Menší jihoamerický papoušek rozšířený v Amazonii od Guyany a pobřeží Atlantiku až po východní svahy And a severní Bolívii na západě. Druh vytváří na devět zeměpisných forem. Některé se liší minimálně, jiné výrazně.
Název modročelý může klamat, neboť jedna z forem má hlavu celou červenou. Samci se od samic neliší, jsou stejně vybarvení. K záměně s jiným druhem pyrurů může dojít snadno. V Soustavě je nazýván papouškem proměnlivým.
Potřebují možnost koupele. Vůči chladu mají být odolní.
Tento druh se jeví jako celkově zelený pták, avšak na hlavě a spodní části těla je skutečně proměnlivý. Modré čelo má většina forem, temeno hnědé. Příuší bílé, okolo oka neopeřený kruh. Vole a prsa s perlovou kresbou, tmavá péra mají světlé okraje. Na zeleném břiše uprostřed sytě červenohnědá skvrna. Ramena červená.
Jsou to ptáci z korun stromů, neradi slétají na zem. Samec i samice jsou stejně zbarvení. Forma P. p. Roseifrons (G. R. Gray) má přední část hlavy světle červenou.
Doporučuje se držet je po páru. V době toku mohou být značně agresivní vůči svému okolí. Protože nejsou velcí a v přírodě nelétají na velké vzdálenosti, spíše jen z větve na větev, můžeme je držet i ve větších klecích.
Budky ponecháváme celoročně. Mohou se v nich ukrývat. Krmení podáváme na zvýšená místa, neradi slétávají na zem. Mají být otužilí, je možné je chovat v celoročních voliérách.
Nemají velké nároky na prostor.
Základním krmením je směs semen určená pro střední papoušky. Je to směs slunečnice, semence, různých odrůd prosa, lesknice a loupaného ovsa. Drobnější kukuřici a pšenici podáváme klíčenou, aby semena byla měkká. Dále krájenou kořenovou zeleninu, ovoce a bobule, vaječnou míchanici.