iFaunaiFauna

Ukrajinský levkoy

Délka života12-15 let
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Ukrajinský levkoy?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Ukrajinský levkoy se představuje

O plemenu

Levkoy je mladé plemeno vzniklé záměrným křížením, které v sobě spojuje hned dvě genetické mutace vedoucí k nápadným fyzickým znakům - bezsrstost a klapouchost.

Vzhledem k charakteru dědičnosti zmíněných znaků však existují i jedinci s pouze mírně ohnutými špičkami uší či se zcela normálním tvarem boltců. Stejně tak mohou mít někteří levkoyové zbytky osrstění či několikamilimetrový kožíšek po celém těle.

Celkově jde o štíhlou kočku střední velikosti, s jemnou hlavou a lehce orientálními rysy. Samci jsou výrazně statnější a mají širší hlavu než samice.

Historie

U zrodu tohoto excentricky vyhlížejícího plemena stála ukrajinská chovatelka ruského původu, Elena Birjukova. Kolem roku 2000 se začala poprvé zaobírat myšlenkou na vytvoření nového plemene kočky, výchozím plemenem byl bezsrstý donský sphynx. Elena však toužila po štíhlejší kočce orientálního typu (z podobných pohnutek vznikl i peterbald), avšak zároveň se jí zalíbily dopředu překlopené ušní boltce skotských klapouchých koček. V neposlední řadě kladla důraz také na příjemnou, společenskou a nekonfliktní povahu nového plemene. 

Šlechtění probíhalo na Ukrajině více než deset let a vedle donského sphynxe, peterbalda a skotské klapouché kočky byly použity i siamské a orientální kočky a dokonce i několik nečistokrevných koček vhodného vzhledu a temperamentu. 

Klapouchost skotských koček i bezsrstost donských sphynxů je děděna dominantně, proto nebylo příliš obtížné získat jedince s požadovanými znaky. Stejně jako u skotských klapouchých koček, také u levkoyů platí, že není možné pářit spolu dvě klapouché kočky. Gen způsobující položení ušních boltců totiž ovlivňuje vývoj chrupavčitých částí těla (uši jsou sklopené díky měkké chrupavce). Zatímco jedna mutovaná alela vede pouze k více či méně sklopeným uším, v homozygotní formě (obě alely s mutací) dochází k poškození kloubů a k závažným pohybovým obtížím. Z etických důvodů je proto spojení dvou klapouchých jedinců zakázáno - asi ¼ koťat by se totiž narodila postižená. Podobná omezení platí i u některých dalších plemen, například u krátkoocasých manxů a kymerských koček nebo i u jiných druhů zvířat (např. kolie v barvě typu merle).

Počátkem roku 2004 se narodila tři koťata odpovídající svými znaky Elenině představě o novém plemeni. Nejlépe „povedené“ kotě bylo pojmenované Levkoy Primero a je pokládáno za prvního levkoye. 

O rok později bylo plemeno uznáno ukrajinskými chovatelskými organizacemi a roku 2010 se přidaly ruské chovatelské kluby. 

FIFe ani jiná mezinárodní chovatelská organizace levkoye zatím neuznává, navíc jde o dosti vzácné plemeno. 

Povaha

Levkoy má neobyčejně mírnou a vlídnou povahu. Svému člověku projevuje až psí oddanost, rád ho všude následuje a těžce snáší odloučení a delší samotu. 

Není tedy vhodný pro majitele, který tráví většinu dne mimo domov - pokud nemůže brát levkoye s sebou. Obvyklé rčení „pes se drží člověka, kočka domu“. u levkoye neplatí. Svého majitele bude klidně doprovázet do práce, na výlet i na dovolenou, pokud to podmínky dovolí. 

Krmení

Co se týká stravy, levkoy se svými potřebami nijak neliší od ostatních koček. 

Sázkou na jistotu jsou kvalitní (superprémiové) granule, s jejich volbou vám může poradit zkušený chovatel či veterinář. Oblíbeným zpestřením jídelníčku jsou také nejrůznější konzervy, paštiky a kapsičky. Také u nich však dbejte na vhodné složení a nepoužívejte je k výlučnému krmení.

Z doma připravované stravy podávejte především čisté maso, zejména rybí, hovězí nebo jehněčí. Vhodné je i drůbeží maso, u citlivějších jedinců však někdy způsobuje alergie, projevující se trávicími obtížemi, především průjmem a plynatostí.

Zkrmujeme-li maso za syrova, vždy ho necháme projít hlubokým mrazem, abychom eliminovali riziko přenosu patogenů. 

Srst a péče

Podobně jako u donských sphynxů, také u levkoye se vedle zcela bezsrstých koček vyskytují i jedinci se zbytky srsti (typicky „hříva“ na hlavě) či dokonce se souvislým kratičkým osrstěním. Přípustné jsou všechny barvy a jejich kombinace.

Péče o levkoye patří k těm trochu náročnějším. Jejich kůže produkuje poměrně dost mazu, který má tendenci zanášet zvukovod a způsobovat podráždění a záněty uší. Chybějící řasy zase zvyšují riziko poranění a začervenání očí, proto věnujeme zvýšenou pozornost hygieně očí, uší i kůže - používáme zklidňující kapky, čistící roztoky a dle potřeby kočku koupeme. 

Zdraví / nemoci

Vzhledem k mládí plemene nejsou ještě příliš zmapovány genetické predispozice k chorobám. Doporučuje se testování chovných jedinců na dědičnou polycystickou chorobu ledvin (PKD) a také na primární hypokalémii (nedostatek draselných iontů v séru). 

Neosrstěná kůže je náchylná ke spálení, při pobytu na slunci proto použijte vhodný opalovací prostředek. V zimě zase hrozí zvýšené riziko prochladnutí a omrzlin.

Výchova a socializace

Levkoy se většinou dobře snáší jak s dalšími kočkami, tak i se zvířaty jiného druhu, nechovají-li se k němu agresivně. 

Díky přátelské a neagresivní povaze se dobře hodí i k dětem, s kterými si rád hraje, aniž je v zápalu hry poškrábe či jinak zraní. Je však nutné dětem vysvětlit, že i kočka potřebuje svůj klid, aby respektovaly, když se uloží k odpočinku.