Je to vzácně chovaný amazoňan, který pochází z jihovýchodní Brazílie. Řídce je rozšířen až do severovýchodní Argentiny. Ve své domovině, kde obývá blahočetové lesy, je ohrožen vyhynutím. Je proto přísně chráněným ptákem.
V Evropě je sice odchováván, ale jeho odchovy nejsou nijak početné. I v našich chovech byl zastoupen.
Vodu ke koupání dáváme denně čerstvou. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan, který škodí všem živým tvorům.
Je to o něco menší druh amazoňana. Na vrchu těla zelený, na prsou a horní části břicha je světle fialový, s lehkým vlnkováním, když okraje jednotlivých pér jsou tmavší. V týle je vlnkování až světle modré. Čelo a uzdička karmínově červené. Zobák je světlý, na horní čelisti zbarven dočervena. Ocas zelený, ruční letky modré.
Samec i samice jsou stejně zbarvení. Hnízdí v dutinách stromů.
Jeho odchovů bylo docíleno i ve velké kleci. Nejvhodnější je však vnitřní, nejlépe skleníková voliéra. Již vzhledem k jeho vzácnosti se nedoporučuje vystavovat jej přílišným výkyvům evropského počasí. Případné ztráty jednotlivých ptáků se nemusí podařit nahradit.
Sluneční světlo můžeme nahrazovat ve vnitřních prostorách nepřímým světlem ultrafialovým. Svítíme odrazem třeba od bílé zdi. Voliéry vybavíme více větvemi.
Nároky na velikost ubikace nemají velké. Jsou zvyklí na život v korunách stromů.
Základem je směs semen určená pro velké papoušky. Tedy slunečnice, semenec, semeno kardi, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný oves. Vše podáváme i klíčené.
Dále různé druhy ořechů, bobule jako jeřabiny, krájenou kořenovou zeleninu a ovoce. Máčenou nebo vařenou podáváme i kukuřici a pšenici. Vše s mírou a nejlépe několikrát za den čerstvé.