Amada Gouldové, amadina Gouldové, amada nádherná. Pod těmito názvy se skrývá australský astrild, který díky svému pohádkovému vzhledu patří ke skutečným klenotům klecí a voliér.
Amada Gouldové je relativně citlivý pták, který může mít v našich klimatických podmínkách zdravotní problémy způsobené teplotními výkyvy a především vyšší vlhkostí během deštivého období. S tímto souvisí náchylnost "gould" na onemocnění dýchacích cest a onemocnění roztočem Sternostoma tracheacolum.
Poměrně časté jsou pak také záněty spojivek z vyšší prašnosti nebo následkem poranění. Jako všichni astrildi i tento druh dokáže rychle podlehnout stresu a je nutné reagovat okamžitě na jakékoliv negativní příznaky. Je proto nutné mít přehled o veterinárních lékařích se specializací na ptactvo ve svém okolí a mít chov vybavený klecí pro účely léčby a karantény.
Obývají severní tropickou část Austrálie, především pak horké a suché travnaté oblasti. Hnízdí v dutinách stromů a termitištích. V přírodě se vyskytují ve variantě černohlavé, červenohlavé a nejméně pak žlutohlavé.
Pohlavní dimorfismus spočívá v menším lesku a intenzitě zbarvení a kratších prostředních ocasních perech u samic. Samec se projevuje typickým zpěvem. Vzhledem k tomu, že amady jsou oblíbené v chovech bodovaných ptáků, je dnes vyšlechtěno mnoho barevných mutací.
Nejedná se o druh vhodný do péče začátečníka, neboť je poměrně citlivý. Chovatel se zkušenostmi s jinými druhy ptáků dokáže z chování odhadnout hrozící problém. Pro chov jsou vhodnější interiérové voliéry či bednové klece, venkovní chov je možný jen během letních měsíců a to za pečlivého hlídání podmínek. Amady Gouldové totiž potřebuji ke spokojenosti teploty nad 24 °C a nižší vzdušnou vlhkost.
Někteří chovatelé zmiňují možnost jejich chovu v zařízení s venkovní voliérou vybavenou vytápěným zázemím. Ke hnízdění nabízíme budky o rozměrech cca 15x15x15 cm a rozmanitý stavební materiál k jejich vystlání. Snůška čítá 4 až 8 vajec, na kterých sedí oba ptáci 14 až 16 dní. Mladí ptáci vylétnou za 22 až 24 dní. Protože se jedná o ptáčka velmi společenského, je nutné držet vždy minimálně pár nebo alespoň dva samečky. Samotný jedinec by trpěl.
Velikost klece vhodné pro jeden pár se pohybuje od 80 (délka) x 40 x 40 cm, proletovačka pro odchované mladé by měla být minimálně 130 (délka) x 50 x 40 cm. Klec či voliéra musí být vybavena bidly různé tloušťky a struktury, popř. i brusnými bidly a je vhodné ptákům nabízet kromě vody k pití i vodu ke koupeli. Klec umístíme na světlé místo chráněné před průvanem, přičemž kromě zmíněné teploty je skutečně nutné dbát na vhodnou intenzitu osvětlení (mnozí chovatelé svým amadinám přisvicují).
Jak tvar a síla zobáku napovídá, jedná se o zrnožravé pěvce. Základ jídelníčku tvoří prosa, lesknice, mohár, niger a další drobné zrniny. Kromě směsi zrnin (která musí být sama o sobě pestrá) je nutné nabízet i živočišnou složku potravy. Např. ve formě vaječné míchanice, ale lze nabízet i hmyz v různých formách. Semena lze nabízet také klíčená, vhodné je nabídnout i zelené krmení. Nepostradatelným doplňkem je také jemný písek, jehož zrnka pomáhají astrildům s trávením. Vhodné je volit z nabídky kvalitních výrobců, které jsou obohaceny i o drcené lastury, které jsou zdrojem vápníku.