Je největším druhem papouška z rodu alexandr. Vnějším vzhledem vypadá, jako kdyby z oka vypadl alexandru malému, ale na první pohled poznáte, že je to ten velký. A to nejen svou postavou, ale zvláště svým mohutným zobákem.
Samec má na ramenou velkou, podlouhlou karmínovou skvrnu. Jeho domovem je tropická jižní Asie od Pákistánu až po jižní Čínu. Je to pták lesní nebo okraje lesů.
Vitaminy lze podávat do vody nebo je sypat třeba na ovoce. Čas od času je vhodné dát vyšetřit trus na střevní parazity.
Velký zelený pták s dlouhým ocasem s nápadným velkým, červeným zobákem. Okolo krku, na spodní straně lící, má úzký černý límeček vzadu růžově lemovaný. Samice tuto ozdobu postrádá. Na zelených ramenou mají obě pohlaví karmínovou skvrnu.
Je-li pták držen o samotě v kleci, zkrotne a dá se i ochočit. V mnoha případech se naučí napodobovat i několik slov. Nikdy se však nestane takovým mluvkou jako žako.
V poslední době bylo vyšlechtěno několik barevných mutací tohoto papouška. Odchovů dosáhnete nejlépe ve voliéře. I pro velkou klec jsou příliš velcí. Voliéra by měla být kovová. Dřevěnou dříve či později rozštípou.
Nemají sice velké nároky na prostor, ale k odchovům budete potřebovat voliéru. Můžete je sice držet třeba na jejich větvi v pokoji volně, ale počítejte s tím, že vám rozštípou nábytek.
Základním krmením je pro ně směs semen pro velké papoušky. V přírodě však žerou spíše všechno zelené a polozralé. Proto podáváme i ovoce, zeleninu, bobule, klíčené, ořechy, piškot. Tohle všechno musí být čerstvé, nemají žádnou obranu vůči tuzemským plísním.
Zelené klasy prosa, senegalu nebo pšenice můžete však dobře skladovat v mrazáku.