Tento papoušek je domovem ve střední části Afriky, po severním okraji konžské pánve, a to od Guinejského zálivu na západě až po Keňu na východě. Je to pták lesní, který se zdržuje v korunách stromů. Je převážně zelený.
Dlouho se o něm vědělo, avšak byl kreslen zcela jinak, než skutečně vypadá. V evropských chovech nebyl. Začal se objevovat tak před třiceti léty. Samec i samice jsou stejně zbarvení.
Velký počet papoušků je náchylný na tasemnice a škrkavky. Někteří chovatelé „odčervují“ pravidelně, což není až tak nutné a správné. Nejsprávnější je nechat trus na přítomnost parazitů pravidelně vyšetřit.
Dříve v klíčích kreslen jako zelený pták s červeným klínem na čele. Je zelený, avšak s černou kresbou na křídlech, černým ocasem. Klín na čele je oranžový, jakož i ohbí křídla. Má oranžové punčošky. Zobák do poloviny světlý, špička a spodní čelist černá.
Zeleného ptáka vysoko v koruně stromu jen tak neuvidíte ‒ a jak jej chytit? To jsou důvody, proč byl v chovech dlouho neznámý. Postupem času by se mohl však v Evropě dobře přizpůsobit. Zatím jsou jen pro pokročilé.
Ptáci byli odchováni již i u nás. Zprávy hovoří o tom, že vyžadují prolet. Nicméně byli odchováni i v celoroční voliéře, která nebyla vytápěná. Měla však vnitřní a venkovní část. Stačil tedy rozdíl teploty uvnitř a venku.
Dospělí ptáci vyžadují, zvláště pak k odchovům, i prolet. Tudíž voliéru s venkovní částí nejméně tak 3 metry dlouhou.
Základní složkou krmení je směs semen pro velké papoušky. Tedy jak olejnatá semena, tak semena moučného typu. Nesmíme však zapomenout na to, že v přírodě se krmí vysoko v korunách stromů, a to hlavně všemožnými plody. Musíme se proto snažit jim podobnou potravu nabídnout v co největší míře.