Tento větší jihoamerický papoušek pochází z tichomořského pobřeží Ekvádoru až severního Peru. Jsou to spíše suché srázy hor než tropické lesy. I když podnebí tropické je.
Vystupuje zde až do výšek 2 500 metrů. Hnízdí nejen v dutinách stromů, ale i v zemních dutinách na srázech hor. Jeho hlas má být výrazně pronikavý. Dříve byl řazen do skupiny papoušků klínoocasých.
Potřebují možnost časté koupele. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan.
Poměrně velký pták, který je celý sytě zelený. Hlava je od čela až po zadní část temene jasně rumělkově červená. Červený je i pod okem až do poloviny spodní čelisti zobáku. Ten je světlý. Po ohbí křídla se táhne červená páska. Konec opeření běháku končí rovněž červenou barvou. Červené opeření hlavy přechází ostře do zelené barvy dalšího opeření.
Samec i samice jsou stejně zbarvení, pohlaví nelze okem odlišit.
Vzhledem k jejich velikosti je lepší ptáky držet alespoň v menší voliéře. Někde v rohu jim vytvořit kout s husími větvemi nebo se zástěnou, která jim dodá pocit bezpečí.
Máte-li citlivější sousedy, měli byste počítat s tím, že si budou stěžovat na hlasitý křik. Vhodná je pro tyto ptáky kmenová budka asi 30 cm v průměru a 40 až 50 cm hluboká. Uvnitř se vyplatí žebříček z pletiva. Někdy v budce i nocují. V zimě je držíme v zateplené ubikaci.
Nemají zvláštní nároky co do velikosti prostoru, ale odchovů se dočkáte spíše ve voliéře.
Základem je směs semen pro velké papoušky. To je slunečnice, semenec, kardi, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný oves. Vše podávat i naklíčené, v zimě méně často.
Krájená kořenová zelenina a ovoce. Máčenou, změklou lze podávat i pšenici a kukuřici. Ořechy a bobule. Berou i vaječnou míchanici.