Tento větší papoušek je svým vnějším zjevem velmi podobný známějšímu papoušku královskému, který však pochází z Austrálie. Od něho se liší zbarvením. Vyskytuje se na Nové Guineji, a to spíše v nížinách. Popsány byly tři formy, které se navzájem liší minimálně. Žije spíše při okrajích lesů, hnízdí v dutinách stromů.
Čas od času nechat vyšetřit trus na přítomnost střevních parazitů, škrkavek. Ve vnitřních částech voliér pozor na průvan.
Samec je sice také na hlavě a celé spodině těla až po ocas sytě rumělkově červený, jako papoušek královský, ale na zádech, kostřeci a ocase tmavě modrý. Křídla má zelená. Od ramen směrem dozadu se táhne, přes krovky, světle zelený pruh. Pouze u mladých jedinců mohou mít samice oproti samcům zelenější hlavu, v dospělosti již mají obě pohlaví zbarvení totožné.
Vzhledem ke své velikosti je to vysloveně voliérový pták. Byl sice již zaznamenán v našich chovech, ale není běžným ptákem. Je i vzácnějším v chovech oproti podobnému papoušku královskému. Je také choulostivější vůči chladu.
Ačkoliv je doporučován do takového typu voliér, kterým říkáme celoroční, doporučuje se vnitřní část temperovat. Mláďata se v současnosti dají dokrmovat uměle. Taková potom mají bližší vztah k člověku.
Ptáci potřebují prolet. Venkovní část voliér by měla mít délku alespoň tří nebo čtyř metrů.
Jsou to ve své podstatě semenožraví ptáci. Základním krmením bude tedy směs pro střední a velké papoušky. Slunečnice, semenec, kardi, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný oves. Vše i v naklíčeném stavu. Krájená kořenová zelenina, ovoce, bobule, zelené krmení, vaječná míchanice.
Podáváme i větve k okusu.