uklidňujících přípravků. Na trhu najdete přírodní kapky i uklidňující obojky, pohodlí velkých strašpytlů je však vhodné zkonzultovat přímo s veterinářem. Ten vám poradí i silnější a spolehlivé medikamenty přímo na míru vašeho psího parťáka.
Pokud si teprve plánujete přinést domů štěně, nemusíte čekat na to, zda pro něj silvestrovská noc bude stres, nebo ne. Psa na zvuky postupně zvykejte už odmalička – buď sami, nebo za pomoci cvičitele. Na takový trénink se totiž specializují i na cvičácích, kdy za asistence zkušeného psovoda pouští zvuky ohňostrojů a petard. Nejdříve potichu, následně, je-li pes v klidu, se hlasitost zvyšuje.
Ideální je také spojit hluk s pozitivním zážitkem psa. Jak na to? Například po výstřelu – z poplašné pistole nebo reproduktoru – psovi okamžitě podejte pamlsek nebo hoďte míček, podle toho, jestli je spíš žrout, nebo hračička. S pravidelnými krátkými tréninky si takto pes rychle vytvoří zvyk, že hluk rovná se odměna.