iFaunaiFauna

Astrild rudokrký

Chystáte se koupit plemeno Astrild rudokrký?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Astrild rudokrký se představuje

O plemenu

Vzhled tohoto ptáka vyniká zajímavou kombinací šarlatově červené, černé s bílými tečkami a hnědé. Sameček má větší podíl červeného zbarvení. 


 

Zdraví / nemoci

Při chovu tohoto druhu je zapotřebí mít na paměti místo původu, tedy jej nevystavovat nízkým teplotám. 

Před hnízděním zvýšíme nabídku zdrojů vápníku a živočišné bílkoviny, aby byli ptáci skutečně dobře připraveni na hnízdění a odchov. Chovatelé uvádějí zkušenost s invazní tracheobronchitidou, která může astrilda rudokrkého postihnout při zkrmování prašného krmiva. Špatná kvalita krmiva může vyústit v záněty střev, proto je skutečně nezbytné klást důraz na kvalitu podávaného krmení. 

Samozřejmostí v chovu je mít k dispozici karanténní klec a mít přehled o veterinárních lékařích zaměřených na ptactvo.

Popis a charakteristika

V Austrálii obývá méně přístupné skalnaté kopce a kamenité stepi, kde je obvykle hojný spíše lokálně, zatímco na jiných místech je spíše vzácný. Proto je jeho pozorování obtížnější. Chvíli byl ve své domovině dokonce považován za vyhubeného, naštěstí to nebyla pravda a krásný astrild rudokrký je dodnes ozdobou australské přírody.
Mimo dobu hnízdění lze tyto astrildy pozorovat i v menších hejnech. Hnízdo páry staví nízko či ve střední výšce, má kulovitý či hruškovitý tvar a rodiče do něj nosí mimo jiné i kousky hlíny.

Jak chovat

Ptáky chováme v párech, někteří chovatelé doporučují mimo hnízdní období držet astrildy rudokrké ve skupinách oddělených pohlaví. 

Párům nabízíme budky či košíčky o rozměrech min. 12 x 12 x 12 cm a vhodný materiál k vystlání (kokosové vlákno, suchou trávu, srst, sisal, atd.). Ve voliéře si mohou hnízdo postavit i sami, pokud mají dostatek vhodného materiálu. Jak je výše uvedeno, některé páry mohou chtít mít ve hnízdě i hlínu, popř. hnědé uhlí či dokonce kamínky. 

Snůška bývá 4 až 6 vajec, která se inkubují 15 až 18 dní v závislosti na teplotě okolí (dle uváděných zkušeností chovatelů). Po 25 dnech mladí opustí hnízdo a ještě několik týdnů jsou závislí na péči rodičů. Dospělosti dosahují již cca v 5 měsících věku, ale je vhodnější je uchovnit až po 10. měsíci.

Nároky na prostor

Přes teplé období lze astrildy chovat ve venkovní voliéře, a to i ve společnosti jiných mírných astrildů. Ptáček jinak vyžaduje teplotu nad 15 °C přes zimu, v období hnízdění pak nad aspoň 20 °C při vlhkosti 50 %. Nejedná se o zvlášť choulostivého ptáka. 

Astrild rudokrký tráví velkou část dne na zemi. Pokud se rozhodnete pro chov v klecích, měla by délka klece být minimálně 60 cm. I zde platí, že čím větší, tím lepší. Klec vybavíme jako u jiných astrildů krmítkem, napáječkou a miskou ke koupání. Bidla musí být různých šířek, ideálně i taková, aby si o ně ptáci přirozeně brousili drápky. Pro odchovy máme připravenou větší proletovací klec či voliéru.

Potrava a krmení

Chovatelé se shodují na tom, že kvalita krmení je u chovu astrilda rudokrkého klíčový faktor. Na špatné krmení (např. napadené plísní kvůli špatnému skladování) reagují relativně rychle. Proto je nutné dobře vybírat výrobce krmné směsi. Osvědčilo se podávat krmení v misce na zemi. 

Je nezbytné mít na paměti, že astrild rudokrký preferuje velmi drobná semínka. Suché zrní různých druhů je nutné doplnit o zelené krmení. Je nezbytné podávat i živočišné krmivo, a to ve formě např. kukel mravenců, moučných červů a plesnivce. Někdo nabízí smýkaný hmyz, vhodné je předkládat vaječnou míchanici. Samozřejmostí je nabízení gritu a zdroje vápníku (sépiová kost, lámané schránky mušlí nebo drcené vaječné skořápky).