Jihoamerický papoušek kdysi řazený mezi klínoocasé. Je to obyvatel severovýchodní Brazílie. Ta asi 40 let vývoz papoušků zakazuje. Kdysi byl považován jen za formu druhu aratinga jendaj. To však již dávno neplatí.
Jméno sluneční bylo kdysi opravdu používáno mezi chovateli, avšak v literatuře je všeobecně používáno jméno zlatý.
Většina ptáků se dostala do evropských chovů ze Surinamu, který ještě spadá do oblasti jeho rozšíření.
Umožnit časté koupání. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan.
Je to pták stavbou těla a velikostí v podstatě totožný se známějším aratingou jendajem. Je však více žlutý ‒ ramena a křídla až po střední krovky křídelní má žluté. Zbytek křídla tmavě zelený, letky ruční na vnějších praporech modré. Zobák černý. Okolo oka lysý oční kroužek bílé barvy.
Samec i samice jsou stejně vybarvení.
Zprávy o jejich snášenlivosti se poněkud liší. V menším prostoru lze chovat určitě jen po páru. Lze je ale držet i ve větší, metrové kleci. Jsou to nejbližší příbuzní jendajů a ty bylo vidět, v extrémním případě, žít v podstatě jen ve velké budce, na které byla zavěšena malá klec.
Vhodné jsou voliéry s venkovním výletem. V zimě však potřebují zateplenou místnost. Budky ponechávají chovatelé celoročně, ptáci v nich hledají úkryt.
Nemají zvláštní nároky na prostor, je možné je držet i v metrové kleci.
Základem je směs semen pro velké papoušky. Semena slunečnice, semenec, kardi, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný oves.
Berou i burské oříšky nebo jádra ořechů. Semena podávat i v naklíčeném stavu. V takovém stavu je možné podávat i pšenici a kukuřici, jsou-li semena měkká. Krájenou kořenovou zeleninu a ovoce či různé bobule. Zelené krmení. Větve k okusu.