Drobný ptáček původem z Jižní Ameriky. Pro svoje atraktivní zbarvení byl v Evropě nad míru žádaným chovancem. Proto nebyl na trhu nikdy laciný. Je to však horský pták, nebylo snadné jej chytit a dopravit ve zdraví na jiný kontinent. Přes všechny obtíže byl odchytem vážně ohrožen. Byl natolik kriticky ohrožen a jeho území výskytu silně redukováno, že poslední místa výskytu jsou utajována.
Dostal se na seznam CITES, ale u odchovů nejsou vyžadována povolení, a to z mnoha důvodů. Je to ikonický pták pro chovatele, protože pomocí křížení s kanárem jsou dnes i mnozí kanáři červení. Pokusy s křížením trvaly více než sto let a prvním, komu se to povedlo, byl slovinský chovatel Aleš Paulin, mimo jiné člen KPEP. Druh nevytváří žádné formy, jsou monotypičtí.
Jsou to sice horští ptáci, avšak z oblasti tropů. Vyžadují tudíž teplo. Žádný průvan, na to jsou citliví všichni ptáci, tito čížci pak zvláště.
Drobný zpěvný ptáček kontrastního vybarvení v černé a zářivě červené barvě. Samec má červenou barvu na spodní i horní části těla, hlava, letky a ocas jsou uhlově černé. Samice je na zádech šedá a na hlavě má černou barvu pouze na čele.
V době hnízdění zásadně po párech. I v mimohnízdní době vyžaduje zvláštní pozornost. Samci jsou vůči sobě mimořádně agresivní a neustále se napadají. Ve společných voliérách, do kterých chovatelé umisťují odchovy, to řeší zvláštními posedy, ze kterých ptáci vidí jen před sebe. Celá stěna byla poseta vpředu otevřenými krabičkami vždy s jedním bidélkem. V chovné kleci je přítomnost dalších ptáků nežádoucí.
Pro chovný pár se doporučuje větší klec asi 100 × 50 × 60 cm výšky.
Jsou to sice zrnožraví ptáci, ale vyžadují speciální směs. Dnes se taková prodává speciálně pro čížky ohnivé. Samozřejmostí jsou další nároky jako voda, grit, zelené krmení, různé klasy ve stadiu mléčné zralosti atd.