Elegantní a velmi aktivní australský astrild, kterého při troše snahy zvládne chovat i začátečník.
Každý chovatel by měl mít přehled o veterinárních specialistech na ptáky ve svém okolí a doma mít karanténní klec pro případ onemocnění, zranění ptáka nebo pro případ nákupu nových zvířat. Amadina diamantová je považována za poměrně odolnou, není příliš náchylná k chorobám.
Amadina diamantová je astrild obývající jihovýchod Austrálie, kde si k životu vybírá nejrůznější typy prostředí, především pak travnaté stepi nebo i zemědělské lokality.
Existuje několik barevných mutací (např. plavá, stříbrná a žlutozobá). Pohlavní dimorfismus není téměř patrný. Odlišit od sebe samce a samici je možné hlavně podle hlasu, sameček volá vyšším tónem než samička. Nejspolehlivějším způsobem odlišení je však pozorováním, samec se projevuje zpěvem a tanečkem. Zpěv je tichý a ve společnosti jiných druhů ptáků jej lze dokonce přeslechnout.
Amadiny nejsou samotáři, proto není vhodné chovat jedince o samotě doma v kleci. Jak je uvedeno dále v textu, jsou to ptáci s potřebou prostoru a nejsou vhodné pro chovatele, kteří nemají možnost jim jej zajistit. Malý vzrůst nemusí znamenat malé nároky na prostor. Ideální je ve voliéře mít pár, kterému nabídneme možnost v klidu hnízdit. Vajec bývá 4 až 6, jsou čistě bílá a rodiče se na nich střídají 14 dní. Mláďata vylétají po 22 dnech a ještě dalších 14 dní potřebují péči rodičů mimo hnízdo. Velikost kroužku je 2,7 mm.
Typicky voliérový pták. V klecích se odchovy moc nedaří, pokud se rozhodnete pro klecový chov, musí být rozměrnější než u jiných astrildů. Za minimální rozměr klece chovatelé považují 100 x 50 x 50 cm. Chovatelé mají různé zkušenosti s chovem více jedinců v jedné voliéře. Je rozšířeno tvrzení, že není chov více párů v jedné voliéře vhodný, protože se ptáci napadají a vůči sobě nesnášenliví. Na druhou stranu existují chovatelé, kteří tento problém u sebe nezaznamenali.
Proto je v případě chovu s jinými ptáky (ať už svého druhu nebo různých jiných snášenlivých australských ptáků) toto mít na paměti a bedlivě pozorovat dění ve voliéře a nabídnout všem obyvatelům dostatek úkrytů a možností k hnízdění. Pro amadiny diamantové jsou nejvhodnější polobudky, je samozřejmostí jim nabídnout vhodný materiál k jejich vystlání. Nezbytností je nabízet koupání. I když je amadina diamantová pták celkem otužilý, není tento druh v našich končinách vhodný k celoročnímu držení venku.
Základ jídelníčku tvoří různé druhy prosa, lesknice, len a travní semena. Během krmení mladých podáváme i živočišnou potravu (bezobratlé), ovšem opatrně, abychom přílišnou nabídkou nepovzbudili rodiče k další snůšcce (malé potomky by pak vyhodili z hnízda).
V reprodukční sezoně nabízíme vaječnou míchanici. Dále nabízíme zelenou potravu (ptačinec, jitrocel, smetánku lékařskou a podobně), ovoce a zeleninu. Samozřejmostí je grit a sépiová kost, popř. drcené schránky mušlí (často součást prodávaných gritů pro drobné exoty).