iFaunaiFauna

Chausie

Délka života12 - 14 let
HmotnostSamci:4 - 6kgSamice: 3 - 4kg
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Chausie?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Chausie se představuje

O plemenu

Chausie je jedním z hybridních plemen koček. Vzniklo křížením domácí kočky (Felis catus) a divoké kočky bažinné (Felis chaus). První chov kočky bažinné a domácí kočky byl zaznamenán v roce 1990. Tuto hybridní kočku nazvali chausie, podle druhé části latinského názvu Felis chaus. V roce 1995 Mezinárodní asociace koček (TICA) udělila statut registrace. Od 1. května 2013 bylo toto plemeno uznáno TICA na chov a výstavy. Jsou hodně podobné – jak vzhledem, tak povahou právě kočce bažinné. Existují v hnědém, černém a melanistickém zbarvení.

Dnes se chausie registrují u mezinárodní organizace TICA v USA a WCF. Pozor, stejně jako u savannah potřebujete u generací F(G) 1‒4 povolení k dovozu ze států mimo Evropskou unii! Nyní už do tohoto spadá i dovoz z Anglie. Již v několika případech se stalo, že chovatel přislíbil dodatečně toto povolení vyřídit, avšak po dodání kočky novému majiteli tak neučinil a přestal komunikovat.

Historie

Historie kočky bažinné sahá až do dob starých Egypťanů. Egypťané si tyto kočky ochočili díky jejich nenáročné povaze a loveckým schopnostem. V egyptských hrobkách byly objeveny mumifikované kočky bažinné, což svědčí o tom, že si jich velmi vážili. Tyto nádherné kočky byly často mumifikovány se svými majiteli v rámci formálních pohřebních práv, aby je doprovázely v posmrtném životě. Někteří tvrdí, že sochy bohyně Bastet byly vytvořeny podle vzoru kočky bažinné, a podobnost je jistě patrná v jejím dlouhém štíhlém těle, štíhlém vzhledu a velkých uších. Příležitostně se kočka bažinná pářila s kočkami domácími a z doby před několika staletími se objevily četné zprávy o křížencích od Severní Ameriky až po jihovýchodní Asii včetně Indie. První zaznamenané křížení kočky bažinné a kočky domácí však bylo zaznamenáno až v roce 1990. Tuto hybridní kočku nazvali chausie (čte se „Čau-sí“), podle druhé části latinského názvu Felis chaus. V roce 1995 Mezinárodní asociace koček (TICA) udělila statut registrace. Od 1. května 2013 bylo toto plemeno uznáno TICA.

Povaha

Je to temperamentní, nenáročná, nebojácná, zvědavá a velice inteligentní kočka, která ráda zkoumá nové věci a je uprostřed všeho dění. Je neustále zvědavá a její hravé chování často přetrvává až do dospělosti. Lidé, kteří uvažují o tomto plemeni, by se měli připravit na to, že kočka bude neustále u všeho asistovat. Miluje výzvu, např. dostat se do skříně a vynést to, co jí zaujme. 

Výchova a socializace

Ráda se učí nové věci, jako je třeba aport a chůze na vodítku. Se svou rodinou si vytváří silné a láskyplné pouto a dobře se jí daří i s kočičím společníkem. Každý chovatel by měl dbát na socializaci koťat, aby byla co nejvíce kontaktní. 

Krmení

Chausie jsou velmi aktivní, takže nepřibírají snadno na váze. Měly by být krmeny dvakrát denně. Masem, kvalitními konzervami, či granulemi. Rané generace (F1) raději přijímají masitou potravu, stejně jako kočky bažinné. Pamlsky by měly dostávat na požádání. Stejně jako u všech koček je důležité dávat kočce denně čerstvou a čistou vodu.

Srst a péče

Jejich krátká a hustá srst nevyžaduje speciální péči. Nejvíce je můžeme vidět ve zbarvení divoká hnědá a méně pak ve zbarvení černá a černá prošedivělá.

Zdraví / nemoci

Chausie se obvykle těší výbornému zdraví. Ale jako u většiny koček chovatelé nechávají chovné jedince testovat na polycystickou chorobou ledvin (PKD) a rovněž se doporučuje testování chovných zvířat na recesivní dědičné onemocnění PRA-rdAc, postihující sítnici oka.