Ptáci vypadají jako zmenšenina alexandrů čínských. Oproti nim mají však růžovou náprsenku. Jedna ze současných forem nese pojmenování alexandr růžový vousatý. Tato forma byla však dříve považována za samostatný druh. Chovatelé tedy chovali alexandry vousaté.
V současnosti je forem alexandra růžového popsáno osm. U nás je se zárukou formy známa jedna fotografie. V evropských chovech můžete na správné určení formy zapomenout, vše je prokříženo.
Jsou teplomilnější i citlivější vůči průvanu v jinak uzavřených místnostech. Vhodné je dát občas vyšetřit trus, kvůli možnému napadení střevními parazity.
Velikostí těla výrazně menší než alexandr čínský, kterému je podobný. Hlava je šedá, přes čelo černý proužek až k oku. Od černé brady se táhne směrem dozadu po dolním okraji lící černý, zužující se pruh, vous. Prsa jsou růžovofialová, lila. Břicho světlemodré. Záda a křídla světlezelená. Zobák samce červený, samice černý.
Pár těchto papoušků můžeme držet i ve větší pokojové kleci. Pokud chceme dosáhnout odchovů, je lepší venkovní nebo celoroční voliéra, s odděleným vnitřním prostorem. Je-li vnitřní prostor i temperován, tím lépe.
Pár držíme samostatně, nejsou příliš snášenliví. K hnízdění je nejvhodnější kmenová budka.
Lze je držet i ve větší, metrové kleci.
Základem je směs semen pro velké papoušky. Tedy jak semena olejnatá, tak semena moučného typu jako proso, senegal nebo lesknice. Dále ptáci ocení i ovoce, zeleninu, bobule, ořechy a větve k okusu.