Je to velký papoušek, který pochází z Austrálie. Ta však celá desetiletí vývoz papoušků nepovoluje. Všichni v evropských klecích pochází již z umělých chovů. Byli to ptáci spíše vzácní a cenění. Díky umělému dokrmování mláďat však jejich počty ve voliérách výrazně stouply.
Do současnosti byly vyšlechtěny i různé barevné mutace. Jsou však dost výrazně dražší.
Dávat vyšetřit trus na střevní parazity.
Velký australský papoušek výrazného zbarvení. Samec je na hlavě a spodině těla až ke spodním krovkám ocasním výrazně červeně zbarvený. Královská červeň, odtud jeho jméno. Záda a křídla má zelená. Na křídle přes krovky má světlejší pruh. Horní polovinu zobáku má světlou, dolní tmavou.
V Austrálii žije podél celého východního pobřeží, ale nemá být příliš hojný. Je to pták z okraje lesů. Je výborným letcem. Pohlavní dimorfismus je výrazný. Samice není na hlavě a prsou červená, je zelená.
Chovatelé se shodují, že potřebuje opravdu velké voliéry. Mnozí hovoří nejméně o deseti metrech proletu. Můžeme jej chovat v celoročních voliérách dělených na venkovní a vnitřní část. V Holandsku je měli ve voliéře jen částečně zastřešené. Tam jsou však zimy mnohem mírnější. Náš typ voliér s průletovým oknem je příhodnější.
Má být citlivý na výběr hnízdních budek, které vyžaduje co největší. Někdy dává přednost nízko položeným. V současnosti chovatelé často mláďata dokrmují uměle. Takoví ptáci potom mohou mít kontakt s chovatelem.
Velké. Čím větší voliéra, tím lépe.
Základem je směs semen pro velké papoušky, což je slunečnice, semenec, kardi, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný nebo bezpluchý oves. V naklíčeném nebo nedozrálém stavu i pšenice nebo kukuřice. Kukuřici lze podávat i vařenou.
Krájená kořenová zelenina, ovoce, bobule a větve k okusu. Vaječná míchanice.