Amazoňané jsou velcí a robustní ptáci převážně zeleného zbarvení. Odlišné zbarvení mívají většinou jen v oblasti hlavy. Jsou to lesní ptáci, kteří se zdržují ponejvíce v korunách stromů.
Amazoňan fialovotemenný je nejseverněji rozšířeným druhem. Obývá lesy podél západního pobřeží Mexika. Jsou to ptáci, kteří se dožívají vyššího věku, což však neznamená, že nemohou uhynout třeba hned zítra. Mají vlohy k dlouhověkosti, ale mohou trpět všemi možnými nemocemi, jako každý smrtelník.
Je zapotřebí poskytnout jim možnost koupele. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan.
Velikost udávaná délkou těla je mnohdy zkreslující. Amazoňané byli řazeni do skupiny papoušků tupoocasých. Mají krátké, na konci zarovnané ocasy. To je dělá ve skutečnosti většími i při kratší délce těla. V těle jsou převážně zelení, liší se barevnou kresbou na hlavě, případně na ohbí křídel nebo u kořene letek.
Amazoňané fialovotemenní mají na temeni až týle a zadní části krku hlavu šedomodrou s fialovým tónem, čelo tmavě karmínově červené. Zadní líce světle zelené, zobák světlý. Samec i samice jsou stejně zbarvení.
Tyto papoušky můžeme držet v zajetí jak jednotlivě, tak v párech. V přírodě se drží zásadně v párech, neshlukují se ve větší hejna. Pokud uvažujeme o odchovu, je zapotřebí minimálně velká klec, lépe však voliéra. V zimě vyžadují teplou místnost. Hnízdí v dutinách, vhodné jsou kmenové budky.
Nejsou nároční na prostor. Dají se držet na bidle uvázaní za nohu, když je držíme jednotlivě. To se však nedoporučuje.
Tato skupina papoušků se obvykle krmí zavedeným způsobem. Nicméně lze uvažovat o tom, nakolik je tento způsob správný vzhledem k dokonalé tělesné kondici, která je předpokladem úspěšných odchovů.
Amazoňan fialovolící obývá lesy podobné evropským. Převažují borovice a duby. Jestliže přijímají ochotně slunečnici a semenec, není to zcela přírodní. Krmíme je tak, protože to berou. Směs pro velké papoušky zůstává základem. Zelenina, ovoce, větve k okusu.