Uvažujete o chovu žáby jako domácího mazlíčka? V tom případě svůj záměr důkladně promyslete ještě, než si obojživelného kamaráda přinesete domů. Malé rozměry zvířátka totiž zdaleka automaticky neznamenají, že péče o ně bude snadná, některé druhy žab navíc žijí stejně dlouho jako třeba zakrslý králík nebo i déle. Pořízením žabky tak za ni přebíráte odpovědnost na 5‒15 let v závislosti na druhu.
Ačkoliv to nemusí být na první pohled zřejmé, chov žab se diametrálně liší od chovu rybiček. Podobně jako čolci nebo axolotli, také žáby patří mezi obojživelníky. Jejich larvární stadia, pulci, obývají vodní prostředí a dýchají žábrami. Během přeměny v dospělce přebírají dýchací funkci plíce a žábry se ztrácejí. Dospělé žáby, včetně na vodu vázaných druhů, se tedy mohou utopit, pokud si nemají kde odpočinout nebo když uváznou pod nevhodně zvolenou či nestabilní dekorací.
Při výběru žabky buďte opatrní ‒ je mezi nimi mnoho jedovatých druhů, které rozhodně nejsou vhodné pro začínající chovatele. Specifické jsou kožní toxiny některých pralesniček, které v přírodě žijící žabky vylučují díky tomu, že požírají jedovaté mravence a termity. V zajetí chovaní jedinci proto jedovaté (téměř) nejsou a i při odchytu z volné přírody se jejich toxicita postupně vytrácí. Naproti tomu jed ropuchy obrovské zůstává zajetím nedotčený a stále může být nebezpečný i pro člověka.
Dále se předem informujte, zda vámi vyhlédnutý druh nepodléhá nějakému legislativnímu omezení, zejména registraci v některé z kategorií CITES. Pokud ano, neznamená to, že si ho nemůžete pořídit, pouze se ujistěte, že spolu s žábou obdržíte veškeré potřebné doklady.
Ubikaci pro žábu vybírejte a zařizujte podle potřeb konkrétního druhu. Pro vodní žáby, jako jsou drápatky a drápatečky, budete potřebovat akvárium podobné jako pro chov rybiček. Naopak suchozemským žábám vyhovuje dobře rosené terárium s nepříliš hlubokým bazénkem či miskou s vodou. Mezi oblíbené a vcelku nenáročné suchozemské žáby patří rosnička včelí nebo rohatka ozdobná. Některé suchozemské žáby velmi dobře šplhají a potřebují vysoké terárium s dostatkem větví a porostu ke šplhání. Mezi zvlášť zdatné lezce patří třeba překrásně zbarvená listovnice červenooká (nádherná).
Vedle vodních a suchozemských žab existují také semiakvatické druhy (například kuňka východní), které nejlépe prospívají v akvateráriu, kde je poměr vody a souše přibližně 6:4 ve prospěch vody. Můžete buď zakoupit hotové akvaterárium či paludárium (podobné jako pro vodní želvy), nebo si vhodnou ubikaci vyrobit i doma ‒ buď vlepením vodotěsné přepážky, nebo, nejste-li právě zkušený kutil, můžete jednoduše vložit do většího akvária druhou menší nádrž, kterou obklopíte substrátem. V každém případě nezapomeňte vytvořit z kamenů či kmenů pozvolný přechod na souš, aby se žáby mohly bezpečně dostat z vody zase na břeh.
Konkrétní vybavení opět závisí na vámi zvoleném druhu, nicméně obecně lze říct, že pro teplomilné tropické druhy budete potřebovat vhodný zdroj tepla (včetně topení do vody), naopak žáby z chladnějších biotopů mohou být v parném létě ohroženy přehřátím a může být nutné jim naopak vodu přiměřeně chladit.
Pro akvatické a semiakvatické druhy využijete vodní odkalovač a filtrační zařízení, u terestrických druhů postačí pravidelně měnit vodu v bazénku či misce a nádržku pečlivě vyplachovat.
Na dno vodní nádrže se hodí říční písek a jemné oblázky, jako terestrický substrát můžete použít lignocel, rašelinu, případně směs rašeliny a písku nebo jemné oblé kamínky. Do vody i na souš můžete zasadit nejrůznější rostliny, které pomáhají vytvořit žábě příjemné podmínky, a navíc dobře vypadají zastanou i roli dekorace. Nezapomeňte také na vhodné úkryty a pro některé druhy i větve na šplhání. Jiné žáby se zase rády zahrabávají, potřebují tedy dostatečnou vrstvu příhodného substrátu, aby se cítily komfortně.
Jakékoliv akvárium či terárium vždy zajistěte proti úniku žab, výborným krycím materiálem je třeba husté pletivo nebo pevná síťovina, které zároveň umožňují dostatečnou ventilaci.
Dospělé suchozemské žáby se nejčastěji živí hmyzem a dalšími drobnými bezobratlými, větší druhy mohou dokonce ulovit drobné obratlovce. Vodní žáby mohou přijímat i krmivo pro rybičky, patentky, nitěnky, buchanky nebo nasekané rybí maso.
Vždy přidávejte do krmení vitaminové a minerální doplňky, u suchozemských druhů ve formě prášku (můžete jim třeba „pocukrovat“ červíky a larvy), vodním druhům se lépe aplikují vitaminové kapky.
Žáby jsou nádherná a fascinující stvoření, pěkně provedené terárium bude navíc i dekorativním doplňkem vašeho interiéru. Pokud vás rybičky nudí a na psa nebo kočku nemáte čas či prostor, mohou být žáby zajímavou a originální volbou.