Výstavy králíků představují jedinečné společensko-odborné akce, jejichž cílem je možnost prodeje a koupě čistokrevných králíků. Pro řadu aktivních chovatelů králíků a vystavovatelů jsou možností, jak veřejnosti představit své odchovy, které jsou na výstavě řádně ohodnocené posuzovateli, což je nutný předpoklad pro zařazení takového zvířete do chovu. Za podstatnou situaci pro vystavovatele lze označit správný výběr druhu výstav, kterých se zamýšlí se svými králíky zúčastnit.
Výstavy drobných zvířat pořádané subjekty pod organizační hlavičkou Českého svazu chovatelů mají své základní odborně-právní náležitosti, které musejí být při pořádání takových výstav a přehlídek dodržovány. V tomto směru je základním vnitřním předpisem tzv. Výstavní řád, který je pravidelně aktualizován.
Z důvodu, že Český svaz chovatelů sdružuje více chovatelských sekcí, vystavování každé z nich má svá určitá specifika, která je nezbytná brát v potaz. Proto je při organizování výstav a přehlídek organizační část výstavy vedena v obecné rovině, na kterou navazují specializované podmínky pro jednotlivé kategorie drobných zvířat s ohledem zejména na vystavovaný druh, plemeno a věk. Ty se týkají předně ustájení těchto kategorií a péče o ně.
S ohledem na vystavovaný druh drobného domácího zvířete lze výstavy a přehlídky členit na jednodruhové nebo smíšené (čili všeobecné). Základní formou jsou výstavy a přehlídky smíšené, tzn. kde je vystaveno větší množství domestikovaných druhů zvířat. V běžných podmínkách České republiky jsou to králíci, holubi a drůbež, jejichž chovatelé jsou organizováni v Českém svazu chovatelů. Každá kategorie – chovatelská sekce – má stanoveného svého tzv. garanta sekce. Ten zabezpečuje péči o zvířata konkrétní kategorie, poskytuje poradenství, pomáhá při posuzování, případně při prodeji apod. Nezřídka bývá při výstavách stanoven hlavní garant sekce, který má „pod sebou“ řádné garanty, aby bylo dostatek pracovníků. Příkladem výstavního typu je převážná část tzv. místních a okresních výstav, celostátní výstava a evropské výstavy. Výstavy a přehlídky jednodruhové jsou v současných podmínkách méně časté. Vystavena jsou zvířata pouze jedné kategorie, např. jenom králíci. Přičemž si organizátor takové akce může stanovit dodatečná kritéria, např. plemeno a věk, které musejí být splněny, pokud mají být taková zvířata připuštěna k účasti na výstavě. Příkladem může být Celostátní výstava mladých králíků, kde jsou vystavováni jenom králíci, a to ještě pouze ti narození v roce konání konkrétního ročníku výstavy (např. letos jen králíci z roku 2022; jiní se nepřipouštějí k účasti na této výstavě).
S ohledem na lokalitu pořádání a pořadatelský subjekt lze výstavy a přehlídky členit na tuzemské nebo zahraniční. Tuzemské výstavy se pořádají na území České republiky a při jejich uspořádání platí řády a směrnice vydané Českým svazem chovatelů s tím, že výstava může být bez mezinárodní účasti nebo s mezinárodní účastí. V případě mezinárodní účasti (evropské výstavy, evropské speciální výstavy) to může být v součinnosti s příslušnou ústřední odbornou komisí Českého svazu chovatelů nahrazeno výstavními podmínkami Evropského svazu chovatelů. Většina tuzemských výstav je však bez mezinárodní účasti. Tuzemské výstavy lze ve všeobecnosti rozdělit na výstavy místní, okresní, speciální, celostátní. Jejich soupis podle místa konání (okresy) je zveřejněn na webových stránkách centrálního spolku Českého svazu chovatelů (KALENDÁŘ VÝSTAV (cschdz.eu)) nebo na nadřazených složkách pro základní organizace, např. na webu Krajských sdružení Českého svazu chovatelů, např. Jihomoravského kraje (KRAJSKÉ SDRUŽENÍ ČSCH JIHOMORAVSKÉHO KRAJE – Výstavy (chovatelejmk.cz)) či na webu okresních organizací Českého svazu chovatelů, jsou-li zřízeny. Existuje také samotvorba výstavních kalendářů, např. zde: Svaz chovatelů – ZO ČSCH Moravské Bránice > Kalendář výstav (zocschmoravskebranice.eu).
Zahraniční výstavy se konají v jiném státě na základě místních podmínek, případně podmínek Evropského svazu chovatelů. Účast českých vystavovatelů králíků je doporučená hlavně ve státech, kde jejich národní chovatelský svaz je, stejně jako Český svaz chovatelů, členem nadnárodního Evropského svazu chovatelů, což dává jistou garanci organizace výstavy, a především posouzení zvířat. Příkladem může být celostátní výstava v Nitře (5.–6. 11. 2022), výstavy typu Interkanin (reprezentační kolekce z vybraných států soutěží mezi sebou) nebo i regionální výstavy, např. Laugaricio Cup v Trenč. Stankovcích 22.–23. 10. 2022.