Je to středně velký papoušek, který obývá různé biotopy (pralesy, lesy, savany, mangrovy). Zalétávají také na plantáže a do ovocných sadů.
Jelikož mají amazoňané sklony k obezitě, je důležitá správná výživa. Dalším problémem může být škubání a sebepoškozování následkem stresu. U papoušků se můžeme setkat s různými nemocemi: aspergilóza (onemocnění dýchacích cest způsobené plísní Aspergillus), chlamydióza, PBFD a další.
Pokud amazoňany chováme v čistém prostředí, dostávají kvalitní krmení a redukují se stresové faktory, nemívají zdravotní problémy.
Amazoňan kubánský (Amazona leucocephala) se vyskytuje na Kubě, na Kajmanských a Bahamských ostrovech v pěti poddruzích.
Jde jej snadno ochočit a se svým chovatelem naváže pevný vztah. Věnuje-li mu chovatel čas, lze jej naučit napodobovat lidskou řeč a opakuje i okolní zvuky ze svého prostředí.
Je poměrně hojně chovaný a jeho cena není příliš vysoká, v přírodě ale patří mezi kriticky ohrožený druh, a tak je zařazený do seznamu CITES v kategorii A a je nutné každého jedince registrovat.
Poddruhy:
amazoňan kubánský východní - A. l. leucocephala
amazoňan kubánský západní - A. l. palmarum
amazoňan kubánský bahamský - A. l. bahamensis
amazoňan kubánský kajmanský - A. l. caymanensis
amazoňan kubánský menší - A. l. hesterna
Při toku a hnízdění bývají samci agresivní a proto není vhodné chovat amazoňany s dalšími druhy ptáků a i chovatel by měl být v tomto období obezřetný. Amazoňani kubánští pohlavně dospívají okolo třetího až pátého roku. Je důležité sestavit harmonizující pár, což bývá u větších papoušků složitější. Dobrým znakem je, když si ptáci navzájem probírají peří a krmí se.
Kmenová hnízdní budka by měla mít průměr 30 cm a výšku okolo 100 cm. Jako hnízdní substrát se používají hobliny, trouch nebo dřevěná drť. Samice snáší 3 - 5 vajec a inkubační doba se pohybuje okolo 27 - 30 dnů. Mláďata opouští budku ve věku dvou měsíců a další měsíc jsou ještě přikrmována rodiči.
Pokud se jedná o jedince, který se chová jako společník, je vhodná větší pokojová klec, či pokojová voliéra. Takový pták by měl mít ale i možnost několikrát denně se volně prolétnout po zabezpečené domácnosti (zabezpečená okna atd.).
Pro pár amazoňanů je ideální zahradní voliéra s venkovní výletovou částí dlouhou 3 - 4 m a zázemím, které lze v zimním období temperovat alespoň na 15°C. Voliéra by měla být postavena z odolných materiálů a silného pletiva, které odolá jejich zobáku. Vnitřní vybavení by mělo být bohaté, protože velmi rád šplhají - různá bidla, parkosy.
Pokud se často obměňují větve na okus, ptáci nemají potřebu ničit ostatní vybavení. Velmi rádi se koupou a tak je vhodné do voliéry umístit, krom misky s vodou na pití, i misku vhodnou na koupání.
V přírodě přijímají především plody, bobule, semena (např. semena borovice karibské), zelené pupeny stromů a květy. Krmná dávka by tak měla být složena ze směsi zrnin pro velké papoušky, ořechů, ovoce, zeleniny, bobulovin a okusu (např. větve ovocných stromů s pupeny či květy, nesmí být chemicky ošetřené). Mají velmi rádi obilí v mléčné zralosti. Pro zpestření je vhodné přidávat květy (vhodné jsou květy afrikánu, měsíčku, třapatky, smetánky lékařské). V období hnízdění je třeba obohatit krmnou dávku o bílkoviny. Vhodnou alternativou jsou luštěniny, vařená celá vejce či vaječná míchanice a někteří chovatelé přidávají i vařené kuřecí maso. Samozřejmostí je čerstvá voda, grit a sépiová kost.