iFaunaiFauna

Bombajská kočka

Délka života15 - 20 let
HmotnostSamci:2 - 4kgSamice: 2 - 4kg
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Bombajská kočka?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Bombajská kočka se představuje

O plemenu

Bombajská kočka připomíná zmenšeninu černého pantera. Je to elegantní svalnatá kočka s lesklou, sytě černou srstí. Stavbou těla se podobá barmským kočkám.

Hlava je zaoblená, ušlechtile modelovaná, s kratší tlamou. Uši i oči sedí poměrně daleko od sebe. Zejména oči bombajských koček přitahují pozornost - měly by mít sytě měděnou, případně jantarovou barvu (tmavším tónům se dává přednost).

Zvláštností těchto koček je velmi brzká pohlavní dospělost, které dosahují již kolem 8. měsíce věku. Jejich fyzický vývoj však tou dobou není zcela ukončen, proto se nedoporučuje připouštět kočky mladší jednoho roku. 

Historie

Říká se, že předobrazem tohoto plemene byl indický černý pardál Baghíra z Kiplingovy Knihy džunglí. Jeho „domácí verzi“ měla před očima americká chovatelka Nikki Horner, když v 50. letech 20. století započala s cíleným křížením černých amerických krátkosrstých koček se sobolími barmskými

Barmské kočky dodaly plemenu eleganci a lesklý, přiléhající „kabátek“, americké krátkosrsté přinesly černou barvu a temperament. 

Sama Nikki Horner ukončila své šlechtitelské snahy v 70. letech, kdy začalo být nové plemeno uznáváno americkými chovatelskými organizacemi. Naštěstí se našli ctitelé „malých panterů“, jejichž zásluhou se chov bombajských koček dále rozvíjel. Vůdčími osobnostmi dalšího chovu bombajských koček byli Herb a Suzanne Zweckerovi, jejichž chovatelské linie jsou dodnes aktivní. 

Roku 1976 plemeno plně uznala CFA, o několik let později následovala další mezinárodní chovatelská organizace - TICA. V Evropě dominantní organizace, FIFe, bombajské kočky dosud neuznává.

Povaha

Chovatelé označují bombajské kočky za kombinaci opice, kočky a psa. Něco na tom bude, protože jejich inteligence a vynalézavost téměř nezná mezí. 

Bombajky milují společnost, hry a mazlení. Představují příjemné spojení pohodové a robustní povahy amerických krátkosrstých koček s barmskou zvídavostí a podnikavostí. 

Některé kočky mohou hůře snášet přílišný rozruch a hluk, avšak běžný rodinný provoz jim zpravidla nečiní obtíže. 

Výchova a socializace

Bombajské kočky patří mezi dobře cvičitelná a učenlivá plemena. Lze je naučit přivolání, přinesení hračky i chůzi na vodítku. Je však třeba mít na paměti, že jde o samostatné osobnosti, od kterých nelze očekávat „psí“ poslušnost. 

Většinou si dobře rozumí jak s ostatními zvířaty, tak i s dětmi. Samozřejmě za předpokladu, že se jejich protějšek chová přátelsky a respektuje základní pravidla soužití. 

Krmení

Toto plemeno nemá žádné specifické výživové požadavky. V současné době se nejčastěji krmí granulemi a kapsičkami doplněnými o domácí stravu. 

Na trhu je velmi pestrá nabídka komerčních produktů, jejichž kvalita je různorodá. Výběru granulí a kapsiček proto věnujte adekvátní pozornost. Neřiďte se reklamou, ale složením, případně radou zkušeného chovatele nebo veterinárního lékaře.

Pokud raději podáváte domácí stravu, vsaďte v první řadě na kvalitní maso, syrové nebo vařené. Zkrmování syrového masa má svá pravidla - maso vždy necháme projít hlubokým mrazem, abychom minimalizovali riziko přenosu parazitů. 

Za syrova nikdy nepodáváme maso z divokých prasat, existuje riziko nákazy smrtelnou Aujeszkyho chorobou. Maso domácích prasat by v našich podmínkách mělo být bezpečné, jeho podávání bez tepelné úpravy je přesto ke zvážení, vepřové maso navíc není z nutričního hlediska ideální.

Srst a péče

Srst bombajských koček představuje zásadní plemenný znak, proto se jí věnuje značná pozornost. Měla by být lesklá a hladká, téměř bez podsady, dobře přiléhající. 

Nutností je sytě černá barva bez jediného světlého chloupku či nádechu rezavých tónů. Stejně uhlově černé musí být i polštářky na tlapkách a nosní houba.

Péče o bombajskou kočku nezabere mnoho času, její výhodou také je, že jen velmi málo líná. Vhodné je občasné vyčesání gumovým kartáčem, které zdůrazní lesk srsti. Tu a tam je vhodná také koupel, srst se však nesmí příliš odmastit. Doporučit lze i pravidelnou kontrolu stavu drápků, uší a dutiny ústní. 

Zdraví / nemoci

Krev barmských koček bohužel přinesla bombajkám nepříjemné dědičné onemocnění - hypokalemickou periodickou polymyopatii (BHP). Onemocnění je charakterizováno sníženou hladinou draselných iontů v séru, a to bez jiné příčiny (tj. primární hypokalémie). Příznaky zahrnují různě závažnou svalovou slabost, pohybové obtíže a nárazově i bolestivost. 

Jako u většiny koček, také u bombajek se může objevit polycystická choroba ledvin (PKD). 

Na obě zmíněné choroby jsou naštěstí dostupné genetické testy, které zabrání přenosu onemocnění do dalších generací.